Kot pojasnijo v organizacijski ekipi sejma Friendly HR, se je ideja za virtualni sejem rodila v času pandemije, ko so vsi fizični sejmi odpadli. Zaradi množičnega obiska, ki ga niso pričakovali, so sejem razvili in ga sedaj v virtualni obliki pripravljajo že peto leto zapored. Poudarjajo, da je cilj virtualnega sejma predvsem to, da je dostopen vsem. Pogoj je le internetna povezava. Virtualni sejem se je začel na mednarodni dan študenta 17. novembra, aktiven pa bo vse do 30. junija. Na sejmu sodelujejo fakultete iz Bosne in Hercegovine, Srbije, Črne gore, Severne Makedonije, Hrvaške in Slovenije. Skupaj se tako predstavlja več kot 400 fakultet. In med vsemi fakultetami je po besedah organizatorjev največ zanimanja ravno za slovenske. Posebno zanimanje tuji dijaki in študentje namenijo podiplomskim oziroma magistrskim študijem v Sloveniji.

Virtualni kampus

Ob odprtju spletne strani »Na koji ćeš faks?« nas 3D svet sprva popelje v sprejemno dvorano, kjer izberemo želeno državo. Od tam nas virtualni sistem popelje v dvorano izbrane države, pred nami pa se izpišejo imena vseh univerz in kasneje fakultet, med katerimi lahko izbiramo. Vsaka fakulteta ima v svojem virtualnem prostoru naložene predstavitvene videoposnetke v vseh jezikih držav nekdanje Jugoslavije, kot tudi vse potrebne dokumente, ki bi nas ob vpisu zanimali. Kot pojasnijo v organizacijski ekipi virtualnega sejma, lahko dijaki in njihovi starši ob izbiri fakultete vzpostavijo tudi neposreden stik s predstavniki fakultete. Prek povezave Zoom se lahko srečajo s predstavnikom in mu zastavijo dodatna vprašanja. Tudi ta opcija je na voljo v več jezikih. Poleg informacij o fakultetah bodoči študentje izvedo še kaj o mestu ali kraju, v katerem bodo morda študirali, in spoznajo možne nastanitve, od študentskih domov do najemnih stanovanj.

Predavateljski kotiček

Na virtualnem sejmu imamo tudi možnost obiska konferenčne dvorane. V njej se po predčasni najavi terminov odvijajo konference, kjer se v zvezi z različnimi temami predstavljajo predavatelji z vseh univerz, ki na sejmu sodelujejo. Poleg konference, ki poteka v živo ali pa je posneta vnaprej, lahko posameznik v živo tudi zapiše svoje vprašanje in s tem spodbudi nekakšno virtualno debato. In ker gre za virtualni sejem, so na njem tudi virtualni obiskovalci, ki dodatno ustvarjajo občutek pristnosti sejma. Poleg izobraževalnih in predstavitvenih vsebin sejem zajema še ekološke in humanitarne akcije, ki prispevajo k ozaveščanju o pomembnih družbenih temah. Pet odstotkov prijavnine, ki jo plačajo sodelujoče univerze, organizacija nameni v dobrodelne namene. 

Priporočamo