Socialni partnerji so se po skoraj letu dni znova sešli na seji ekonomsko-socialnega sveta (ESS) in na večurni seji zagrizli tudi v zakonsko gradivo, ki razdvaja predstavnike delojemalcev in delodajalcev. »Obravnavali smo razmeroma težke teme,« je dogajanje povzel minister za delo Luka Mesec.
Delodajalci bi evidentirali le pri kršiteljih
Najbolj vroča je bila razprava o napovedanih spremembah na področju evidentiranja delovnega časa. Delodajalci namreč vztrajajo, da je zakonski osnutek, ki ga je pripravilo ministrstvo, neživljenjski. »Ustvarja se občutek, da v Sloveniji delodajalci nismo vredni zaupanja in moramo zato sprejeti pravila, zakone, ki nas pri našem delu omejujejo,« je včeraj potožil Blaž Cvar, predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Delodajalci zato podpirajo alternativni osnutek zakona, ki ga bo v državni zbor vložil državni svet: zahtevane podatke naj bi evidentirali le kršitelji.
»Problem je, da se vseh poklicev ne da meriti z enakimi vatli,« je dodal Mesec in opozoril, da so zaposlenim v določenih panogah resno in redno kršili pravico do počitka ter pravico do osemurnega delovnika. »Po drugi strani imamo poklice, kjer zaposleni po lastni volji in presoji delajo dlje.« Kompromisno rešitev naj bi zdaj poiskala delovna skupina. Predsednik ESS Jakob Počivavšek je s tem v zvezi še spomnil, da je bil zadnji zakon usklajen na ESS in da bo vnovično usklajevanje bistveno težje. Marjan Trobiš, predsednik Združenja delodajalcev Slovenije, pa je bil ob tem nogometno navdahnjen: »Upam, da se bo naša ekipa v ponedeljek pravočasno štempljala, ko pride na igrišče, in se tudi odštempljala, ko gre z njega. In da bo imela tudi odmor.« »Nogometna tekma traja 90 minut in odmor je predviden,« mu je odgovoril Mesec.
Polemična je bila tudi razprava o pravilniku o ročnem premeščanju bremen, ki začne veljati s 1. avgustom. Cvar je ocenil, da delodajalci niso imeli dovolj časa za prilagoditve na spremembe, zato so predlagali enoletni zamik njegovega izvajanja. Mesec se sicer strinja, da pravilnik predvsem manjša podjetja postavlja v težak položaj. Zato so sprejeli kompromisno rešitev, in sicer, da naj inšpektorat za delo do konca leta deluje predvsem nekaznovalno, nato pa naj izda poročilo o razmerah na terenu, na podlagi katerega bodo nadaljevali razpravo na ESS.
Drugačna obravnava tujih strokovnjakov ni pravo sporočilo
Andrej Zorko iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije je pozdravil načrtovano znižanje najvišje dovoljene meje za normirance, s čimer naj bi se preprečilo izkoriščanje sistema in neupravičene davčne razlike z redno zaposlenimi. Mitja Gorenšček iz GZS pa je bil kritičen do predvidene ugodnejše davčne obravnave strokovnega kadra iz tujine, saj da to ni pravo sporočilo za domače zaposlene. Delo ESS so od julija lani blokirali delodajalci. Vladi so očitali kršitve pravil delovanja ESS in neenako obravnavo. Zlasti jih je zmotilo prepozno posredovanje gradiv, prekratki roki za posredovanje pripomb in neupoštevanje njihovih predlogov. Socialni partnerji so zato včeraj podpisali deklaracijo o spoštovanju in spodbujanju socialnega dialoga in sprejeli pravilnik delovanja ESS, ki naj bi zagotovil enakopraven socialni dialog.