Na ministrstvu za zdravje napovedujejo poenostavljeno in hitrejše zaposlovanje zdravstvenih delavcev iz tujine. Trenutni postopki priznanja tujih kvalifikacij so zapleteni in dolgotrajni, ugotavljajo, spremembe pa nameravajo uvajati z zakonom o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu.
Vlada je minuli teden sprejela izhodišča za omenjeno novo zakonodajo. »Slovenija se sooča s pomanjkanjem zdravstvenega osebja, zato je treba sprejeti ukrepe, ki bodo tujcem omogočili hiter vstop na trg dela ter čimprejšnji začetek integracije v družbo,« so poudarili na ministrstvu za zdravje. Med novimi ukrepi sta možnost do šestmesečnega usposabljanja pri delodajalcu in ureditev začasnega priznanja kvalifikacij za izvajanje demonstracijskih operacij. Strokovne izpite bi lahko strokovnjaki iz tujine opravljali s tolmačem, zdravstvene delavce bodo zavezali k zaposlitvi pri delodajalcu po zaključku postopka, sicer pa podrobnosti sprememb še niso znane. Na ministrstvu za zdravje zagotavljajo, da bo preverjanje strokovnosti in znanja kandidatov ostalo na visoki ravni. »Izvedenci bodo natančno presojali izobraževalne programe in delovne izkušnje kandidatov, kar bo zagotovilo, da v slovenski zdravstveni sistem vstopajo le ustrezno usposobljeni strokovnjaki,« so zatrdili.
Poenostavitve podpirajo
V Zdravstvenem domu Ljubljana so letos za zdaj zaposlili dva zdravnika iz tujine in dva sekundarija oziroma pripravnika. Več specialistov družinske medicine in pediatrov je v postopku pridobivanja poklicne kvalifikacije, so pojasnili, o možnosti prihoda v njihov zavod se dogovarjajo tudi z nekaterimi drugimi zdravniki. Omenjeni strokovnjaki prihajajo iz Srbije, Bosne in Hercegovine ter Severne Makedonije. Za zdravnike iz držav nekdanje Jugoslavije Slovenija sicer ni več tako zanimiva kot nekoč, opažajo v ljubljanskem zdravstvenem domu, saj so se njihove plače v matičnih državah zvišale. »Če se že odločijo za odhod v tujino, sta njihovi ciljni državi denimo Avstrija in Nemčija,« ugotavljajo. Lani so postopek pri prihodu tujih strokovnjakov na ministrstvu za zdravje sicer zelo pospešili, dodajajo v zdravstvenem domu.
V Osnovnem zdravstvu Gorenjske so v zadnjih treh letih zaposlili enajst zdravnikov iz tujine; eden med njimi si je po letu dela pri njih premislil in se vrnil v matično državo. Čakajo še na zaključke postopkov za dva zdravnika iz tujine, ki bosta v njihovem zavodu opravljala specializacijo. Napovedano poenostavitev in vezanost zdravstvenih delavcev na zaposlitev pri delodajalcu po zaključku postopka podpirajo. V zadnjem času imajo že sicer dobre izkušnje z urejanjem položaja tujih zdravnikov pri ministrstvu za zdravje in na gorenjskih upravnih enotah. »Najdlje traja pridobivanje potrebne dokumentacije kandidatov in opravljanje preizkusa znanja slovenskega jezika,« dodajajo.
Zakaj je zdravničinemu možu grozil izgon
Pri zaposlovanju zdravnikov iz tujine so bili precej uspešni v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor, samo letos je k njim na tak način prišlo šest specialistov. Trenutno so še v pripravljalnem obdobju, ena zdravnica pa trenutno opravlja pripravništvo – sekundariat in se bo letos zaposlila kot specializantka za področje pediatrije. V kratkem se bosta pri njih zaposlili še dve specialistki pediatrije, prihajajo tudi štirje mladi zdravniki, ki bodo opravljali specializacije. Strokovnjake iz tujine skušajo med drugim pritegniti tudi tako, da v drugih državah samoiniciativno predstavljajo svoj zavod. »Na takšen način smo okrepili nekatera izjemno deficitarna področja, na primer pediatrijo, ginekologijo in družinsko medicino,« so našteli.
Zdravnik iz tujine ima, da bi se lahko po opravljenem pripravljalnem obdobju in delno opravljenem strokovnem izpitu takoj zaposlil kot zdravnik ali zdravnik specialist, le v omenjenem pripravljalnem obdobju čas za uspešno opravljanje izpita iz slovenskega jezika, so spomnili v mariborskem zdravstvenem domu. Obenem so pripravljalna obdobja različno dolga; pri ginekologiji gre na primer za štiri do pet mesecev, pri družinski medicini pa za devet do 12 mesecev. Med ovirami so še dolgotrajni postopki na upravnih enotah. Preveč dolgotrajni so po njihovem opažanju tudi postopki pred zdravnikovo specializacijo. Še posebno stresno pa je bilo dogajanje ob zaposlitvi ene od tujih zdravnic. Zdravnica je v tem primeru prejela dovoljenje za delo, njeni otroci so bili vpisani v šolo, a še ni prejela plače. Ker ni bilo zagotovila, da bo lahko preživljala družino, je njenemu možu grozil izgon, se spominjajo v mariborskem zdravstvenem domu.