Presenetila nas je odločitev predsednice republike Nataše Pirc Musar, ki je za guvernerja Banke Slovenije predlagala nekdanjega premierja in finančnega ministra Antona Ropa, ne pa državne sekretarke na finančnem ministrstvu Saše Jazbec, so včeraj sporočili iz največje poslanske skupine Gibanje Svobode. Jazbečeva je bila namreč kandidatka tako Svobode kot koalicije. Enako sta včeraj v izjavah v imenu preostalih koalicijskih partneric poudarila poslanka Levice Nataša Sukič in poslanec SD Jani Prednik. Ostajamo pri izbiri, ki smo jo javno objavljali v preteklih tednih, so v luči tega v en glas ponavljali v treh koalicijskih strankah glede kandidata za novega guvernerja Banke Slovenije.

Predsednica republike od samega začetka poudarja, da bo pri imenovanjih, ki spadajo k njeni funkciji, v ospredje postavljala strokovnost kandidatov in ne njihove izvoljivosti. Tako se ne nazadnje bere tudi njena obrazložitev izbire Ropa.

Med strokovnostjo in izvoljivostjo

To je uradna verzija. Neuradno je slišati nekoliko drugače. In sicer, da izbira Nataše Pirc Musar pravzaprav ne bi smela biti tako zelo veliko presenečenje. Prvič, predsednica republike od samega začetka poudarja, da bo pri imenovanjih, ki spadajo k njeni funkciji, v ospredje postavljala strokovnost kandidatov in ne njihove izvoljivosti. Tako se ne nazadnje bere tudi njena obrazložitev izbire Ropa. »Predlagala sem kandidata, ki je izmed vseh prijavljenih izkazal največ strokovnih, znanstvenih in vodstvenih izkušenj s področja bančništva, upravljanja in vodenja velikih sistemov, ki jih je pridobil v Sloveniji in v tujini, in je najprimernejši kandidat za vodenje Banke Slovenije v mandatu 2025–2031.«

Drugič, Pirc-Musarjeva je v preteklosti z izjavami že nakazala, da si na splošno želi, da bi imela kot predsednica večji nadzor nad imenovanji oziroma da bi bila bolj neodvisna v razmerju do drugih institucij. In tretjič, v podtonu se po oceni več naših sogovornikov iz koalicije znova rišejo tudi ohlajeni odnosi med Gregorčičevo in Erjavčevo, ki izhajajo predvsem iz obremenilnega pričanja nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar zoper predsednika vlade. Ne glede na to, kaj je prevladalo pri odločitvi, s katero je Pirc-Musarjeva zaobšla voljo koalicije, pa je kristalno jasno, da to pomeni napeto glasovanje v državnem zboru o novem guvernerju. Poslanci morajo o tem odločiti v 30 dneh, za izvolitev je potrebnih vsaj 46 glasov, dodatno negotovost pa vnaša tajnost glasovanja. Sedanjemu guvernerju Boštjanu Vasletu se bo šestletni mandat iztekel 8. januarja 2025.

Rop že podal soglasje h kandidaturi

Anton Rop predlog predsednice republike Nataše Pirc Musar za njegovo imenovanje za guvernerja Banke Slovenije sprejema z odgovornostjo in hvaležnostjo. Kot je zapisal v izjavi za javnost, verjame, da lahko prispeva h krepitvi strokovne avtonomnosti Banke Slovenije in k utrditvi njenega položaja znotraj Evropske centralne banke v korist Slovenije. »Počaščen in z zadovoljstvom sem sprejel predlog Velimirja Boleta ter podal soglasje h kandidaturi za guvernerja Banke Slovenije.«

Si utegne koalicija premisliti?

Bi bil lahko Rop vendarle potrjen? »Za guvernerko Banke Slovenije podpiramo gospo Sašo Jazbec,« so nam kratko in jedrnato včeraj sporočili iz Svobode. V največji poslanski skupini, kjer imajo s 40 glasovi glavno besedo pri odločanju, se bodo sicer o nastali situaciji pogovorili v prihodnjih tednih. Enako je pričakovati v SD in Levici. Dodati velja, da je bilo iz besed naših sogovornikov manjših koalicijskih strank razbrati, da niso povsem nenaklonjeni kandidaturi Ropa, če bi se znotraj koalicije lahko o tem v prihodnjih tednih poenotili. Več virov je tudi poudarilo, da nekdanji finančni minister ni oseba, ki bi šla v kandidaturo brez določenih zakulisnih zagotovil. Kot kandidat Rop sicer po prvih odzivih ne more računati na glasove SDS, v NSi, kjer so doslej podpirali Miho Mihiča, pa bodo o njegovi kandidaturi razpravljali na prihodnji seji poslanske skupine. Doslej se je sicer trikrat zgodilo, da kandidat, ki ga je predlagal predsednik republike, ni dobil zadostne podpore DZ. Ti kandidati so bili Mitja Gaspari, ko se je potegoval za drugi mandat, Andrej Rant in Primož Dolenc.

Veliko je bilo včeraj govora tudi o načinu, kako je predsednica republike izbrala kandidata za guvernerja, potem ko je na javni poziv prejela sedem predlogov. Poleg Jazbečeve in Ropa so se za stolček na čelu Banke Slovenije potegovali tudi dosedanji guverner Boštjan Vasle, aktualni viceguverner Milan M. Cvikl, nekdanji predsednik uprave SID banke Sibil Svilan in izvršni direktor v Delavski hranilnici Miha Mihič. Kdo je bil sedmi prijavljeni kandidat za guvernerja, uradno ni znano. Predsednici je pri izbiri pomagala tudi komisija, v kateri sta poleg generalnega sekretarja urada predsednice Jana Kovačiča, vodje kabineta Ule Tomaduz, vodje splošne službe in posebnega pooblaščenca predsednice za gospodarske zadeve Igorja Merviča sedela še prvi guverner Banke Slovenije France Arhar in nekdanji finančni minister Mitja Gaspari. Kot najprimernejši so se neuradno izkazali Rop, Jazbečeva, Cvikl in Svilan. Slednja sta nato hitro »odpadla«, poleg bogatejših preteklih izkušenj pa je nekdanji premier Rop v neposredni primerjavi z Jazbečevo po naših informacijah prepričal tudi z bolj izdelano predstavitvijo programa dela. 

Priporočamo