Zdravnici, ki sta začeli na novo delovati v bežigrajski enoti ljubljanskega zdravstvenega doma, te dni še sprejemata dodatne paciente. Kljub temu so ljudje, ki so se še v trdi temi postavili v vrsto, včeraj zjutraj čakali zaman. Na novo se bodo lahko pri prostih zdravnicah opredelili le, če jih bodo iz zdravstvenega doma poklicali sami. Prednost imajo starejši in kronični bolniki, stari več kot 65 let, ki so v tej enoti v preteklosti že imeli zdravnika in imajo tam svojo kartoteko. Zakonodaja predvideva prosto izbiro zdravnika in tovrstnega sita ne omenja. Dileme, ki se odpirajo ob potezi ljubljanskega zdravstvenega doma, so za zdaj nerazrešene.

Po vzoru cepljenja proti covidu ...

Po naših informacijah so mnoge ambulante v praksi že doslej dajale prednost bolnikom, ki so bili v preteklosti že njihovi pacienti ali bivajo v isti občini, ponekod pa so najprej vpisovali najstarejše prebivalce. Nadomestna oskrba je za starejše ljudi, ki imajo več zdravstvenih težav in prejemajo vrsto zdravil, manj primerna, so nam prioritete v neuradnih pogovorih pojasnjevali zdravstveni delavci. Vseeno pa je obvestilo Zdravstvenega doma Ljubljana novost: vrstni red na osnovi bolnikovih osebnih okoliščin zdaj ni več le neformalna praksa.

Na pojasnila ministrstva za zdravje, ali se strinjajo s prioritetnim vpisovanjem starejših in kronično bolnih ljudi, še čakamo. Novembrski sporazum med ministrom za zdravje Danijelom Bešičem Loredanom in ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem je omenjal scenarij, pri katerem bi imel posameznik možnost izbire zdravnika (le) v svoji regiji. Takšno pot nameravajo v zdravstvenem resorju preučiti pri pripravi sistemske zakonodaje, obstoječa zakonodaja pa za zdaj še naprej predvideva prosto izbiro med specialisti družinske medicine.

»Ravnali smo podobno kot v času, ko je bilo zaradi pomanjkanja cepiv cepljenje proti covidu-19 prioritetno namenjeno najstarejšim, najbolj ranljivim in kroničnim bolnikom,« pojasnjujejo v ZD Ljubljana. Novi zdravnik ob prevzemu ambulante običajno začne sprotno vpisovanje bolnikov, ki iščejo pomoč, so spomnili. Tokrat je bilo ljudi, ki so se želeli vpisati, zelo veliko. S prednostnim opredeljevanjem želijo zaščititi najbolj ranljive, so sporočili iz zdravstvenega doma. Če bo mest dovolj, bodo nadaljevali vpisovanje preostalih ljudi.

... a s pomembno razliko

Vzpostavljanja prioritet pri vpisih pacientov za zdaj ni mogoče v celoti primerjati s cepljenjem proti covidu. Ob razdeljevanju prvih odmerkov cepiva konec leta 2020 je bil vrstni red, ki je bil enak v vsej državi, vnaprej zapisan v nacionalni strategiji cepljenja proti covidu. V primeru vpisov pacientov pri izbranem osebnem zdravniku pa podlage za določanje vrstnega reda še ni.

Spomnimo, da so pri bežigrajskih zdravnicah minuli teden vpisovali paciente, ki so se prvi postavili v vrsto. Da bi se jim uspelo vpisati v ambulanti družinske medicine, so na prostem v dolgi koloni čakali tudi starostniki, ljudje na invalidskih vozičkih in kronični bolniki. Med čakajočimi niso bili le Ljubljančani, ampak tudi ljudje iz oddaljenih koncev Slovenije. Dodatne bolnike sprejemajo le še redko kje. Po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je prostih le še 11 odstotkov družinskih zdravnikov v državi.

Na ZZZS izpostavljajo tudi številne odhode družinskih zdravnikov iz Zdravstvenega doma Ljubljana. »V takih nevzdržnih razmerah ni mogoče vzpostaviti ustrezne ureditve opredeljevanja zavarovanih oseb, saj njihovo število bistveno presega število prostih družinskih zdravnikov,« opozarjajo. Sistemsko rešitev mora poiskati ministrstvo za zdravje v sodelovanju z vsemi deležniki v zdravstvu, so poudarili pri zdravstveni blagajni. Sporazum med vlado in sindikatom Fides iz leta 2017 – ta je znižal prag obremenitev, pri katerem lahko zdravnik zavrne dodatne vpise – bi bilo treba po oceni ZZZS vsaj začasno zamrzniti. Druga možnost bi bile rešitve, ki ne bi prizadele zavarovancev, dodajajo. Zdravstveni dom Ljubljana pa mora po oceni ZZZS zagotoviti način vpisovanja, ki bo za paciente »dostojen, spoštljiv, v največji možni meri pravičen ter še posebno pozoren do ranljivih skupin prebivalcev«. 

Priporočamo