Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) trenutno pripravljajo vlogo, s katero se bodo zavzeli za brezplačno cepljenje otrok proti noricam. Vlogo za vključitev te zaščite za predšolske otroke v nacionalni program cepljenja bodo predvidoma do konca leta poslali zdravstvenemu svetu, ki presoja o novostih v javnem sistemu. Na NIJZ ocenjujejo, da bi lahko bila zaščita pred noricami vključena v program cepljenja za leto 2025. Pripravljati so začeli tudi vlogo za vključitev cepljenja proti rotavirusom v nacionalni program.

Okužbe, ki lahko peljejo v resne zaplete

Cene samoplačniških cepljenj otrok proti noricam in rotavirusom so odvisne od vrste cepiva in v zdravstvenih domovih niso enotne. Vsota stroškov za »polni« cepljenji proti obojim okužbam lahko znaša tudi več kot 250 evrov. O tem, da bi bilo smiselno brezplačni cepljenji proti noricam in rotavirusom omogočiti vsem otrokom, so v zdravstvu razpravljali že pred leti, a so prizadevanja za širitev nabora brezplačnih cepljenj zastala med pandemijo covida. Obujena so bila konec lanskega leta, ko je o tej možnosti razpravljala tudi posvetovalna skupina za cepljenje pod vodstvom Bojane Beović. Člani so se zavzeli za sistematično in premišljeno uvajanje sprememb.

Pri pripravi predloga o brezplačnem cepljenju proti noricam so z NIJZ sodelovali pediatri iz osnovnega zdravstva, ki so tej možnosti zelo naklonjeni. »Tudi pri zdravem otroku lahko norice povzročijo zaplete v obliki bakterijskih okužb kože, lahko pride tudi do nevroloških zapletov,« je o teh okužbah, ki še zdaleč niso povsem nedolžne, pojasnil pediater Denis Baš. Okužba z rotavirusi lahko na drugi strani pripelje do dehidracije in je med pomembnimi vzroki za hospitalizacijo otrok, je spomnil.

Na NIJZ so letos do 7. avgusta prejeli 324 prijav rotavirusnih okužb, v bolnišnici pa se je zdravilo 196 obolelih. Najvišja stopnja obolevnosti je bila med otroki do prvega leta starosti, sledijo otroci med prvim in četrtim letom. Rotaviroza se pogosto pojavlja v obliki izbruhov ter epidemij v vrtcih, domovih za starejše občane in drugje, kjer se zadržuje večje število ljudi, pojasnjujejo na NIJZ.

Naklonjeni dodatnim širitvam brezplačnih cepljenj

Vključevanju cepljenja proti noricam in rotavirusom v nacionalni program so naklonjeni tudi pediatri Klinike za infekcijske bolezni UKC Ljubljana. Na kliniki so v zadnjem desetletju zaradi zapletov ob prebolevanju noric zdravili 723 otrok. Od 50 do 100 otrok na leto pa so zdravili zaradi zapletov ob prebolevanju dokazane rotavirusne okužbe prebavil (podatek se nanaša na obdobje pred pandemijo covida). Na leto so 500 do 600 otrok zdravili zaradi druge virusne ali nepojasnjene virusne okužbe prebavil. »Iz literature sicer vemo, da bo zaradi rotavirusne okužbe prebavil vsak peti otrok obiskal zdravnika in da bo en otrok od 60 potreboval hospitalizacijo,« so poudarili na infekcijski kliniki.

Po oceni tamkajšnjih pediatrov bi bilo v nacionalni program cepljenja v prihodnje smiselno vključiti še cepljenji proti meningokoku B (ta lahko pripelje do meningokoknega meningitisa, kjer gre za bakterijsko vnetje možganskih ovojnic, op. p.) in proti virusu klopnega meningoencefalitisa za vse otroke nad enim letom. Spomnimo, da je v primeru klopnega meningoencefalitisa cepljenje, ki je sicer že vključeno v nacionalni program, za nekatere generacije otrok še vedno samoplačniško. Tovrstna zaščita je po vsej državi brezplačno na voljo za otroke, ki dopolnijo eno leto, oziroma za otroke, rojene leta 2016 ali kasneje, ki še niso prejeli treh odmerkov cepiva proti klopnemu meningoencefalitisu. Pri tem gre za odmerke, ki jih krije obvezno zdravstveno zavarovanje. Sicer pa je dostop do brezplačne zaščite pred klopnim meningoencefalitisom odvisen tudi od občine, v kateri biva posameznik. Za osnovno cepljenje s tremi odmerki je treba, ko gre za polno ceno, odšteti okoli 75 evrov, cepljenje z dvema odmerkoma proti meningokoku B pa stane okoli 180 evrov. Tudi v teh dveh primerih cene niso povsod enake. 

Priporočamo