Kdor je že prejel osnovno cepljenje proti covidu-19, bo imel jeseni bistveno pestrejši nabor cepiv za poživitveni odmerek. Kot smo poročali, bo verjetno že v kratkem mogoče poživitveno cepljenje z novima cepivoma Pfizerja in Moderne, ki sta prilagojeni prvotni različici koronavirusa in različici omikron BA.1. Prvi odmerki so že v Sloveniji, je sporočil NIJZ.
Včeraj je odobritveni postopek sklenila Evropska agencija za zdravila (EMA) in predlagala uporabo cepiv Pfizerja in Moderne, ki sta od konca avgusta registrirani v Združenih državah Amerike in sta prilagojeni danes prevladujočima različicama BA.4 in BA.5. Cepivi bosta prišli na trg takoj, ko bo dala zeleno luč
še Evropska komisija. To se utegne zgoditi v kratkem, saj je postopek zgolj formalnost.
FDA ni terjala kliničnih študij
V ZDA je bil registracijski postopek sklenjen nekoliko hitreje zato, ker je Zvezna agencija za zdravila (FDA) poleti pozvala farmacevtske družbe, naj poživitvene odmerke prilagodijo prevladujočima različicama BA.4 in BA.5. Hkrati je odobritveni postopek potekal podobno hitro kot pri registraciji prilagojenih cepiv proti gripi in ni vključeval kliničnih študij na ljudeh. V Evropi je bil postopek nekoliko bolj konservativen. EMA je namreč zahtevala posebne klinične študije tudi za cepivi, prilagojeni BA.4 in BA.5. Postopek je nato sklenila predčasno – še preden bi bili znani rezultati teh testiranj na ljudeh. Ni še znano, kdaj bodo prve pošiljke cepiva prispele v Slovenijo.
Dosedanje klinične študije kažejo, da različici BA.1 prilagojeni cepivi Pfizerja in Moderne v primerjavi s »starim« cepivom zagotavljata višjo raven protiteles, ki nevtralizirajo različico omikron in tudi njene podrazličice. »Po podatkih iz študij cepiva proti omikronu BA.1 naj bi ta protitelesa bistveno bolje nevtralizirala BA.5 kot osnovno, wuhansko cepivo. S tega stališča naj bi tudi bolje preprečevala okužbo. Vendar ne vemo, do katere mere, saj dokumenti iz registracije še niso objavljeni,« je v pogovoru za portal N1 razložil Alojz Ihan, imunolog in vodja delovne skupine za cepljenje pri NIJZ.
Dodatni dejavnik negotovosti je še nejasnost, katera različica bo prevladovala pozimi in ali bo bolj podobna BA.1 ali BA.4/5. »Morali bomo počakati, kaj bo jeseni in pozimi,« je v pogovoru za Spiegel dejal Paul Burton, glavni zdravstveni direktor Moderne. »Vsekakor sem prepričan, da bosta obe cepivi zagotovili močno zaščito pred družino različic omikron. In to je za zdaj ključno.«
Omikronu BA.1 prilagojeni cepivi zagotavljata širšo imunsko zaščito kot obstoječa cepiva proti covidu. To ne ustvarja le novih protiteles proti izvorni različici in omikronu BA.1, temveč se imunski sistem tudi nauči bolje prepoznati druge različice. »Širša ko je imunska zaščita, težje bo nova različica povzročila bolezen,« je v pogovoru za Spiegel Online dejal Reinhold Förster z Inštituta za imunologijo na Medicinski fakulteti v Hannovru in podpredsednik nemškega združenja za imunologijo.
Kronično bolni, oskrbovanci v domovih starejših in starejši od 60 let naj ne oklevajo in se poživitveno cepijo z novim cepivom. Ne nazadnje, več kot 90 odstotkov vseh smrti zaradi covida-19 je zabeleženih v statistični kategoriji starejših od 60 let. »Cepljenje je predvsem priporočljivo za ogrožene skupine, pri katerih je od zadnjega cepljenja minilo več kot šest mesecev,« še dodaja Marta Grgič Vitek, koordinatorica cepljenja na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.
Nova cepiva izključno za poživitveni odmerek
Kaj pa vsi preostali cepljeni? Kdor ima zdrav imunski sistem in je to poletje prebolel covid, lahko s poživitvenim odmerkom počaka vsaj tri do šest mesecev od okužbe, priporočajo strokovnjaki. Ihan še meni, da ni treba čakati na cepivi, prilagojeni različicama BA.4 in BA.5, in da bodo svojo nalogo uspešno opravili tudi razpoložljivi poživitveni odmerki. Cepljenje poleg tega svetuje vsem, ki sodijo v rizične skupine in so v stiku z mladino, denimo učiteljskemu kadru. Cepljenje z novima cepivoma je po njegovih besedah smiselno tudi zato, ker s cepljenjem zmanjšajo možnost okužbe in nastanka zapletov po covidu, tako imenovani dolgi covid.
Opisane dileme nimajo necepljeni proti covidu-19. Kdor se letos vendarle namerava vpisati na seznam cepljenih, ima namreč na voljo le cepiva, ki so bila razvita na podlagi izvorne različice virusa. Nova »omikronska« cepiva Pfizerja in Moderne so registrirana izključno za poživitveno cepljenje. Temelj imunske obrambe še vedno vzpostavljata dva odmerka obstoječih cepiv proizvajalcev Pfizer, Moderna, AstraZeneca in Novavax.