To so bile sedme volitve organov KGZS, ki je največja nevladna kmetijska organizacija, deluje pa od leta 2000. V skupini pravnih oseb je bilo volilnih upravičencev 1863, v skupini fizičnih oseb pa 110.202 (6040 več kot pred štirimi leti). Fizične osebe so imele v svetu zbornice doslej 41 predstavnikov, po novem bodo trije več. Za 44 svetniških mest se je na letošnjih volitvah potegovalo 276 kandidatov, od tega 31 žensk ali zgolj 11,2 odstotka. Izvoljene so bile štiri.

Vrisk in Bogovič poražena

Politične stranke kandidatov za zbornične organe ne smejo predlagati. To lahko v skupini fizičnih oseb počno le posamezne skupine članov zbornice in organizacije kmetov, ki pa jih ustanavljajo predvsem desnosredinske politične stranke. Te organizacije (društva) oblikujejo liste kandidatov. Na tokratnih volitvah je bilo trinajst kandidatnih list. Po prvih delnih neuradnih izidih je zmagovalec z 21 svetniškimi mandati Forum za kmetijstvo in podeželje SDS. Sledijo društvo Slovenski kmet (9), združena kmečki sindikat in Lista Romana Žvegliča (4), Slovenska kmečka zveza (SKZ) in Kmečko društvo Nova Slovenija (po 3), po enega svetnika pa bodo imeli Kmečka iniciativa, Govedorejska društva Dobrepolje, Ribnica in Velike Lašče, Lista Antona Hohlerja in Kmečka lista Petra Vriska, ki je poleg SKZ, ki je imela doslej petnajst svetnikov, največja poraženka letošnjih zborničnih volitev.

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS), volitve v svet zbornice 2024, volišče Murska Sobota. Foto: Tatjana Pihlar

Forum za kmetijstvo in podeželje SDS, ki se je z zborničnimi volitvami intenzivno ukvarjal vse od lanskega poletja, je dobil največ glasov v kar enajstih od trinajstih volilnih enot. Foto: Tatjana Pihlar

Nekateri potencialni kandidati za predsednika zbornice, ki ga bodo novoizvoljeni svetniki na ustanovni seji konec meseca izglasovali izmed sebe, so bili na volitvah uspešni. To so sedanji predsednik Roman Žveglič, bivši kmetijski minister ter aktualni predsednik Foruma za kmetijstvo in podeželje pri SDS Jože Podgoršek, predsednik Kmečke iniciative Boštjan Slemenšek in predstavnik društva Slovenski kmet Robert Golc, ki je vodja oddelka za kmetijsko svetovanje v kranjskem kmetijsko gozdarskem zavodu... Eno večjih presenečenj je neizvolitev bivšega kmetijskega ministra, bivšega evropskega poslanca in bivšega predsednika SLS Franca Bogoviča, ki se je za zborničnega svetnika neuspešno potegoval v volilni enoti Brežice, in sicer kot kandidat društva Slovenska kmečka zveza, ki ga je za potrebe vsakokratnih zborničnih volitev ustanovila ljudska stranka. Poražen je bil tudi Peter Vrisk, ki je zbornico že vodil dva mandata (v letih 2000–2008), zdaj pa se je znova videl na njenem čelu. Toda tako kot pred štirimi leti tudi tokrat v celjski volilni enoti ni bil izvoljen v svet zbornice, da bi se lahko še tretjič potegoval za njenega predsednika.

Na volitve so se pripravljali več kot leto dni

Forum za kmetijstvo in podeželje SDS, ki se je z zborničnimi volitvami intenzivno ukvarjal vse od lanskega poletja, je dobil največ glasov v kar enajstih od trinajstih volilnih enot. Zmagati mu ni uspelo le v brežiški, kjer je slavila lista, ki sta jo skupaj sestavila kmečki sindikat in sedanji predsednik zbornice Roman Žveglič, in v ptujski volilni enoti. Tam je bila za tri glasove boljša Slovenska kmečka zveza.

Čeprav županska funkcija ni združljiva s funkcijo zborničnega svetnika, je SDS med kandidate uvrstila tudi tri svoje župane, da je pritegnila kar največ volilcev. Župan Železnikov Marko Gasser je bil včeraj izvoljen za zborničnega svetnika in se bo tej funkciji zaradi županovanja najbrž moral odpovedati, če bo Komisija za preprečevanje korupcije zaznala, da sedi na dveh stolih, in ga bo pozvala, naj enega zapusti. V tem mandatu sta se morala od članstva v svetu KGZS zaradi tega posloviti župana Šentjerneja in Preddvora Jože Simončič in Rok Roblek.

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS), volitve v svet zbornice 2024, volišče Ljutomer. Foto: Tatjana Pihlar

Foto: Tatjana Pihlar

Branko Tomažič ostaja zbornični svetnik

Pravne osebe imajo v svetu zbornice trinajst članov. Vseh kandidatov je bilo 31 (kandidatke nobene!) ali petnajst manj kot pred štirimi leti, dobra polovica (16) jih je kandidirala na predlog župnij in škofij. Za ponovno članstvo v svetu KGZS se je pri pravnih osebah potegovalo devet možakarjev, ki so bili zbornični svetniki že v tem mandatu. Osem so jih leta 2020 predlagale verske organizacije. Štirje bodo mandat ponovili. Bojanu Zadelu v koprski volilni enoti to ni uspelo. Gre za nekoč enega najvidnejših članov SDS v slovenski Istri (kasneje je prestopil v SLS) in nekdanjega nadzornika Luke Koper, ki mu je sodišče, ker je leta 2008 podprl domnevno škodljiv posel tedanje uprave Roberta Časarja, skupaj z drugimi člani nadzornega sveta lani pravnomočno prisodilo visoko denarno kazen. Zadel je bil dosedanji član sveta KGZS kot kandidat izolske župnije, ki ga je predlagala tudi tokrat, a je Robert Bonin, vodja kmetijske proizvodnje v Vinakoper, na volitvah, ki so jih pravne osebe opravile v sredo, v koprski volilni enoti zbral največ glasov in bo naslednja štiri leta član najvišjega organa kmetijske zbornice.

Zbornični svetnik bo še naprej predsednik komisije državnega sveta za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Branko Tomažič, ki se ne bi branil niti predsednikovanja kmetijski zbornici. V kranjski območni enoti KGZS bo v skupini pravnih oseb ostal svetnik aktualni podpredsednik kmetijske zbornice Janez Šimenc, ki je župnik v Kranjski Gori. Znan je tudi kot velik ljubitelj motociklizma. Tudi brata Simon (gozdar v Beneficiju, podjetju novomeške škofije) in Lojze (vinogradnik) Kerin sta obdržala svetniški položaj, saj sta bila v svojih volilnih enotah (Novo mesto in Brežice) edina kandidata.

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS), volitve v svet zbornice 2024, volišče Ljutomer. Foto: Tatjana Pihlar

Politične stranke kandidatov za zbornične organe ne smejo predlagati. Foto: Tatjana Pihlar

Nova sestava sveta KGZS – pravne osebe (začasni neuradni izidi)

Robert Bonin (predlagatelj Vinakoper), Izidor Jelenc (Župnija Limbuš), Lojze Kerin (Župnija Sv. Križ - Podbočje), Simon Kerin (Škofija Novo mesto), Klemen Klemen (Škofija Celje), Andrej Mulej (Župnija Ribnica in Župnija Velike Lašče), Franc Pogačnik (Župnija Šmartno pri Slovenj Gradcu), Andres Marko Poznič (Župnija Ihan), Peter Pribožič (Minoritski samostan sv. Petra in Pavla), Janez Šimenc (Župnija Kranjska Gora), Branko Tomažič (Župnija Vrhpolje in GO-LES), Branko Virag (Panvita), Cvetko Zupančič (Župnija Unec).

Kmetijski direktor tokrat premagal župnika

Prekmurski župnik in kmet Dejan Horvat pa ne bo več član sveta KGZS. Na murskosoboškem volišču ga je le za glas premagal Branko Virag, direktor kmetijstva v družbi Panvita. Pred štirimi leti je Horvat dobil 23 glasov več od Viraga. V postojnski volilni enoti pa je bil zanimiv spopad med bivšim predsednikom kmetijske zbornice (v letih 2012–2020) in dolgoletnim državnim svetnikom Cvetkom Zupančičem (čeprav je z Vrha pri Višnji Gori, ga je za svetniškega kandidata predlagala župnija Unec) ter Janezom Rebcem, predsednikom uprave Pivke Perutninarstva. Zmagal je Zupančič, ki je za Dnevnik dejal, da se tokrat ne bo potegoval za predsednika zbornice.

Dodajmo, da so kar enajst od trinajstih novih članov sveta KGZS iz skupine pravnih oseb predlagale verske organizacije. Poleg že omenjenega kranjskogorskega dušnega pastirja Janeza Šimenca še dva njegova poklicna kolega. To sta Andrej Mulej, župnik v Sv. Gregorju nad Ortnekom, in ihanski župnik Andrej Marko Poznič. Za zborničnega svetnika sta bila izvoljena tudi pastoralni pomočnik pri celjski škofiji Klemen Klemen in upravnik gozdov ljubljanske nadškofije Franc Pogačnik, ki je bil v svetu KGZS že doslej.

Nova sestava sveta KGZS – fizične osebe (začasni neuradni izidi)

Forum za kmetijstvo in podeželje SDS: Sonja Arlič, Matej Banovec, Jožef Čas, David Drofenik, Marko Gasser, Franc Grobnik, Edvard Jurjevec, Marjan Kljun, Franc Kos, Dominik Lenart, Janez Maroša, Mitja Pirc, Jože Podgoršek, Miloš Pohole, Matej Renko, Janko Rojko, Renato Šircelj, Radovan Štor, Miha Štular, Igor Vajda, Goran Živec.

Društvo slovenski kmet: Bojan Cajhen, Robert Golc, Anja Kastelic, Gregor Kolar, Marko Kreft, Barbara Lombar Virant, Martin Mavsar, Primož Pevec, Matevž Pretner.

Kmečko društvo Nova Slovenija: Janez Beja, Samoel Malnarič, Anka Miklavič Lipušček.

Slovenska kmečka zveza: Ivan Brodnjak, Žiga Kršinar, Klemen Šavli.

Društvo članov sindikata kmetov/Lista Roman Žveglič: Matej Kralj, Danilo Meolic, Bojan Protner, Roman Žveglič.

Kmečka lista: David Štok.

Kmečka iniciativa: Boštjan Slemenšek.

Govedorejska društva Dobrepolje, Ribnica in Velike Lašče: Jože Marolt.

Lista Antona Hohlerja: Anton Hohler.

Priporočamo