V Evropi in ZDA se je začela pojavljati hibridna različica novega koronavirusa, ki združuje lastnosti delte in omikrona. V Sloveniji takoimenovanega deltrakrona še niso zaznali, so nam v petek sporočili iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.
Ko različici okužita isto celico
Kako nalezljiv je deltacron in kako vpliva na težo covida-19, še ni jasno. Tako je po poročanju agencije Reuters poudaril Philippe Colson, vodilni avtor poročila o francoskih primerih nove različice, ki sicer še ni bilo strokovno recenzirano. Tovrstni pojavi, pri katerih dve različici virusov okužita isto gostiteljevo celico, so bili v preteklosti že znani.»Med pandemijo sars-cov-2 so različice krožile v istem obdobju in prostoru. To je ustvarilo priložnost za rekombinacijo med omenjenima različicama,« je pojasnil Colson.
Obstoj hibridne različice, ki je za zdaj redka, je minuli teden potrdila tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). »To je bilo ob intenzivnem kroženju omikrona in delte pričakovano,« je o njej sporočila tehnična vodja za covid-19 pri WHO Maria Van Kerkhove.
»Pričakovano je bilo, da se bodo virusi spreminjali. Pri tem lahko dobijo nove lastnosti. Možnost izmenjave genetskega materiala med njimi pa je tem večja, čim bolj intenzivno je njihovo kroženje,« ugotavlja infektolog dr. Franc Strle. Ali bodo nove različice in nove kombinacije za človeka bolj ali manj nevarne od prejšnjih, na tej točki po njegovih besedah še ni mogoče z gotovostjo napovedovati. »Možno je vse. Zaenkrat pri sars-cov-2 še vedno nismo v stabilni situaciji, ko bi lahko rekli, da bo širjenje okužb občasno vzplamtelo in se spet umirilo,« je opozoril.
Za zdaj brez intenzivnega širjenja
Možnosti, da se je hibridna različica pojavila tudi v Sloveniji in je vzorčenje zgolj ni zajelo, ne moremo povsem izključiti, meni direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek. »Verjetnost sicer ni velika, v tem trenutku pa ta različica ni ogrožujoča. Za zdaj ne kaže, da bi se širila zelo intenzivno, o lastnostih pa še ne vemo kaj dosti,« je dejal Krek. Tovrstne hibridne različice virusov praviloma nastajajo ob prehodu med prevlado ene in prevlado druge različice, kot se to v primeru delte in omikrona dogajalo pozimi, je dodal. Tudi z vidika pojavljanja novih različic pa je po Krekovih besedah smiselno ustavljati kroženje virusa med prebivalci. V večjih skupinah je tako še naprej na mestu uporaba mask, je ponazoril.
O pojavu deltakrona so sicer že januarja poročali ciprski raziskovalci, a so tedanje ugotovitve obveljale za napako. Tudi zdaj, ko je obstoj hibridne različice potrjen, pa so nekateri raziskovalci previdno optimistični. Glede na njen genom ne kaže, da bi lahko peljala v novo fazo pandemije, je v pogovoru za The New York Times ocenil infektolog Etienne Simon-Loriere s pariškega Inštituta Pasteur.»Površina virusa je zelo podobna različici omikron, zato jo bo telo prepoznavalo enako dobro,« predvideva Simon-Loriere. x