Gospodarske družbe so lani ustvarile 120,3 milijarde evrov prihodkov, kar je za četrtino več kot leta 2020. Še bolj izrazito, za 29 odstotkov, so se zvišali prihodki na tujih trgih, kjer so ustvarile 51 milijard evrov prihodkov. »Slovensko gospodarstvo sicer največji delež prihodkov še vedno ustvari na domačem trgu, vendar pa je bil ta v letu 2021 nižji kot prejšnja leta. Na tujih trgih pa se je najbolj okrepil izvoz v države zunaj EU,« je na današnji  novinarski konferenci povedala direktorica Ajpesa Mojca Kunšek.

Ob tem je opozorila, da je največji delež prihodkov ustvarila trgovina, kar ob zmanjšanju izvoza v predelovalnih dejavnostih za tri odstotne točke pomeni, da se v Sloveniji dogaja prestrukturiranje gospodarstva in da postajamo vse bolj storitveno usmerjena družba. Med posameznimi panogami so največjo rast prihodkov dosegla podjetja v javni upravi, zdravstvu in socialnem varstvu ter v kulturnih in razvedrilnih dejavnostih, tudi sicer je večina ključnih dejavnosti (predelovalne dejavnosti, trgovina, gradbeništvo), ki največ prispevajo k rasti BDP, poslovala v povprečju z 20-odstotno rastjo prihodkov.

Visoka rast produktivnosti

Neto čisti dobiček gospodarskih družb je lani dosegel 5,701 milijarde evrov, kar je za 99 odstotkov več kot leto prej. Na povečanje neto čistega dobička so najbolj vplivale družbe s področja trgovine, oskrbe z električno energijo, plinom in paro ter s področja predelovalnih dejavnosti. Neto čisti rezultat poslovanja so sicer izboljšale vse dejavnosti z izjemo javne uprave, obrambe, socialnega varstva in rudarstva, ki je kot edino leto 2021 zaključilo z neto čisto izgubo. Najbolj uspešno so lani poslovala podjetja na Goriškem, saj so neto čisti dobiček več kot podvojila. Sledita Koroška in osrednjeslovenska regija.

Neto dodana vrednost gospodarskih družb se je lani povečala za 16 odstotkov, na 27,7 milijarde evrov, neto dodana vrednost na zaposlenega pa za »fascinantnih« 12,5 odstotka, na 53.057 evrov, kar je po besedah Kunškove »precej blizu cilju izpred nekaj let, in sicer da bi leta 2025 BDP na prebivalca v Sloveniji dosegel 60.000 evrov«. Še bolj spodbudno je po njenih besedah to, da je bila produktivnost bistveno višja od rasti povprečne bruto plače, ki je lani porasla za sedem odstotkov, na 1901 evro.

»Podjetniški preporod«

Število gospodarskih družb se je lani zvišalo za 951, na skupaj 69.076, pri čemer se je najbolj povečalo število subjektov na področjih gostinstva (za 10,5 odstotka), poslovanja z nepremičninami ter zdravstva in socialnega varstva. Zmanjšalo pa se je število gospodarskih subjektov na področju kmetijstva, trgovine in oskrbe z elektriko. Gospodarsko klimo v letu 2021 je Kunškova na splošno označila kot zelo optimistično. Pri Ajpesu se je vpisalo 3,2 odstotka več poslovnih subjektov kot leto prej, še posebej se je povečalo število samostojnih podjetnikov. »Lahko govorimo kar o nekakšnem podjetniškem preporodu,« je dejala direktorica Ajpesa.

Čeprav je po »uradnih podatkih« njihovo število nekoliko upadlo, pa je to zgolj »na papirju«, saj se je obenem močno povečalo število tistih, ki so obdavčeni na podlagi normiranih odhodkov, ti pa niso zavezani k predložitvi letnega poročila. »Normirancev« je bilo v letu 2020 skupaj 47.284, lani pa 55.118, kar predstavlja že 52 odstotkov vseh espejev. Samostojni podjetniki, ki so morali oddati letna poročila, so sicer lani ustvarili 5,4 milijarde evrov prihodkov, 19 odstotkov več kot leto prej, in 433 milijonov evrov neto čistega dobička, kar je za 36 odstotkov več kot leta 2020.

Ugodni kazalniki se nadaljujejo

Po rahlem zmanjšanju v koronskem letu 2020 so slovenska podjetja lani povečala tudi zaposlovanje. Število zaposlenih v gospodarskih družbah se je zvišalo na okoli 522.500, kar je za štiri odstotke več kot leta 2020, število zaposlenih pri samostojnih podjetnikih pa za dva odstotka, na 40.538. Zaposlenost so najbolj povečala podjetja v predelovalnih dejavnostih, sledijo gradbeništvo, trgovina ter strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti. Samostojni podjetniki so zaposlovali 40.538 oseb ali dva odstotka več kot leto prej.

V gospodarskih družbah se je lani tudi sicer nadaljeval trend izboljševanja kazalnikov gospodarnosti, donosnosti, produktivnosti, dohodkovnosti; imele so tudi najugodnejše vrednosti kazalnikov financiranja. Čeprav je bil delež kapitala v obveznostih do virov sredstev v primerjavi z letom 2020 nekoliko manjši, pa so družbe v zadnjih petih letih dosegle najugodnejšo vrednost kazalnika dolgoročne pokritosti dolgoročnih sredstev in zalog. Enako velja tudi za vrednost kazalnika, izračunanega iz razmerja med finančnim dolgom in denarnim tokom iz poslovanja (EBITDA), ki nakazuje zmožnost poravnavanja finančnih dolgov v prihodnosti.

Zelo ugodno podjetniško klimo na Ajpesu zaznavajo tudi letos. Do konca aprila je bilo v poslovni register vpisanih 0,9 odstotka več poslovnih subjektov kot v enakem obdobju lani, ob tem pa se je v letošnjem prvem četrtletju kljub povečanju negotovosti na svetovnih trgih rast prejemkov pravnih oseb povečala za 13 odstotkov, rast prejemkov espejev in drugih fizičnih oseb pa celo za četrtino.

Priporočamo