Skoraj dvajset let po položitvi temeljnega kamna za dom starejših občanov v občini Osilnica je stavba še vedno v tretji gradbeni fazi. Ministrstvo za solidarno prihodnost je občini predlagalo, naj dom poruši in zgradi novo stavbo. Kot je pred dnevi poročalo Delo, je z idejo zadovoljen tudi direktor Doma starejših občanov Šiška Simon Strgar, kjer so se pred leti dogovorili, da bodo v Osilnici vzpostavili dislocirano enoto.

Občinski svet pa je na seji soglasno odločil, da stara stavba ostane. Ob njej bodo zdaj postavili novo stavbo, kjer se bo nahajal dom za starejše občane. "Gradili bomo na isti parceli, le malo nižje. Ugotovili smo namreč, da je parcela dovolj velika in dopušča gradnjo novega doma. Za obstoječo stavbo pa iščemo nove rešitve, med predlogi so tudi varovana stanovanja in stanovanja za zaposlene," je po seji povedala osilniška županja Alenka Kovač- 

Danes tehnično neustrezen

Po prvih načrtih iz leta 2005 naj bi imel dom v Osilnici 80 postelj. Z njegovo gradnjo so v tretji fazi zaključili leta 2007, do takrat so za nekaj manj kot 4000 kvadratnih metrov porabili 1,3 milijona evrov. Rušenje je ministrstvo zdaj predlagalo, ker stavba ne ustreza več pravilniku o minimalnih tehničnih zahtevah, s čimer se strinja tudi Strgar. Težavni naj bi bili predvsem preozki hodniki, premajhni prostori in nizki stropi. ''Narejen je izračun, ki kaže, da je ceneje stavbo porušiti kot obnoviti po sedanjih standardih,'' je pred dnevi povedal Strgar.

Načrti o spremembah doma in dokončanju gradnje so se v zadnjih letih pojavljale večkrat, idejo pa je dokončno obudila županja Alenka Kovač. Pred osmimi leti ji je uspelo najti sogovornike, ki bi poleg doma za starejše v stavbi omogočili še rehabilitacijski oddelek za ljudi s cerebralno paralizo in osilniško zdravstveno postajo. Prebivalci Osilnice imajo dostop do zdravniške oskrbe zdaj le ob četrtkih, ko v občini sedem ur deluje izpostava Zdravstvenega doma Kočevje.

Premajhna za sodelovanje na razpisih

Občina Osilnica sicer spada med občine z najmanj prebivalci v Sloveniji. Po zadnjih podatkih Statističnega urada RS tam prebiva približno 330 prebivalcev. Kot je izpostavila županja Alenka Kovač si v občini želijo povečati število prebivalcev, a jim to preprečuje pomanjkanje delovnih mest in primerne infrastrukture. ''Poskušamo sicer s prijavami na različne razpise, tudi na program za obmejna mesta, a težko konkuriramo večjim obmejnim mestom kot je denimo Kranjska Gora,'' je povedala.

Alenka Kovač, županja Osilnice

Alenka Kovač, županja Osilnice.

Županja ocenjuje, da je tudi dogovor za razvoj regij napisan tako, da se lahko prijavljajo le občine z več kot deset tisoč prebivalci. To pa najmanjšim občinam onemogoča pridobivanje večje količine sredstev za razvoj in napredek. Prepričana je, da bi situacijo izboljšala možnost združevanja več manjših občin, ki bi skupaj lahko črpale sredstva na razpisih. Dokončna ureditev doma bi z nekaj več kot 40 delovnimi mesti lahko izboljšala možnosti za preživetje ene najmanjših občin.

Priporočamo