»Glavni povod za sindikalno organiziranje je še dodatno poslabšanje položaja dostavljalcev, istočasno pa tudi njihovo popolno neupoštevanje s strani vodstev Glova in Wolta.« S temi besedami je včeraj ustanovitev sindikata dostavljalcev na obeh platformah napovedala Mojca Žerak, predstavnica sindikata Mladi plus, v okviru katerega bo deloval tudi včeraj ustanovljeni sindikat. »Vzpostaviti želimo socialni dialog in sprejeti kolektivno pogodbo, ki bo urejala in izboljšala položaj dostavljalcev,« je povedala Mojca Žerak in dodala, da se je v sindikat včlanilo že več kot sto dostavljalcev. Prihodnji teden bodo vodstvu obe platform predstavili seznam sindikalnih zahtev.

Točno število aktivnih na obeh platformah sicer ni znano. Iz Wolta Slovenija so nam sporočili, da tedensko sodelujejo z okoli 800 dostavljalci. »Delamo v vseh vremenskih razmerah, tudi ob praznikih, praktično od jutra do jutra,« pa je pogoje dela komentiral Janez Peterlin, ki kot dostavljalec dela že vrsto let. Peterlin poudarja, da se pogoji dela iz leta v leto slabšajo. »Prej sem delal že pri E-hrani in takrat smo zaslužili približno dvakrat toliko kot zdaj.«

Andrej Zorko, izvršni sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), ugotavlja, da je ustanovitev sindikata krik dostavljalcev na pomoč. »Vsi, ki delamo na podlagi rednih pogodb, smo deležni neke predvidljivosti pri plačilu, za dostavljalce pa ta predvidljivost ne velja. Višino njihovega zaslužka določa algoritem. Ta jim pove, kje, kdaj in koliko bodo lahko delali in zaslužili.«

Wolt: Pogovarjamo se z vsemi

V sindikatu zahtevajo, da Wolt in Glovo sindikat dostavljalcev prepoznata kot edinega legitimnega deležnika v pogovorih glede zadev, ki vplivajo na delo dostavljalcev. »Če vodstvi ne bosta pripravljeni na pogovor s sindikatom, bomo primorani stopnjevati sindikalne aktivnosti,« je izpostavil dostavljalec Kristjan Kitner. Iz Wolta Slovenija so nam sporočili, da so se že večkrat srečali s predstavniki sindikata Mladi plus in ZSSS in da so vedno odprti za razpravo o podrobnostih sodelovanja, tako individualno kot v skupinah. Dodajajo, da se strinjajo, da morajo imeti samozaposleni možnost, da zastopajo svoje interese, toda o tem se nameravajo pogovarjati tudi z vladnimi predstavniki, združenji in drugimi deležniki. »Odprti smo tudi za nadgradnjo svojega poslovnega modela, februarja smo namreč nadgradili plačilni sistem,« so nam še sporočili.

Tudi Janez Peterlin je omenil februarsko spremembo plačilnega modela: »Razlog za ustanovitev sindikata je tudi v tem, da so pred dvema mesecema uvedli nov sistem obračunavanja dostav. Prej so obračunali pot od restavracije do stranke, zdaj pa so nam sporočili, da bo sistem bolj pošten, če bomo plačani od trenutka, ko dobimo dostavo, torej tudi pot do restavracije. Obenem pa so nam znižali kilometrino, kar v praksi pomeni, da se nam je dohodek znižal za 20 do 30 odstotkov.«

Na Woltu trdijo, da je omenjena sprememba načina plačevanja rezultat uspešnega dialoga z zaposlenimi, in dodajajo, da so dostavni partnerji dobro sprejeli nov plačilni model, ki so ga uvedli konec februarja. Kot zatrjujejo, naj bi se urni zaslužek povečal za 12 odstotkov. »Veseli nas, da je Wolt Slovenija izkazal pripravljenost na pogovore, in upamo, da bodo to dokazali tudi s tem, da bodo pristopili h kolektivnim pogajanjem in sprejemu kolektivne pogodbe,« je Woltov odziv komentirala Mojca Žerak. »Žal pa v njihovem odzivu prepoznamo tudi zavajanje, predvsem glede zadovoljstva dostavljalcev, upoštevanja njihovih pripomb in višine plačila. Dostavljalci namreč po spremembi plačilnega modela zaslužijo manj in ne več kot pred spremembo.« 

Priporočamo