Državnim svetnikom je po tednu dni premisleka uspelo izvoliti novega predsednika – šele v četrtem poskusu. Iz predstavitvenega nagovora Marka Lotriča pred tretjim krogom volitev, ko je dejansko postopek stekel od začetka – kandidaturo sta poleg Lotriča vložila še Jožef Školč (kot predstavnik negospodarskih dejavnosti) in dosedanji podžupan Mestne občine Ljubljana Dejan Crnek (interesna skupina lokalnih skupnosti) –, je postalo jasno, da so se v tednu dni državni svetniki uskladili. Tudi Lotrič je pozneje potrdil, da je bilo v zadnjem tednu veliko komuniciranja, a da nihče ni ničesar pogojeval, zato je po tihem pričakoval, da bo izbran že po tretjem glasovanju.

Čim manj vetov

Na tajnem glasovanju se je izteklo drugače, Lotrič je sicer prejel največ glasov podpore, in sicer 18, minimalno potrebno število pa je bilo 21 glasov. V tem krogu je izpadel Jožef Školč, ki je tokrat zbral le osem glasov, Crnek pa je dobil 12 svetniških glasov podpore. Zato so morali znova izpeljati tajno glasovanje z le še dvema kandidatoma in v četrto jim je uspelo, saj je Lotriča podprlo ravno še dovolj svetnikov, to je 21, Crnka pa 13. »Vesel sem, da ta čast, da vodi državni svet, pripada gospodarstvu. Verjamem, da bo to lepilo za delo v državnem svetu prihodnjih pet let, naše vodilo pa zdrav razum; to je tudi poziv k sodelovanju,« je dejal Lotrič. Novi predsednik drugega doma slovenskega parlamenta upa, da se pri delu ne bodo preveč zanašali na veto, s katerim lahko DS zadrži izvajanje sprejetih zakonov v državnem zboru, ampak da bo delo potekalo v znamenju konstruktivnih predlogov v zakonodajnem postopku. Tako kot njegovi predhodniki si želi, da bi državni zbor v večji meri upošteval predloge državnega sveta v zakonodajnem postopku. »Predvsem pa bi v prvi izjavi rad nagovoril predsednika vlade, predsednico državnega zbora in želel bi se srečati tudi z novo predsednico republike, s katerimi bi uskladili poenoteno držo Slovenije, navzven in navznoter,« je dejal Lotrič. Po izvolitvi je napovedal, da bo podjetje Lotrič Meroslovje prepustil hčeri, kot predsednik DS pa bo skušal delovati dovolj široko, tudi za interese delojemalcev. Lotrič je pojasnil, da se je že v ekonomsko-socialnem svetu zavzemal za dvig minimalne plače in ureditev plačnega modela.

Prva Lotričeva kadrovska poteza

Na vprašanje Dnevnika, kako bi opredelil svojo svetovnonazorsko in politično usmeritev, je Lotrič odvrnil, da doslej ni kandidiral pod nobeno strankarsko zastavo. »Sem gospodarstvenik in nisem politično opredeljen. Podpiram predloge, ki so zdravi za gospodarstvo. S položaja nove funkcije bom moral biti veliko bolj pozoren tudi na druge družbene podsisteme. Ko gre za vprašanja pravic posameznih skupin, sem zelo liberalen,« je odgovoril Lotrič.

A politični novinec je presenetil s prvo kadrovsko potezo; nekateri svetniki so komentirali, da se v DS očitno leva politična opcija spet ni tako okrepila, kot se je ocenjevalo po volitvah v državni svet. Lotrič je za generalno sekretarko predlagal Moniko Kirbiš Rojs; po pravilih predsednik DS predlaga, svetniki pa potrdijo generalnega sekretarja. Monika Kirbiš Rojs je bila državna sekretarka v vladni službi za razvoj in evropsko kohezijsko politiko pri ministru SDS Zvonku Černaču. Je članica SLS, na parlamentarnih volitvah pa je kandidirala na listi Povežimo Slovenijo. Lotrič je njeno imenovanje utemeljil z besedami, da je ni predlagal zaradi strankarske pripadnosti, ampak zaradi njenih izkušenj s kohezijo in regionalizacijo. 

Priporočamo