Kot je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za finance Klemen Boštjančič, želijo z novim programom zagotoviti celovit pristop k finančnemu opismenjevanju različnih ciljnih skupin. "Zame najpomembnejša novost, ki jo prinaša program, je usmeritev, da se finančno opismenjevanje vključi v osnovnošolske in srednješolske programe kot samostojni predmet oziroma kot del predmeta in drugih dejavnosti, in sicer v minimalnem obsegu 35 ur," je izpostavil. To je po njegovih besedah nujno, če želijo doseči, da načrti ne bodo ostali le mrtva črka na papirju. O podrobnostih se morajo še dogovoriti, na ministrstvu pa si želijo samostojni predmet, je povedal.
Kot je poudaril, so finančno pismeni državljani praviloma bolje opremljeni za sprejemanje premišljenih in odgovornih finančnih odločitev, manj dovzetni za prevare in zlorabe ter bolje pripravljeni na nepredvidene dogodke. Da bi lahko preverjali ustreznost programa, bodo uspešnost ukrepov v njegovem sklopu ves čas merili in jih po potrebi prilagajali, je dodal.
Nov program je po besedah državne sekretarke Nikoline Prah zasnovala medresorska delovna skupina, v kateri so poleg več ministrstev med drugim sodelovali Banka Slovenije, Agencija za trg vrednostnih papirjev, Agencija za zavarovalni nadzor in interesna združenja. Zelo pomemben cilj programa je tudi izobraževanje učiteljev, je še dodala.