»Nevihto smo opazovali z balkona, ko smo videli, da se približuje nenavaden oblak. Ko je bil dovolj blizu, smo opazili, da se je oblikoval vrtinec. Vrnili smo se v hišo, saj smo bili prepričani, da bo prišel še bližje, na srečo pa se je obrnil v drugo smer,« je dogajanje opisala Ilirskobistričanka, ki živi na območju Kosez pri Ilirski Bistrici. Neurje je presenetilo tudi starejšega prebivalca Kosez, ki je tik pred nevihto delal na vrtu. »Začelo je čudno pihati, zato smo začeli pospravljati orodje, kar ga je bilo na vrtu. Ozrl sem se na planino in zagledal oblak, ki je segal do tal. Opazil sem, da se vrti. Niti pomislil nisem, da bi lahko bil tornado,« je pretreseno dejal.

O tornadu so takoj obvestili pristojne službe, ki so prizadeto območje zavarovale in onemogočile dostop za preostale krajane. »Slabo vreme je bilo še vso noč, zato smo bili vsi v pripravljenosti, da civilni zaščiti priskočimo na pomoč,« je pojasnil podžupan občine Ilirska Bistrica Andrej Černigoj. Tornado naj bi po poročanju štaba civilne zaščite v zgolj nekaj minutah huje poškodoval ostrešja petih stanovanjskih hiš, škodo pa so utrpeli tudi bližnje fasade in strešniki. Bistriški gasilci so po umiritvi razmer odkrite hiše zaščitili s folijo in obložili s peskom. danes pa so zaščito utrjevali ter čistili dvorišča in ceste. Škodo so si predstavniki civilne zaščite ogledali tudi z dronom.

»Česa podobnega v naših krajih še nismo videli. Dogajanje je bilo tako hitro, da je res zanimivo, da so nekatere hiše sploh ostale cele. Večini je odkrilo strehe. Tudi tisti, ki tukaj živijo že skoraj devetdeset let, česa podobnega ne pomnijo,« je dejal poveljnik civilne zaščite Luka Špilar. Že od neurja je na terenu stalno prisotnih petinsedemdeset gasilcev, na pomoč pa jim je priskočilo še dvajset domačinov.

Vsi skupaj so najprej pomagali pri evakuacij starejših prebivalk Kosez, nato pa so se lotili pokrivanja streh. Ker je nekaterim hišam odneslo celotno ostrešje, jih s pokrivno folijo niso mogli rešiti. Težave so imeli tudi z električno napeljavo, zaradi nevarnosti so morali izklopiti električni tok. Kot je pojasnil poveljnik Gasilske zveze Ilirska Bistrica, si ponoči še niso upali popravljati omrežja, saj je bilo pretemno, bali pa so se tudi poslabšanja vremena. Ker v prihodnjih dneh pričakujejo ponovno neurje, se gasilci in domačini trudijo, da bi ključna dela končali še pred petkom. Pretekla neurja v Ilirski Bistrici večjih težav doslej niso povzročala, a zaradi nepredvidljivih razmer se prebivalci bojijo, da bo prihodnjič še huje.

»Možnost nastanka
tornadov se bo povečala«

»Doslej najizrazitejši tornado na ozemlju Slovenije, ki je prepotoval pot, dolgo kar 34 kilometrov, je bil evidentiran 23. avgusta 1986. Na svoji poti je puščal podrto drevje v radiju okoli sto metrov. Začel se je v bližini Logatca, potoval severno od Vrhnike in po Ljubljanskem barju do Tomišlja, kjer je pojenjal. Takrat seveda še ni bilo digitalnih kamer, ki bi ga posnele. Tornado, podoben včerajšnjemu, se je razdivjal tudi 20. avgusta 2014 pri kraju Mahniči na Sežanskem. Glede na njihovo redko pojavnost težko rečemo, kje so bolj verjetni. Po navadi nastajajo bolj nad ravninami (Padska in Panonska nižina) kot pa v razgibanem reliefu. Vnaprej tornada v naših razmerah žal ni mogoče napovedati,« je pojasnil Brane Gregorčič z Agencije RS za okolje.

Strokovnjaki ocenjujejo, da se bo verjetnost močnih neviht v toplejšem podnebju še povečala. S tem se bo povečala tudi možnost nastanka tornadov v prihodnosti. Posebnih navodil za zavarovanje prebivalstva ni. V zidanih stavbah naj bi bili načeloma varni, zapreti pa je treba vsa okna. Najbolj so na udaru podstrešja, zato je za ljudi najvarneje, če se umaknejo v spodnja nadstropja hiš.

Priporočamo