V osmi ponovitvi akcije Naj planinska pot mogoče glasovati za poti iz Mašuna na Mali Snežnik in Veliki Snežnik, z Ljubelja mimo Doma na Zelenici na Begunjščico, iz Drage mimo Roblekovega doma na Begunjščico, z Razdrtega do Vojkove koče na Nanosu, iz Logarske doline prek Okrešlja na Kamniško sedlo ter iz Suhadolnika prek Taške do Cojzove koče na Kokrskem sedlu.

Glasovati je mogoče na portalu zavarovalnice Triglav Vse bo v redu do 8. junija. Pot z največ prejetimi glasovi bodo ob podpori tehnične oz. interventne skupine PZS obnovili markacisti.

Generalni sekretar Planinske zveze Slovenije Damjan Omerzu je povedal, da z akcijo Naj planinska pot sledijo skupni zavezi - skrbeti za urejene, označene in s tem varnejše planinske poti, s katerimi odpirajo planinski svet širšemu krogu obiskovalcev. "Pomemben prispevek akcije vidimo tudi v zavedanju, da urejene planinske poti niso samoumevne, ampak so plod predanosti prostovoljnih markacistov, ki za to skrbijo," je zapisal.

Za več kot 10.000 kilometrov planinskih poti skrbi le približno 800 markacistov. Zato se jim zdi ključno, da tudi vsi ljubitelji gora prispevajo k njihovi ohranitvi in skrbijo za varnost ter čistočo planinskih poti in koč.

Izbor najbolj priljubljene planinske poti so prvič izvedli leta 2018, od takrat pa so obnovili devet različno zahtevnih poti, od tega kar tri v lanskem letu.

Kot prva je bila v akciji Naj planinska pot obnovljena krožna pot Planina Blato - Planina pri Jezeru - Planina Dedno polje - Vrata - Prehodavci - Dvojno jezero - Štapce - Ovčarija - Planina pri Jezeru - Planina Blato. Sledile so Rečiška planinska krožna pot, zelo zahtevne Bambergova planinska pot na Triglav z Luknje čez Plemenice, s Kranjske koče na Ledinah na Koroško Rinko ter Hanzova pot, ki vodi od Koče na Gozdu na Prisojnik, pa tudi pot s Kamniškega sedla do Brane in Planjave, Koželjeva pot ob Kamniški Bistrici ter pot od Jame Topla do Male Pece.

Priporočamo