Češkim medijem in potrošnikom se ni treba, kot slovenskim, sklicevati na zakon o dostopu do informacij javnega značaja in čakati na želene podatke o nadzoru hrane in o kršiteljih, saj so jim, vsak dan osveženi, na voljo na spletni strani državne inšpekcije za kmetijstvo in hrano. Na tej povezavi si lahko generalni direktor uprave za varno hrano Matjaž Guček, kmetijski minister Jože Podgoršek in premier Janez Janša ogledajo, kaj je transparenten odnos do potrošnikov.
Komu je najbolje zaupati delo v gozdu
Dober zgled lahko najdejo tudi doma. Od decembra 2017 je namreč na voljo informacijski portal MojGozdar.si, ki ga je razvil Gozdarski inštitut Slovenije (GOZDIS). Tam lahko vsi, ki iščejo izvajalce del v gozdovih, preverijo, komu je najbolje zaupati sečnjo z motorno žago, spravilo lesa s traktorjem ali žičnico, strojno sečnjo, izdelavo sekancev, prevoz lesa ali katero drugo opravilo. Dr. Nike Krajnc, vodja oddelka za gozdno tehniko in ekonomiko na GOZDIS, nam je pojasnila, da je MojGozdar.si javno dostopen in brezplačen portal, se je pa treba za njegovo uporabo registrirati. Izvajalci gozdnih del so ocenjeni na enostaven, pregleden in objektiven način, sistem ocenjevanja pa temelji na treh stopnjah. To so ocena formalnopravne ustreznosti izvajalca, ocena strokovne ustreznosti in ocena zadovoljstva lastnika gozda z opravljeno storitvijo.
Sistem MojGozdar.si je povezan z Agencijo Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (Ajpes), s finančno upravo ter z inšpektoratom za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo. »Formalnopravna ustreznost izvajalca je predstavljena po sistemu semaforja in se iz javno dostopnih baz podatkov oblikuje samodejno. Ocena se dnevno posodablja na podlagi sprememb v katerikoli od omenjenih podatkovnih baz. V ta del ocene so vsi izvajalci vključeni samodejno, ko registrirajo dejavnost in se prijavijo pri inšpektoratu za gozdarstvo. Oznako semaforja ima trenutno 1795 izvajalcev,« je pojasnila Krajnčeva.
Rdeča luč pri tretjini izvajalcev
Dodajmo, da rdeča luč na semaforju opozarja, da je bilo izvajalcu z odločbo prepovedano opravljati vsaj eno od registriranih dejavnosti v gozdu (dejavnost, za katero ima prepoved, je posebej označena), da je davčni neplačnik ali da je po podatkih poslovnega registra neaktivni subjekt. Rumeno luč imajo podjetja, pri katerih gozdarska inšpekcija ni preverila izpolnjevanja predpisanih pogojev, zeleno pa izvajalci, ki so ob inšpekcijskem pregledu ustrezali predpisanim pogojem, niso davčni neplačniki in so po podatkih poslovnega registra aktivni.
Lastnik gozda je s semaforjem seznanjen prek portala MojGozdar.si, od njega pa je odvisno, ali bo sodeloval z izvajalcem, pred čigar imenom gori rdeča luč. Takšnih je zaradi enega od naštetih razlogov približno tretjina.
Petstoržični gozdarji
Dodana vrednost portala MojGozdar.si je strokovna ocena ustreznosti posameznega izvajalca. Temelji na neodvisni presoji gozdarskih strokovnjakov in jo predstavljajo storži. Ti zamenjajo zeleno luč pri tistih izvajalcih, ki so prostovoljno vstopili v sistem strokovne ocene, posamezni izvajalec pa lahko po zgledu hotelskih zvezdic prejme največ pet storžev. Trenutno ima vsaj enega več kot 150 izvajalcev, sedem med njimi jih ima pet. »Glavno načelo neodvisne strokovne ocene je trajnostno gospodarjenje z gozdovi z doseganjem nadstandarda pri socialnih, ekonomskih in okoljskih vidikih izvedbe del,« nam je razložila Nike Krajnc.
Poleg strokovne ocene izvajalca je na portalu MojGozdar.si pri nekaterih objavljena tudi povprečna ocena (v razponu od 1 do 10) zadovoljstva lastnika gozda z opravljeno storitvijo. Ocenjujejo jih na podlagi spletnega vprašalnika. Krajnčeva je tudi poudarila, da sistem MojGozdar.si prispeva k povezovanju povpraševanja in ponudbe ter uporabnikom nudi možnost izbire najustreznejšega izvajalca. »Želimo, da bi izvajalci izkoristili priložnost za promocijo storitev, ki jih opravljajo, in da bi lastniki gozdov ocenili izvajalce, ki so opravljali dela v njihovih gozdovih,« sklene sogovornica.