Opazno je na vsakem koraku. Vse manj ljudi v Sloveniji upošteva veljavni odlok, ki zapoveduje nošenje zaščitnih mask v zaprtih prostorih. Tisti s pokritimi usti in nosom so že v manjšini. Uporabo zaščitne maske določa 19. februarja objavljen vladni odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z nalezljivim koronavirusom. Kakovostne kirurške zaščitne maske ali maske FFP2 in FFP3 so obvezne pri gibanju in zadrževanju na vseh zaprtih javnih krajih oziroma v zaprtih prostorih, med katere sodijo tudi javni potniški promet in zaprte žičniške kabine. Odlok določa tudi več izjem, med drugim sedeče goste v gostinskih lokalih.
V prvem letu epidemije je zdravstveni inšpektorat izvajal redne nadzore o upoštevanju zapovedane uporabe zaščitnih mask. Kršiteljem je izrekal stroge denarne kazni. Koliko pozornosti inšpektorji danes povečajo (pravilni) uporabi zaščitnih mask? »Zdravstveni inšpektorat tudi po 19. februarju izvaja nadzor nad spoštovanjem določil odloka, med katerimi je tudi obvezna uporaba zaščitne maske,« je Dnevniku odgovoril inšpektorat. Od 19. februarja je opravil 643 nadzorov.
Plačilnih nalogov pa ni izdal. Kršitelje inšpektorji zgolj opozorijo, da so zaščitne maske strokovno priporočen ukrep, ki zmanjšuje nevarnost prenosa okužbe. Svoje preventivno in ne kaznovalno ravnanje inšpektorat utemeljuje z lanskima odločbama vrhovnega in ustavnega sodišča. Vrhovno sodišče je na podlagi zahteve za varstvo zakonitosti septembra lani ugotovilo, da vladni odlok, ki je zapovedoval obvezno uporabo zaščitnih mask v zaprtih prostorih na podlagi 39. člena zakona o nalezljivih boleznih, ni bil ustrezen pravni vir, s katerim se sme določiti prekršek. Zapoved nošenja zaščitnih mask bi morala imeti samostojno pravno podlago za kaznovanje, je ugotovilo vrhovno sodišče. Ker te podlage ni, neuporaba zaščitne maske ne more biti kazniva. Sodišče je zato ustavilo prekrškovni postopek, v okviru katerega je bil neki gostinski delavec na ljubljanskem sodišču sprva kaznovan s 400 evri globe.
Ustavno sodišče je maja lani ugotovilo, da sta protiustavna 2. in 3. točka prvega odstavka 39. člena zakona o nalezljivih boleznih, ki omejujeta oziroma prepovedujeta gibanje prebivalstva in vstop v državo. Naj omenimo, da se zdaj veljavni odlok ne sklicuje na protiustavni točki zakona, prav tako ne predpisuje kazni za kršenje določil odloka.
Mateja Logar: Maske v zaprtih prostorih trenutno ostajajo
Strokovna skupina za covid-19 pod vodstvom infektologinje Mateje Logar je v preteklih tednih večkrat opomnila zakonodajalca, da je v Sloveniji še vedno obvezna uporaba zaščitne maske v zaprtih javnih prostorih. »Glede na trenutno epidemiološko situacijo v državi, kjer ponovno ugotavljamo pomembno porast novega števila okužb za covidom-19, je treba še naprej skrbno spremljati stanja tako v populaciji kot v bolnišnicah in po potrebi spremeniti veljavne ukrepe za preprečevanje in obvladovanje okužb. Vsekakor je pomembno, da se še naprej upoštevajo veljavna priporočila za preprečevanje širjenja okužb, vključno z ustrezno uporabo mask v zaprtih prostorih,« je skupina zapisala 18. marca. » Da je treba prebivalstvo opozarjati na upoštevanje veljavnih zaščitnih ukrepov, je ministrstvu za zdravje znova sporočila štiri dni kasneje.
Vendar opozorila očitno ne zaležejo. Ali bo skupina za covid-19 predlagala, da nošenje zaščitne maske v zaprtih prostorih postane priporočeno glede na današnjo realnost, ko večina ne upošteva veljavnega odloka, kršitve pa niso sankcionirane? »Maske v zaprtih prostorih trenutno ostajajo,« je Dnevniku odgovorila Mateja Logar. »Ob dodatnem zmanjševanju zasedenosti postelj v enotah za intenzivno terapijo pa bomo tudi to omejitev odpravili, razen v bolnišnicah in domovih starejših občanov.« Na enotah intenzivne terapije je bilo včeraj 37 hudo bolnih za covidom-19. Pred mesecem dni jih je bilo 134.