Več kot 55 zdravstvenih programov, ki so bili na voljo na razpisu Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), je ostalo neoddanih. V primeru družinske medicine oziroma splošnih ambulant je ostalo neoddanega programa za dobrih devet timov, uspešno pa so oddali program za Domžale in Grosuplje. Pri otroških in šolskih dispanzerjih je neoddanega programa za več kot pet timov, torej ekip, ki zagotavljajo oskrbo otrok v osnovnem zdravstvu. Program so v tem primeru oddali le v Domžale, je razvidno iz podatkov ZZZS, kjer so rok za prijavo na razpis podaljšali do konca leta.
ZZZS: Zanimanja ni
Tudi na drugih področjih bodo širitve v osnovnem zdravstvu za zdaj redke. Oddali so program za 0,2 tima dispanzerja za ženske, dva tima zobozdravstva za odrasle in en tim zobozdravstva za mladino.
Že lani je denimo ostalo neoddanih skoraj pet programov za otroški in šolski dispanzer. »Zanimanja za oddajo dodatnega programa ni,« so izpostavili na ZZZS. Zdravniki, ki se zaposlujejo na novo, v osnovnem zdravstvu pogosto nadomeščajo upokojitve, so dodali. Pri tem so spomnili na ugotovitve računskega sodišča o neustreznem kadrovskem načrtovanju pri ministrstvu za zdravje in Zdravniški zbornici Slovenije, ki sicer nima več nekdanjih pristojnosti pri odločanju o številu specializacij. Dodatne zdravnike bi lahko po oceni ZZZS zagotovili s širitvami na medicinskih fakultetah in zaposlovanjem zdravnikov iz tujine.
Sto mest za družinsko medicino
Pomisleki o načrtovanju so se vrstili tudi v zadnjem obdobju. Na lanskem jesenskem razpisu za specializacije so bila za pediatrijo na primer predvidena komaj štiri mesta. Na lanskem spomladanskem razpisu je bilo mest za pediatrijo 20, a so štiri ostala nezasedena. V vsem lanskem letu je bilo tako glede na podatke Zdravniške zbornice Slovenije odobrenih komaj 20 specializacij za bodoče pediatre, kar je najnižja številka v zadnjem desetletju. »Odbor za načrtovanje specializacij, ki pripravlja predlog števila in vrst specializacij za razpis, je v letu 2022 dal največjo težo specializaciji iz družinske medicine,« so marca pojasnili na ministrstvu za zdravje. Na ta račun je bilo razpisanih manj mest za druge specializacije, so pojasnjevali.
Lansko luknjo bi lahko deloma nadoknadili z letošnjim spomladanskem razpisom za specializacije, kjer je za pediatrijo na voljo 24 mest. Razpis, ki ga je na začetku aprila objavila zdravniška zbornica, predvideva tudi kar sto mest za družinsko medicino. Na lanskem spomladanskem razpisu jih je bilo na primer 88, vlog pa 38. Skupno število mest za specializacije, ki jih je na prvem letošnjem razpisu 267, pa je nekoliko manjše kot na lanskem spomladanskem razpisu, ko jih je bilo 286.
Letos pričakujejo več diplomantov
Diplomatov medicinskih fakultet je bilo v zadnjem obdobju malo, le okoli 250 na leto, je spomnil direktor Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije Marjan Pintar. Letošnje število diplomantov bo glede na napovedi ministrstva za zdravje višje kot sicer, je pojasnil Pintar, ki je tudi član odbora za načrtovanje specializacij. Tokratni pristop k razpisu z nekoliko manjšim številom mest bi lahko ob hkratnem večjem številu diplomantov po njegovem pomenil korak naprej v primerjavi z obdobjem, ko je bilo mest veliko in so mnoga ostala nezasedena. Sprememba bi lahko pripomogla tudi k večjemu številu specializacij iz družinske medicine, meni Pintar: »To bo prineslo malo več strukture pri razpisu.« Po oceni sogovornika bi bilo smiselno olajšati tudi zaposlovanje zdravnikov iz tujine. Zanimanje zdravnikov iz držav nekdanje Jugoslavije za delo v Sloveniji je manjše, kot je bilo pred leti, a bi lahko po mnenju Pintarja še vedno dosegli premik na bolje.