Že kmalu po četrtkovi evakuaciji iz gorečega Dijaškega doma Ivana Cankarja, so se stanovalci spraševali, zakaj jih na požar ni opozoril alarm. Izkazalo se je, da v domu požarnega alarma sploh ni. Ravnatelj doma Šemso Mujanović je pojasnil, da zakonodaja za tako stare stavbe ne zahteva alarma in požarnih stopnic, zagotovil pa je, da imajo vso drugo protipožarno zaščito. Omenil je, da imajo dijaki ob vselitvi v dom izobraževanje, kako ravnati v primeru naravnih nesreč, kot je požar.
Da starejše stavbe nimajo požarnih alarmov, pa so kljub temu lahko skladne s predpisi, je v četrtek potrdil tudi minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj. Presenetil je s podatkom, da kar 17 oziroma približno polovica slovenskih dijaških domov nima požarnega alarma.
Požarna varnost v ljubljanskih šolah
Ker so tudi nekateri vrtci, osnovne in srednje šole starejše gradnje, nas je zanimalo, koliko je v Ljubljani takšnih, ki nimajo denimo požarnega alarma. Iz Mestne občine Ljubljana so sporočili, da je v vseh vrtcih in osnovnih šolah požarna varnost urejena skladno z zakonodajo. Priznali so, da je stopnja tehnične požarne opreme med posameznimi objekti različna, ukrepi za zagotavljanje požarne varnosti pa temu prilagojeni. »Pri celovitih prenovah vrtcev in šol smo vgrajevali nove varnostne rešitve in tako bo tudi v prihodnje. Dodajamo pa, da na vseh šolah in vrtcih preverjamo gradbeno tehnično stanje zaklonišč,« so pojasnili.
Kako je poskrbljeno za varnost, smo preverili tudi pri nekaterih osnovnih in srednjih šolah. Predvsem tistih, ki delujejo v starejših stavbah. V 150 let stari stavbi na Vegovi ulici deluje Elektrotehniška-računalniška strokovna šola in gimnazija Ljubljana (Vegova Ljubljana), kjer po besedah ravnatelja šole Aleksandra Lazarevića, nimajo požarnega alarma in požarnih stopnic. Enako velja tudi za detektorje dima, o namestitvi katerih pa razmišljajo. Če so na šoli Vegova Ljubljana v preteklosti razmišljali tudi o namestitvi požarnega alarma kljub temu, da jim zakonodaja tega ne nalaga, je Lazarević odgovoril, da so razmišljali, vendar zaradi tehničnih težav pri izvedbi tega niso izpeljali. Poudaril je, da je šolsko poslopje staro 150 let in spada pod spomeniško varstvo, »kar pomeni, da so nekateri posegi zaradi tehničnih, zakonskih in konservatorskih omejitev zahtevni ali celo neizvedljivi.«
V stari stavbi, iz leta 1911, deluje tudi Šolski center Ljubljana na Aškerčevi, pod okrilje katerega spadajo gimnazija, srednji šoli, evropska šola in višja strokovna šola. Kot je povedala Nives Počkar, direktorica Šolskega centra Ljubljana in predsednica Zveze srednjih šol in dijaških domov Slovenije, v njihovem starem kompleksu, za kar sicer zakonsko niso obvezani, imajo požarni alarm, požarne stopnice in detektor dima. »V šolskem centru sem pred več kot 10 leti poskrbela za požarno varnost, ker se mi zdi to pomembno in sem se za to zavzela. Ministrstvo je dalo sredstva in smo vse uredili. Imamo lesarske, strojne in druge delavnice ter kemijske laboratorije, zaradi česar je verjetnost požara toliko večja, zato sem poskrbela za požarno varnost,« je pojasnila direktorica Počkar.
Na Gimnaziji Poljane imajo požarne stopnice, nimajo pa detektorja dima in požarnega alarma. A kot je povedal ravnatelj šole Srečko Zgaga, imajo »alarm, ki ga lahko sprožimo ob nevarnosti«. Kot je še razložil, so za namestitev požarnega alarma »že iskali rešitve, vendar je to povezano s finančnimi sredstvi. Vzdrževanje stoletne stavbe zahteva veliko vlaganj in do sedaj smo vlagali v čim večjo pretočnost hodnikov in evakuacijske poti«.
Na Gimnaziji Jožeta Plečnika Ljubljana so po besedah ravnateljice Lidije Žigon ob obnovi šolskih prostorov leta 2015 požarni alarm namestili v posameznih prostorih, to je v jedilnici, pritličju in knjižnici. Da bi požarne alarme namestili po celotni šoli si je ravnateljica že večkrat prizadevala, vendar to »nikoli ni bilo izpostavljeno kot realna možnost. Šola je redno požarno pregledana, sicer pa čaka na statično prenovo, ki naj bi vključevala tudi vse te elemente – iskanje možnosti za požarne stopnice, alarmiranje in senzorje. Poleg protipotresne varnosti.« Kot je še pojasnila Žigon požarnih stopnic nimajo, kljub temu, da je tako kot že njeni predhodniki, že iskala rešitve zanje. »Šola je spomeniško zaščitena in nismo našli možnosti za izgradnjo požarnih stopnic. V zgradbi je samo eno stopnišče. Požarni red predpostavlja reševanje z gasilskimi pripomočki – dvigala, lestve ...«.
Ravnateljica Srednje šole za oblikovanje in fotografijo Ljubljana Apolonija Simon nam je potrdila, da njihova šola, ki se nahaja v Križankah in ki se ponaša s statusom kulturnega spomenika, požarnega alarma in dimnih detektorjev nima. Vsako leto imajo inšpekcijski nadzor, kar vključuje tudi za požarno varnost, za kar pa pridobijo vse potrebne dokumente. »Vendar pa menim, da bi bilo potrebno gledati širše. Srednje šole nimamo sistematiziranega delovnega mesta za varnostnika. Menim, da bi bil lahko prav on pomembnejši detektor za marsikatero nesrečo. Vsak mesec plačujemo servisno storitev za požarno varnost, evakuacijsko pot,« je še povedala Simon in hkrati potrdila, da Križanke kot spomeniško zaščiten objekt nimajo požarnih stopnic.
Gimnazija Moste sistem vzpostavila pred 19 letih
Kako je s požarno varnostjo na Gimnaziji Moste pa je ravnatelj Jurij Kočar povedal naslednje: »Imamo požarni alarm z detektorji dima, avtomatskimi protipožarnimi vrati in avtomatskimi prezračevalniki. Sistem je bil vzpostavljen pred 19 leti ob prenovi zgradbe na pobudo izvajalca ministrstva za vzgojo in izobraževanje. Požarnih stopnic nimamo, imamo pa dva stranska izhoda.«
Na vseh gimnazijah oziroma srednjih šolah, na katere smo se obrnili z vprašanji glede požarne varnosti, so nam tudi pojasnili, da požarne vaje izvajajo enkrat na leto. Pri čemer je, direktorica Šolskega centra Ljubljana Nives Počkar izpostavila, da med tem ko imajo na Aškerčevi požarne vaje enkrat na leto, na izvedbo te na dislocirani enoti na Tržaški cesti, kjer deluje del njihove evropske šole, še čakajo. »Upravljalci stavbe so želeli požarno vajo narediti avgusta, ko naših otrok ni in še vedno čakamo na nov termin, za kar jih stalno prosimo, a na to nimam vpliva, ker tam nismo upravljalci stavbe,« je dejala direktorica Šolskega centra Ljubljana.