V hrvaški skupini Fortenova, ki je nastala na ruševinah Agrokorja Ivice Todorića in v odmevnem postopku upniške prisilne poravnave prevzela vse njegove solventne družbe, med drugimi skupino Mercator, Konzum, Jamnico, Ledo, Zvijezdo, Pik Vrbovac in Sarajevski kiseljak, potekajo pomembne lastniške spremembe. Ključni cilj te načrtovane operacije je, da se zaradi vojne v Ukrajini sankcionirana največja lastnica, ruska državna Sberbank s 43-odstotnim lastniškim deležem čim prej umakne iz lastniške strukture. To je pogoj, da bo Fortenova lahko refinancirala svoje obveznosti in zanje plačevala izrazito nižje obresti, ki so zdaj vrtoglave in znašajo okoli osem odstotkov letno.
Kot vse kaže, madžarsko-ameriškemu finančnemu skladu Indotek ne bo uspelo od Sberbank odkupiti 43-odstotnega deleža Fortenove, o čemer so se dogovorili aprila letos. Zaključek posla, za katerega sta se Sberbank in Indotek dogovorila s pogodbo o nameri prodaje lastniškega deleža, je bil odvisen od soglasij regulatorjev trgov v več državah. Kot smo izvedeli neuradno, ti postopki ne potekajo v pričakovanih časovnih okvirih. Zato so se v skupini Fortenova domislili novega načrta: lastniški delež, ki ga obvladuje Sberbank, bodo odkupili kot lastni delež. V tem primeru naj bi bilo lažje pridobiti soglasja regulatorjev.
Hrvaški portal N1 je v četrtek zjutraj razkril, da bo istega dne v Amsterdamu potekala skupščina lastnikov tako imenovanih depozitarnih potrdil, na podlagi katerih so Agrokorjevi upniki po potrjeni upniški prisilni poravnavi vstopili v lastniško strukturo Fortenove. Ključna točka dnevnega reda skupščine je bila, da bo ena od družb skupine Fortenova od Sberbank odkupila lastniški delež v Fortenovi. Toda do začetka skupščine sploh ni prišlo, saj se je ni udeležilo vsaj 50 odstotkov lastnikov, smo izvedeli neuradno. Po poročanju hrvaškega N1 imajo ruski lastniki Fortenove zaradi sankcij zamrznjene glasovalne pravice. Poleg Sberbank je približno sedemodstotna lastnica Fortenove še ruska državna VTB banka. Po naših podatkih bo v prihodnjih dneh sklicana druga skupščina, na kateri bo prav tako potrebna najmanj 50-odstotna udeležba lastnikov, a je ne bo mogoče izpeljati. Uspešen bo šele tretji poskus izvedbe skupščine, predvidoma v septembru, saj bodo to lahko izpeljali ne glede na to, koliko lastnikov se je bo udeležilo.
Glavna beseda trgovcu s plinom
Ob odsotnosti ruskih lastnikov bo imel glavno besedo na skupščini Pavao Vujnovac, ki ima prek podjetja PPD že približno desetletje z ruskim Gazpromom sklenjeno pogodbo o dobavi plina za hrvaški trg, ukvarja pa se še s številnimi drugimi posli. Skupina PPD je del skupine Energia naturalis (Enna), ki je lani po dostopnih podatkih ustvarila okoli štiri milijarde evrov prihodkov. Prek Enne je Vujnovac lastnik okoli 20 družb, med drugim Petrokemije in Luke Ploče. V eni od največjih hrvaških trgovskih verig s tehničnim blagom Pevex je s približno 36-odstotnim lastniškim deležem največji posamezni lastnik. Ambiciozne načrte ima v reški luki, kjer v partnerstvu z dansko multinacionalko Maersk gradi novo linijo za kontejnerski transport. Vujnovac se ukvarja tudi z logističnimi posli in železniškimi prevozi, pridelavo in trgovino s kmetijskimi izdelki. Banane, s katerimi trguje na veliko, med drugim dobavlja Konzumu.
Nakup lastniškega deleža od Sberbank v obliki lastnega družbeniškega deleža, ki naj bi bil med lastniki Fortenove po naših podatkih usklajen, bi pomenil, da bo Vujnovac v Fortenovi začasno dobil ključno besedo. Po odstopu člana upravnega odbora Fortenove Sergeja Volka, ki je zastopal interese Sberbank in bil tudi član nadzornega sveta Mercatorja, je družba Open Pass junija predlagala, da se Vujnovac imenuje za člana upravnega odbora Fortenove, njegov najtesnejši sodelavec Damir Spudić, v preteklosti bankir, približno desetletje pa prvi finančnik skupine Enna, pa za direktorja nizozemskih družb, prek katerih imetniki depozitarnih potrdil obvladujejo lastništvo Fortenove. Iz slednje so junija sporočili, da bodo o teh predlogih odločali imetniki depozitarnih potrdil na skupščini.
Načrtovan prevzemni pohod
Po nakupu 43-odstotnega lastniškega deleža – po naših podatkih za največ 500 milijonov evrov, ta znesek omenja tudi hrvaški N1 – Fortenova omejenega deleža po aktualnih načrtih ne bo umaknila, kar je pogost manever pri tovrstnih finančnih operacijah, s čimer bi se Vujnovacu lastniški delež avtomatično povečal na več kot 50 odstotkov. Po zatrjevanju naših virov bodo zanj iskali nove lastnike. Eden od možnih scenarijev je privabiti več lastnikov iz vrst pokojninskih skladov in zavarovalnic, ne le na Hrvaškem, temveč tudi v Sloveniji in Srbiji, kjer ima Fortenova razvejane posle. V tem primeru naj bi obstoječa sestava skupine Fortenova, ki jo poleg trgovske divizije s skupino Mercator in Konzumom ter prehrambne divizije tvori še kmetijska divizija, ostala bolj ali manj dolgoročno nespremenjena, torej takšna, kot jo je zasnoval Agrokorjev lastnik Ivica Todorić. Povedano drugače, odprodaja posameznih hčerinskih družb po naših neuradnih informacijah ni načrtovana.
Kako je poslovala skupina Fortenova, še ni znano; podatki bodo javno objavljeni v prihodnjih dneh. Po neuradnih podatkih pa se poslovanje pod vodstvom predsednika upravnega odbora izboljšuje, zadolženost pa znižuje. Razmerje med neto dolgom in EBITDA (denarnim tokom iz poslovanja, ki pove, koliko sredstev podjetju ostane za odplačilo posojil, naložbe in izplačilo dobičkov lastnikom) se je znižalo na štirikratnik, cilj pa je, da se v prihodnjih mesecih zniža pod trikratnik, kar pomeni finančno zdravo bilančno sliko. Po refinanciranju obstoječih posojil, kar bi jim omogočalo okoli 50 do 60 milijonov evrov letnega prihranka, naj bi se investicijski potencial Fortenove povečal na okoli 200 milijonov evrov letno, čemur naj bi sledil prevzemni pohod, smo izvedeli neuradno.