Z 31. decembrom se ukinja prostovoljno dopolnilno zdravstveno zavarovanje, s 1. januarjem 2024 pa se uvaja obvezni zdravstveni prispevek (OZP), ki bo znašal 35 evrov. Kaj nas čaka?
Za začetek velja, da zavarovalne police, ki so jih zavarovanci sklenili pri zavarovalnicah, ki izvajajo dopolnilno zdravstveno zavarovanje (Vzajemna, Triglav, Generali), samodejno prenehajo veljati 31. decembra, torej čez tri dni. Glede prekinitve polic torej zavarovancem ni treba storiti ničesar. Zadnja premija dopolnilnega zavarovanja, ki jo je treba plačati, je tista za december 2023. »Zavarovance opozarjamo, naj ne nasedajo različnim zavajajočim govoricam in ponudbam, da je treba v izogib plačilom ali doplačilom po 1. januarju 2024 skleniti dodatna zdravstvena zavarovanja. Obvezno zdravstveno zavarovanje bo po 1. januarju v celoti, stoodstotno, krilo košarico pravic v enakem obsegu, kot sta jih do 1. januarja 2024 obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje,« so poudarili v Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki ga vodi Tatjana Mlakar.
Prvi mesec, za katerega je treba plačati novi obvezni zdravstveni prispevek, je januar 2024, plačilo pa se izvede februarja za nazaj. Zavezanci za plačilo novega obveznega zdravstvenega prispevka so praviloma vsi, ki so bili do zdaj zavezani tudi sklenitvi prostovoljnega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. ZZZS ocenjuje, da gre za približno 1.646.000 zavezancev.Na najpogostejša in najpomembnejša vprašanja v zvezi z novim zdravstvenim prispevkom smo poskušali odgovoriti v nadaljevanju.
1. Kdo bo pobiral novi zdravstveni prispevek?
Novi zdravstveni prispevek bo za skoraj vse zavarovance pobirala oziroma odtegovala Finančna uprava RS (Furs), enako kot za posameznike pobira druge prispevke za obvezno zdravstveno zavarovanje. Zbrano bo nakazovala Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Furs podatke o zavarovancih že ima, zato zavarovancem ni treba Fursu ničesar sporočati. Za nekaj kategorij zavarovancev, za katere bo obvezni zdravstveni prispevek (OZP) plačevala država (to so socialno ogroženi in upravičenci po vojnih zakonih), bo Furs podatke pridobival od ZZZS, a šele po uveljavitvi novega obveznega zdravstvenega prispevka.
2. Kdo so samoplačniki prispevkov?
ZZZS bo samostojno pobiral obvezni zdravstveni prispevek za nekatere samostojne zavezance, tako imenovane samoplačnike prispevkov. Mednje sodijo denimo ljudje s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki so zdravstveno zavarovani v tujini, pa tujci, ki se izobražujejo v Sloveniji, ljudje s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki si sami plačujejo prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje, ljudje s stalnim prebivališčem, ki prejemajo pokojnino od tujega nosilca pokojninskega zavarovanja, in družinski člani zavarovanca – zakonci, ki zdaj prostovoljno plačujejo dodatno zdravstveno zavarovanje. Zavodu bo OZP neposredno samostojno plačevalo približno 96.000 ljudi.
Za tiste, ki OZP nakazujejo sami, velja, da je prispevek mogoče plačati z e-računom, ki si ga zavarovanec uredi na svoji spletni banki in je brezplačen, plačevanje pa je preprosto, brez prepisovanja računa in sklicev. OZP lahko poravnavajo tudi z direktno obremenitvijo SEPA, torej trajnikom, za kar najdejo obrazec na spletni strani ZZZS. Če ne izberejo e-računa ali trajnika, jim bo ZZZS po pošti poslal plačilni nalog.
3. Kako bodo OZP plačevali zaposleni?
Za zaposlenega zavarovanca bo novi OZP (prvič pri izplačilu plače za januar 2024) obračunal, odtegnil in plačal njegov (glavni) delodajalec, ki bo ustrezni obrazec predložil Fursu najpozneje na dan izplačila plače. Novi OZP po tem obračunu bo delodajalec moral plačati hkrati z drugimi obveznimi prispevki v petih dneh po izplačilu.
4. Kako bodo OZP plačevali upokojenci?
Zanje bo prispevek obračunal Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) ter ga odtegnil od mesečne pokojnine in nakazal finančni upravi. Prvič bo ZPIZ to odvedel pri obračunu pokojnine za januar 2024. Upokojencem pri tem ni treba ničesar pošiljati na ZPIZ.
5. Kako bodo OZP plačevali družinski člani zavarovanca – zakonci, ki zdaj prostovoljno plačujejo dodatno zdravstveno zavarovanje?
Za take družinske člane velja, da bodo tudi novi obvezni zdravstveni prispevek plačevali sami neposredno pri ZZZS. O tem jih bo ZZZS pisno seznanil januarja 2024. ZZZS bo prvi obračun za plačilo OZP za januar 2024 izvedel februarja 2024, z rokom plačila prispevka do 15. v mesecu.
6. Kako bodo poravnavali OZP upravičenci po vojnih zakonih (vojni veterani, vojni invalidi in žrtve vojnega nasilja), ki jim zdaj dopolnilno zdravstveno zavarovanje pokrije proračun?
Za vojne upravičence bo tudi obvezni zdravstveni prispevek pokril proračun. Tisti vojni upravičenci, ki imajo pravico do plačila OZP iz proračuna in so tudi zaposleni, bodo morali pred prvim obračunom svojega delodajalca o tem statusu obvestiti z dokazilom (z odločbo ali potrdilom upravne enote). To bo za delodajalca informacija, da ima delavec OZP že plačan iz drugih virov in mu ga ne bodo odtegovali od plače. Potrdilo upravne enote bodo ti delavci prejeli v drugi polovici januarja na svoj naslov. Izplačevalcem prejemkov iz javnih sredstev pa podatek o tem, da ima posameznik pokrit OZP iz proračuna, posreduje ZZZS.
7. Kako bodo OZP pokrili socialno ogroženi oziroma prejemniki socialne pomoči in varstvenega dodatka, ki jim je do zdaj dopolnilno zdravstveno zavarovanje kril proračun?
Zanje se nič ne spreminja. Tudi obvezni zdravstveni prispevek bo poravnan iz državnega proračuna. Tisti prejemniki denarne socialne pomoči, ki so upravičeni do kritja OZP iz proračuna in so tudi zaposleni, morajo sami obvestiti izplačevalca dohodka, da imajo OZP že plačan iz proračuna.
8. Kako bodo OZP plačevali kmetje?
Kmete bo enako kot večino samostojnih zavezancev za OZP bremenil Furs. Prispevek bo obračunan na tako imenovanem obrazcu OPSV, ki se predlaga Fursu najpozneje do 15. v mesecu za pretekli mesec, plača pa do 20. v mesecu za pretekli mesec.
9. Kako bodo OZP pokrili brezposelni?
Za brezposelne, ki prejemajo nadomestilo za brezposelnost, bo OZP odvedel zavod za zaposlovanje, in sicer Fursu. Brezposelni, ki ne prejemajo nadomestila za brezposelnost in so si do zdaj sami plačevali dodatno zdravstveno zavarovanje, bodo sami plačevali tudi OZP. V primeru, da prejemajo denarno socialno pomoč, bo zanje OZP plačan iz proračuna.
10. Kako bodo OZP plačevali študenti brez statusa in vsi drugi, ki zdaj sami plačujejo obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje in niso prejemniki socialne pomoči?
Za take študente velja, da se pri ZZZS zavarujejo kot osebe s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki si same plačujejo prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje, ki trenutno znaša 30,16 evra na mesec. Tako bodo neposredno na ZZZS plačevali še 35 evrov novega obveznega zdravstvenega prispevka. Skupaj torej 65,16 evra na mesec. Enako velja tudi za vse dosedanje tako imenovane samoplačnike prispevkov. ZZZS jih bo januarja 2024 pisno seznanil z njihovo novo obveznostjo. ZZZS bo zanje prvi obračun prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje in OZP za mesec januar 2024 izvedel v februarju 2024 z rokom plačila prispevkov do 15. v mesecu.
11. Ali se bo obvezni zdravstveni prispevek spreminjal?
V zakonu je določeno, da se novi obvezni zdravstveni prispevek usklajuje z rastjo povprečne bruto plače enkrat na leto, in sicer 1. marca. Novi obvezni zdravstveni prispevek v višini 35 evrov bo ostal nespremenjen do vključno februarja leta 2025, prva uskladitev bo 1. marca 2025.
12. Kaj se bo zgodilo, če obveznega prispevka ne bom plačal?
V primeru dolga, višjega od 65 evrov, bodisi za obvezno zavarovanje bodisi samo za obvezni prispevek bodo pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja zadržane. V praksi bo to pomenilo, da boste upravičeni le do nujnih storitev, za nenujne storitve pa vam bo izvajalec izdal račun in boste samoplačnik.
13. Kje se vidi, da prispevkov ne plačujem?
Podatke o neplačanih prispevkih pridobi ZZZS od Fursa, za nekatere zavezance pa to evidenco vodi ZZZS sam. Izvajalec – bolnišnica, zdravstveni dom, koncesionar, lekarna – s kartice zdravstvenega zavarovanja prebere, da niste redni plačnik.
14. Kje lahko preverim, ali moj delodajalec zame res plačuje novi obvezni prispevek?
Podatke o tem boste lahko preverili na spletni strani ZZZS ali z mobilnim telefonom, in sicer tako, da boste poslali sms-sporočilo na številko 031 771 009. Vsebina tega sporočila mora biti: ZZ ter devetmestna številka ZZZS, ki je zapisana na vaši kartici zdravstvenega zavarovanja.