V Ljubljani se je danes pričel 28. NLB ljubljanski maraton, ki ga je pozdravila številčna množica ljudi. Tek je bil razlog za veselje tako pri tistih najmlajših, ki so sredi centra otvorili tekaško stezo, kot pri starejših, za katere je maraton v različnih merah ambiciozen, a vselej oseben projekt.
Po prijavnicah sodeč bo na Ljubljanskem maratonu danes in jutri teklo 24.675 tekačev. Start vseh tekov je na ploščadi Ajdovščina pred Figovcem, cilj pa na Kongresnem trgu. Kljub dežju, ki prši nad letošnjo maratonsko edicijo, bo nedeljsko dogajanje tisto, ki bo prineslo kanček resnosti. Zaradi veliko večjih razdalj vsekakor tudi napetosti. Ljubljanski maraton je zopet privabil veliko tekačev iz tujine, predvsem iz Hrvaške, Srbije, Avstrije, Italije, Velike Britanije, Bosne in Hercegovine, Nemčije, Francije in Madžarske, tisti najboljši tekači pa prihajajo iz Kenije in Etiopije. Večina jih je prišla osvojiti jutrišnjih deset, enaindvajset ali dvaintrideset kilometrov. Po drugi strani je med tekači 1733 tistih, ki jim ni zares toliko mar, kdo priteče prvi, saj na cilju čisto vsakega čaka medalja. Otroci, stari od dveh do petih let, so se danes dopoldne udeležili 200-metrov dolgega Lumpi teka, ki ni tekmovalnega značaja.
Kultura športnega gibanja
Ker na Lumpi teku ne merijo časa, je tek t. i. lumpijev, teh malih otročičkov, ki osvajajo svoje prve tekaške proge, veliko bolj sproščene narave. Sogovornika Alena smo ujeli tik po tem, ko je njegova hči Zarja pritekla na cilj, s posebno pisano Lumpi medaljo okoli vratu. Alen je glede maratona dejal: »Ko tečeš sam, se lahko malo zamisliš sam nad sabo, razčistiš kakšne stvari, najdeš mir. Na dogodku, kot je ta, sta pa energija in vzdušje tisto, kar te pritegne. Ta množica ljudi, ki teče z istim namenom.« Povedal je, da sta s hčerko prišla zaradi tradicije. Sam je namreč že nekajkrat tekel na Ljubljanskem maratonu, sedaj pa je hči že dovolj stara, da se mu pridruži. »Pomembno je, da to postane praksa otrok, da so v življenju malo bolj aktivni. Ko doma vidijo, da smo bolj aktivni tudi sami, jih to bolj zanima. Hči je sama dala pobudo, da bi šla teči.« Sploh v dobi ekranov je pomembno krepiti telo s fizično aktivnostjo, je prepričan sogovornik. Naša telesa so prvenstveno namenjena gibanju, tek pa je le ena izmed možnih izbir rekreacije, ki je v center prestolnice privabila živahne skupine ljudi. Alen je še dodal: »Dobro je kdaj odložiti telefone in ekrane malo na stran. Tudi otroci potem opazijo, da se bolje počutijo, ko so športno aktivni, kot pa takrat, ko so pred televizorjem.«
Obiskovalka Tjaša je svojo hči na Lumpi tek pripeljala tretje leto zapored, čisto tako, za malo športnega duha. »Smo športna družina. Maratonov sicer običajno ne tečemo, hodimo pa veliko v hribe, med drugim na Šmarno goro, in radi telovadimo. Kar se tiče Ljubljanskega maratona, je ta super organiziran. Vse je dobro pripravljeno za otroke, saj poskrbijo tudi za druženje in pozitivno vzdušje, tu zraven gre pa šport z roko v roki,« je povedala Tjaša. O tem, kako se je njena hči pripravljala na maraton, je pojasnila, rahlo v šali: »Tek trenira v parku in doma. Maraton ji je všeč zlasti zato, ker hodi sem tudi njen najboljši prijatelj iz vrtca.« x