Slovenska vojska je od Izraela med letoma 2019 in 2023 nabavila za 57,5 milijona evrov orožja in streliva, za obdobje od letošnjega leta do leta 2026 pa načrtuje nabavo izraelskega orožja in streliva v vrednosti vsaj 31,5 milijona evrov, razkrivajo odgovori ministrstva za obrambo na poslanska vprašanja Mihe Kordiša in proračunski dokumenti, ki jih je pridobila stranka Levica. Na vprašanje, ali je vlada oziroma resorno ministrstvo sprejelo kakšen koli predpis ali usmeritev, da se preneha kupovati oborožitev in vojaško opremo izraelskih oziroma z njimi kapitalsko povezanih proizvajalcev, so v vladi sicer odgovorili kratko in jedrnato »ne«.
Na vprašanje, zakaj vlada kljub svojemu deklarativnemu obsojanju izraelske agresije, zlasti v Gazi, kjer je bilo ubitih že 42.334 palestinskih civilistov, od tega 16.500 otrok, še naprej kupuje oziroma namerava kupiti orožje od izraelskih proizvajalcev, pa je vlada odgovorila, da se »orožje in vojaško opremo kupuje skladno z dolgoročnimi in srednjeročnimi programi opremljanja Slovenske vojske ter predpisi s področja naročanja, in sicer na način, da se zagotavlja racionalno porabo proračunskih sredstev glede na zahteve po opremljanju ter izgradnji zmogljivosti Slovenske vojske«.
Ministrstvo zanikalo očitke
Po tem, ko so konec prejšnjega tedna o tem kot prvi poročali v časopisu Delo, so se na navedbe že odzvali z ministrstva za obrambo. Slovenija od začetka vojne v Gazi od Izraela ni kupila nobenega orožja, streliva ali druge vojaške opreme. Prav tako ni izdala nobenega dovoljenja za izvoz tovrstnega blaga iz Slovenije v Izrael, so se branili. V letih 2022 in 2023 je ministrstvo tudi samostojno nabavilo sisteme spike in pripadajoče strelivo pri edinem evropskem izvajalcu Eurospike. Ta je v večinski lasti nemških podjetij Rheinmetall in Diehl Group in je bil izbran kot najugodnejši ponudnik na predhodno izvedenem javnem naročilu, je sporočilo ministrstvo. Dodalo je še, da ministrstvo pri tem nakupu ni izvajalo plačil izraelskim proizvajalcem orožja in da so bili vsi deli sistema spike izdelani pri evropskih proizvajalcih.
V Levici so v javnem zapisu opozorili, da skuša obrambno ministrstvo demantirati poziv k prenehanju nabave izraelskega orožja z argumentom, da gre za nakup orožja v Nemčiji. Ob tem so izpostavili, da je solastnik podjetja Eurospike tudi izraelska firma Rafael Advanced Defense Systems. Ta je po navedbah Levice raketni sistem razvila in je poleg neposrednega dobička od prodaje predvidoma deležna tudi licenčnine. »Potem je tu še vprašanje streliva za izraelske havbice 155 mm, ki se je doslej kupovalo pri izraelskih proizvajalcih. V Levici nas bo zanimalo, ali se na ta način kupuje še naprej,« je sporočila stranka.
Na vlado so sicer poslanci Levice in SD ter nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek ob tem že naslovili pobudo, v kateri izražajo ostro nasprotovanje nadaljnjim nakupom izraelskega orožja in streliva.