Bolnike, ki imajo ob vročinskih valovih že tako več tegob kot sicer, na nekaterih oddelkih pričakajo pregrete sobe. Kot opozarjajo tudi zaposleni v zdravstvu, so težave posebno pereče v najstarejših stavbah slovenskih bolnišnic.
Med najbolj kritičnimi točkami, ki jih izpostavljajo zdravstveni delavci in bolniki, so nekatere stavbe UKC Ljubljana. Težava ni od včeraj, a se s pogostejšimi vročinskimi valovi stopnjuje. V zdravstvu so že pred leti pričakovali, da se bo marsikaj uredilo z obnovami starih objektov in novogradnjami, a jih še niso dočakali.
Stare stavbe je težje preurejati
Starejši objekti, kot so Gastroenterološka klinika, Bolnica dr. Petra Držaja, tako imenovana stara travma, Dermatovenerološka klinika in stara porodnišnica, nimajo centralnega sistema hlajenja in prezračevanja, pojasnjujejo v UKC Ljubljana. Težavno pa je tudi iskanje rešitev. »Za vgraditev centralnega prezračevalnega sistema in hlajenja so potrebni veliki posegi v inštalacije in konstrukcije zaradi prebojev za prezračevalne kanale. Pojavi se lahko problem s statično stabilnostjo objekta ali problem s prostori, kadar gre za umestitev klimatskih naprav v ali na objekt,« naštevajo v največji bolnišnici. Po njihovi grobi oceni bi vgradnja centralnih prezračevalnih sistemov in hlajenja stala več kot štiri milijone evrov.
Večina tamkajšnjih klinik je sicer vsaj delno hlajena, v prostorih z zelo visoko toplotno obremenitvijo pa so vgrajevali tudi tako imenovane split klimatske naprave, ki hladijo posamične prostore. »Temperature v večini primerov ne presežejo 28 stopinj Celzija,« zatrjujejo v UKC Ljubljana. Zaposleni so ob tem dobili navodila, kako ravnati ob vročinskih valovih. Nekatere rešitve so povezane s prihodnjimi obnovami, za katere so v UKC Ljubljana pripravljali projektno dokumentacijo.
Tudi v starem delu Splošne bolnišnice Celje ni centralne klimatizacije, a so skozi leta vgradili okoli 300 split klimatskih naprav. Na oddelkih s temi klimami večinoma neposredno hladijo hodnike, sobe pa se hladijo ob odprtih vratih. V novejšem delu bolnišnice je po drugi strani urejeno centralno prezračevanje s klimatizacijo vseh prostorov. »V celjski bolnišnici tako ni več oddelka, ki ne bi bil klimatiziran. Zunanjo temperaturo omilijo tudi novejša okna z žaluzijami, ki bolje tesnijo in so manj prepustna za zunanje temperaturne vplive,« so opisali svoj pristop. K lažjemu vzdrževanju primernih temperatur je prispevala tudi tamkajšnja energetska sanacija.
V vročini se počutijo slabše
V celjskem urgentnem centru kljub visokim temperaturam v zadnjih dneh niso zaznali pogostejšega obiskovanja pacientov z težavami, ki so povezane z zunanjo vročino. »Kako bo, če bodo visoke temperature vztrajale še nekaj dni, je težko napovedati. Zadnja leta smo ob takšnih vremenskih pojavih ugotavljali, da se večina obnaša odgovorno in se z ustreznimi ukrepi zaščiti pred negativnimi vplivi vročinskega vala,« dodajajo v celjski bolnišnici. V takih obdobjih so najbolj ogroženi starejši ljudje in kronični bolniki, so spomnili. Prebivalcem ob visokih temperaturah odsvetujejo telesno dejavnost na prostem. Pomembno je zadostno uživanje tekočine, priporočajo tudi lahko prehrano, vremenu primerna oblačila ter pokrivala, sončna očala in sončno kremo z visokim zaščitnim faktorjem.
Primarij Matija Cevc, ki vodi Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije, svetuje tudi premišljeno zračenje. Ključno je, da okna odpiramo le v urah, ko je zrak že bistveno ohlajen, je pojasnil, sredi dneva pa naj ostajajo zaprta in zastrnjena z žaluzijami. To je pomembno tudi v bolnišnicah, je spomnil, saj se v nekaterih prostorih hlajenje ob odprtih oknih izklopi. »Tako v sobe udari strašansko vroč zrak.« Ob tem pa se Cevcu zdi smiselno, da bi v hlajenje bolnišnic glede na vse pogostejša obdobja hude vročine v Sloveniji vlagali prednostno. »Visoke temperature v nekaterih prostorih bolnišnic so težava za srčno-žilne, a tudi za pljučne in številne druge bolnike. Prav tako tudi za poškodovance. Bolniki so že a priori v težji poziciji kot zdravi ljudje, ob bivanju v sobah brez hlajenja pa je med vročinskim valom počutje še toliko slabše,« je poudaril.