V občini Zagorje ob Savi se župan Matjaž Švagan v zadnjem obdobju srečuje z vse pogostejšimi anonimkami, ki so postale stalnica njegovega osmega in najdaljšega županskega mandata pri nas. Te Švaganu, ki od leta 2010 kandidira na listi s svojim združenjem za napredek Zasavja Zagorje gre naprej, hkrati pa je podpredsednik državnega sveta, zadnje čase grenijo življenje in ga poskušajo diskreditirati tako na občinski kot osebni ravni. Avgusta lani ga je nekdo prijavil Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK), češ, da naj bi podjetju Skitti in njegovemu direktorju Sergeju Smrkolju, s svojimi dobrimi zvezami na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ), pomagal do dobrih pet milijonov evrov na javnem razpisu za gospodarsko prestrukturiranje premogovniških regij.
''Poskus diskreditacije''
A KPK je očitke o sumih vpletenosti župana Švagana ter njegovem vplivu na sam razpis v omenjenem primeru, kot izhaja iz januarskega mesečnega poročila o delu, ovrgla. »Gre za jasen pokazatelj, da so anonimne obtožbe del političnih iger in poskusov moje osebne diskreditacije,« zavrženje očitkov komentira Švagan. KPK je prijavo, ki se je nanašala na dodelitev sredstev podjetju Skitti iz naslova Javnega razpisa za spodbujanje investicij za gospodarsko prestrukturiranje v Zasavski in Savinjsko-Šaleški premogovni regiji v okviru sklada za pravični prehod v obdobju 2024–2027 MGTŠ, prejela avgusta lani. Švaganu pa so v njej očitali, da naj bi vplival na vsebino razpisa. »V predhodnem preizkusu smo pridobili pojasnila MGTŠ in župana. Na podlagi pridobljenih informacij pa nismo mogli potrditi očitkov iz prijave, zato smo postopek zaključili,« je KPK zapisala v poročilu.
Spomnimo, da so julija lani v ekonomsko-poslovni coni Kisovec postavili temeljni kamen za gradnjo nove tovarne podjetja Skitti, ki je na ta način želelo zaposlene iz dveh prostorov združiti pod eno streho. Omenjeno podjetje je nato uspešno kandidiralo na razpisu za gospodarsko prestrukturiranje premogovniških regij, na katerem jim je bilo dodeljenih 5,2 milijona evrov. Potem ko so v medije pricurljale domnevne nepravilnosti pri razpisu, ki so sprva letele na dve podjetji v savinjsko-šaleški premogovni regiji, je direktor agencije Spirit, ki je objavila razpis, Rok Capl gospodarskemu ministru Matjažu Hanu ponudil odstop, ki ga je minister tudi sprejel. Pred dnevi pa je vlada za novo vršilko dolžnosti direktorice imenovala Tamaro Zajec Balažič. Obenem je minister Han »zaradi spoznanj in okoliščin« pri izvedbi javnega razpisa Spiritu predlagal, da razveljavi sporni, 83 milijonov evrov vreden razpis za gospodarsko prestrukturiranje premogovniških regij. Ali se bo to zgodilo, ali bodo morda razveljavili le določene sklepe bo znano, ko bo revizija, ki se že izvaja, končana. Medtem so podjetja sklepe o rezultatih razpisa prejela, ni pa bila podpisana še nobena pogodba in do zaključka revizije tudi ne bo.
KPK: Oškodovanja proračuna ni bilo
KPK je sicer zaključila kar dva postopka, oba sta se nanašala na anonimne očitke o nepravilnostih pri dodelitvi sredstev podjetju Skitti. Eden je letel, kot rečeno, na dobre povezave z MGTŠ oziroma državnim sekretarjem Matevžem Frangežem, s katerim naj bi se Švagan sestal še pred objavo razpisa in se seznanil z njegovo vsebino, drugi pa na prodajo zemljišča v poslovni coni. To prijavo je KPK prejela že leta 2023, a je prav tako ugotovila, da pri prodaji zemljišča ni prišlo do oškodovanja proračuna, niti podkupovanja. Spomnimo, da nezakonitosti niso odkrili niti nadzorniki občine, so pa zapisali, da postopek prodaje »ni bil izveden optimalno oziroma tako, da bi se zasledoval čim boljši rezultat za lokalno skupnost«. Parcelo so namreč prodajali mimo javne dražbe, v najkrajšem možnem času in le z objavo na spletni strani občine.