Nova koalicija je le nekaj ur po tistem, ko je Janševa vlada Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) uvrstila med investicijske prioritete, zamenjala vladne člane sveta te institucije. Nova bo tudi sestava sveta Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH). Po neuradnih informacijah gre za prvi korak k imenovanju novega direktorja NIJZ, ki ga danes vodi Milan Krek. Prav tako naj ne bi bilo ravno verjetno, da bo na čelu NLZOH ostala Tjaša Žohar Čretnik. Aktualni mandat se direktorici izteče 24. julija, a se poteguje za še enega.

Z Bešičem Loredanom
sta se že pogovorila

Da si želijo novi oblastniki nekatere direktorje v zdravstvu zamenjati, je znano že nekaj časa. Golob je aprila v pogovoru za Televizijo Slovenija povedal, da na čelu NIJZ vidi Ivana Eržena. Ta je v prvem pandemskem valu, potem ko je s položaj direktorice NIJZ odstopila Nina Pirnat, to institucijo vodil kot vršilec dolžnosti. Pri Janševi vladi se je v nemilosti znašel zaradi kritik protikoronskih ukrepov, kot je bilo razkuževanje v stanovanjskih blokih. Krek, ki ga je nasledil, se na direktorskem mestu ni zapletal v konflikte z oblastmi. Še preden je bil imenovan za direktorja NIJZ, je na vladni tiskovni konferenci ugotavljal, da bi imeli v Sloveniji brez ukrepov okoli 90.000 mrtvih. A kritike nanj niso letele le zaradi tovrstnega komuniciranja z javnostjo.

Potem ko je izvajalca pri klicnem centru za sledenje stikom okuženih z novim koronavirusom NIJZ izbral brez javnega razpisa, se je protikorupcijska komisija konec lanskega leta zavzela za postopek ugotovitve ničnosti 2,3 milijona evrov vredne pogodbe. Druga možnost, ki so jo izpostavili, bi bila sklenitev novega in zakonitega sporazuma s podjetjem City Connect. Krek je takrat vztrajal, da so ravnali zakonito. Minuli mesec pa so odmevale navedbe urada informacijske pooblaščenke Mojce Prelesnik o direktorjevem izmikanju postopku, v katerem so pod drobnogled vzeli razpošiljanje Janševih pozivov k cepljenju proti covidu-19. Pogodbeni obdelovalec podatkov za NIJZ je osebne podatke odložil v spletno odložišče wetransfer, so med drugim ugotovili pri informacijski pooblaščenki. Pri tem pa je uporabil brezplačno različico, ki praktično ne omogoča sledljivosti dostopov do podatkov.

Krek nam je potrdil, da se je danes sestal z Danijelom Bešičem Loredanom. Možnosti odstopa zdaj ne izključuje: »Trenutno sem še vedno na čelu NIJZ. Če bom odstopil, bom javnost ustrezno obvestil.« Z Bešičem Loredanom sta se pogovarjala o prihodnji organizaciji inštituta, je dodal Krek, ki zatrjuje, da so na NIJZ ravnali strokovno in da se niso nikoli odločali politično. »V nasprotju z začetkom pandemije smo zdaj bolje usposobljeni,« je še poudaril. Med spremembami, ki so bile uvedene v njegovem mandatu, izpostavlja ustanovitev centra za hitro odzivanje na epidemije v okviru NIJZ.

Žohar-Čretnikova
kandidira ponovno

Tako kot Krek je bila tudi Žohar-Čretnikova članica zdaj že razpuščene skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje, ki jo je vodila Mateja Logar. Pomisleki na račun dela direktorice NLZOH izvirajo predvsem iz njene vloge pri odobritvi hitrih testov, ki jih je dobavilo podjetje Majbert Pharm. Nekaj časa je kazalo, da se ji že nasmiha dodaten mandat, a se je svet zavoda zaradi neodločenega izida odločil za ponovitev razpisa. Metka Paragi, ki je bila po opozarjanju na sporno potrjevanje testov na NLZOH odpuščena, je zdaj v ožji ekipi novega ministra Bešiča Loredana. Žohar-Čretnikova je poudarila, da NLZOH trenutno vodi s polnimi pooblastili. »Ker sem se prijavila tudi na ponovljeni razpis, objavljen 20. maja, postopka, v katerem sodelujem kot kandidatka, ne morem komentirati,« je dodala. Spomnila je še, da mora direktorja svet zavoda imenovati v 30 dneh od objavljenega razpisa. 

Priporočamo