Soočamo se z veliko težavo glede sklenitve pogodbe z dobaviteljem električne energije, je v začetku septembra Agenciji za energijo pisal upravnik iz upraviteljske družbe Staninvest. Družba je eden največjih upravnikov z nepremičninami v državi, pod njenim okriljem je več kot 22.000 večstanovanjskih, stanovanjsko-poslovnih in poslovnih stavb. »Noben izmed dobaviteljev ne sledi določbam uredbe o določitvi cen električne energije oziroma jo namensko kršijo,« je jasno zapisal omenjeni upravnik.
Sredi julija je vlada sprejela uredbi, s katerima so bile določene cene električne energije in zemeljskega plina. Obe zapovedujeta, da dobavitelji odjemalcem ne smejo prekiniti dobave električne energije in zemeljskega plina in ne smejo zavrniti dobave novim odjemalcem, določata pa tudi regulirane cene električne energije in zemeljskega plina za gospodinjske in male poslovne odjemalce, ki jih mora odjemalcem zagotoviti obstoječi dobavitelj. Toda nekateri dobavitelji tega ne upoštevajo in namenoma kršijo uredbo.
Nove razmere
»Čeprav uredbi dobaviteljem zapovedujeta, da ne smejo prekiniti dobave električne energije oziroma zemeljskega plina in zavrniti dobave novim odjemalcem, se to dogaja zelo pogosto,« je pred časom opozoril tudi direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami pod okriljem Gospodarske zbornice Slovenije Boštjan Udovič.
S to težavo smo v intervjuju za Dnevnikov Objektiv soočili ministra za infrastrukturo Bojana Kumra. »Nove razmere od odjemalca terjajo, da je aktiven. Vloge so se obrnile. To odjemalcem ni všeč, nove vloge nis(m)o vajeni, niti nismo podučeni dovolj o svojih pravicah. Toda zakonodaja, ki smo jo pred kratkim sprejeli, vsem odjemalcem zagotavlja dobavitelja plina. Odjemalci imajo pravico do osnovne oskrbe, ki jim omogoča, da od vseh največjih ponudnikov dobijo ponudbo,« je zatrdil minister. Na Dnevnikovo vztrajanje, da uredba ne predvideva prisile in sankcij, kar dobavitelji izkoriščajo, je zatrdil, da lahko odjemalci še vedno izbirajo med velikimi dobavitelji, a morajo sprejeti ponudbo, ki jo dobijo. »V teh okvirjih dobavitelj nima pravice odkloniti odjemalca. Tudi na ministrstvu smo že posredovali in reševali te težave. Moje sporočilo državljanom je: zahtevajte oskrbo in jo boste dobili. Noben dobavitelj se temu ne bo in smel mogel izogniti,« je zatrdil.
V nadaljevanju opisujemo, kaj pomeni biti aktiven odjemalec in kako se na to aktivnost odzivajo dobavitelji na trgu električne energije in plina.
Poroštvo za vse odjemalce in bančna garancija
Vsem uvodoma omenjenim odjemalcem je elektriko dobavljalo podjetje Sonce energija. Konec avgusta je družba upravnika obvestila, da odpoveduje pogodbo in da bo vsem svojim odjemalcem s koncem septembra prenehala dobavljati elektriko. Upravnik se ni dal in je družbi Sonce energija predlagal sklenitev pogodbe po regulirani ceni, a dobavitelj je vztrajal in hkrati obvestil še omrežnega operaterja, ki je upravitelju povedal, da bodo vse te ljudi zaradi nesklenjene pogodbe o dobavi elektrike odklopili iz omrežja. Čeprav je upravnik dosledno izpostavljal, da je tako ravnanje tako dobavitelja kot operaterja nezakonito, je hkrati začel iskati nove dobavitelje. »V roku 14 dni nam ni uspelo skleniti pogodbe, ker nam noben dobavitelj ne predloži pogodbe o dobavi električne energije. Vsi se izogibajo sklenitvi pogodbe zaradi regulacije cen, ker elektrike pač nimajo na zalogi,« je v dopisu Agenciji za energijo poročal upravnik. Upravnik je poslal povpraševanje vsem dobaviteljem, ki so navedeni na spletni strani družbe Sodo, in nazadnje prejel le dva odgovora. Odgovor družbe Hep je bil negativen. »Zaradi negotovih razmer na energetskem trgu, ki so prizadele vse nas, trenutno nimamo možnosti povečati portfelja strank,« so zapisali v zavrnitvi.
V družbi Gen-I upravniku niso mogli pripraviti »optimalne ponudbe«, a bi bili pripravljeni prevzeti vse te nove odjemalce pod določenimi pogoji; če bi upravnik dobavitelju že pred izdajo ponudbe poslal podpisano pogodbo o poslovnem sodelovanju med prodajalcem in upravnikom, po kateri bi se zavezal za poroka in odgovarjal za vse obveznosti iz naslova dobavljene električne energije na skupnih odjemnih mestih objektov pod njegovim okriljem. V našem primeru bi torej omenjeni upravnik odgovarjal za 20.000 svojih strank. Ob tem so na Gen-I zahtevali še tabelo z razdelitvijo stroškov odjema na skupnih odjemnih mestih in bančno garancijo »prvovrstne banke, izdano v korist prodajalca« v višini ocenjene mesečne vrednost dobavljene električne energije in stroškov uporabe omrežj, poslovanja, vseh dajatev in prispevkov za skupna merilna mesta, ki so v upravljanju upravnika. Na vse to upravnik ni mogel pristati. Taki pogoji so tudi v nasprotju z določbami stanovanjskega zakona, je opozoril Udovič.
Grožnja zasilne oskrbe
»V tem trenutku smo v zelo nezavidljivem položaju, saj s strani omrežnih operaterjev prejemamo obvestila o odklopu elektrike, na podlagi nedopustnega obvestila sedanjega dobavitelja, da prekinja pogodbo, z novim dobaviteljem pa, kot opisano, ne moremo skleniti pogodbe ali pa slednje pogojuje z bančnimi garancijami upravnika,« je povzel upravnik. V takem stanju bo prišlo do »množičnega neupoštevanje uredbe«, je še predvidel. Povezal se je z Agencijo za energijo in družbo Sodo. Uvodoma omenjena uredba določa, da odjemalec, ki se z dobavitelji ne more dogovoriti o zamenjavi, pristane na zasilni oskrbi, ki je nekajkrat dražja od regulirane cene. To je grozilo 20.000 državljanom.
In epilog zgodbe? Našega upravnika je tik pred zdajci poklical direktor družbe Energija Plus, rekoč, da bo družba prevzela vse zgradbe pod njegovim okriljem. Omenjeni upravnik je sicer poprej pisal tudi tej družbi in prosil za ponudbo, a odgovora, kot omenjeno, ni dobil. Kaj se je nenadoma spremenilo, ni jasno. Upravnik domneva, da je posredoval nekdo iz vlade. Ni odveč poudariti, da gre za upravnika z močnim pravnim zaledjem; samo predstavljamo si lahko, kako bi se situacija razpletla, če bi novega dobavitelja iskal zasebnik, ki takega pravnega zaledja in znanja o trgu nima.