Zdajšnjemu rektorju Univerze v Ljubljani dr. Gregorju Majdiču septembra poteče štiriletni mandat, kar pomeni, da so pred vrati nove volitve, ki bodo potekale aprila in na katerih se bodo pedagogi, strokovni delavci in študenti odločili, kdo bo v mandatnem obdobju 2025–2029 zasedel položaj rektorice oziroma rektorja osrednje, največje in najstarejše izobraževalne institucije v Sloveniji. Volitve bodo 2. aprila, morebitni drugi krog pa 16. aprila, potekale pa bodo preko spletne platforme SimplyVoting. Za rektorja lahko kandidirajo zaposleni na UL s polnim delovnim časom, ki so habilitirani v naziv rednega profesorja in so zaposleni na delovnem mestu visokošolskega učitelja ali znanstvenega svetnika. Senati članic UL, teh je 26, so imeli čas za predlaganje kandidatov do danes, lista kandidatov pa bo znana in objavljena jutri. Sledile bodo javne predstavitve kandidatov in kandidatk ter njihovih programov.

Gorazd Kovačič, predsednik visokošolskega sindikata Univerze v Ljubljani:

»Zagotovo bo največji izziv bodočega rektorja zagotoviti dodatni denar za stroške plačne reforme. V nasprotnem primeru se bodo članice začele finančno potapljati.«

Gorazd Kovačič, predsednik visokošolskega sindikata Univerze v Ljubljani:

»Zagotovo bo največji izziv bodočega rektorja zagotoviti dodatni denar za stroške plačne reforme. V nasprotnem primeru se bodo članice začele finančno potapljati.«

Bodoče vodstvo čakajo resni izzivi

Bodočega rektorja ali rektorico pa čakajo prenekateri izzivi. Med prvimi je zagotovo nadaljevanje vodenja naložb v infrastrukturo. V okviru polmilijardnega investicijskega zagona v visokem šolstvu so namreč lani začeli graditi novo medicinsko in veterinarsko fakulteto, saj se obe že dalj časa spopadata s prostorsko stisko. Prav tako potrebujejo nove prostore filozofska fakulteta in naravoslovno-tehnična fakulteta, večina fakultet pa potrebuje vsaj energetsko in protipotresno prenovo. Gorazd Kovačič, predsednik visokošolskega sindikata Univerze v Ljubljani, pa si od prihodnjega rektorja ali rektorice želi predvsem visoko raven socialnega dialoga, kot so mu priča v zadnjih nekaj mandatih. »Pomembno bo, da rektor ali rektorica skrbi za vestno izvajanje pravic iz kolektivne pogodbe. Na nekaterih članicah namreč še vedno obstaja profesorska prekarnost, kar pomeni, da posamezniki predavajo že vrsto let in še vedno niso v delovnem razmerju s članico,« je povedal. »Zagotovo pa bo največji izziv zagotoviti dodatni denar za stroške plačne reforme. V nasprotnem primeru se bodo članice začele finančno potapljati.«

rektor ljubljanske univerze Gregor Majdič- 03.10.2022 – Pozdrav brucem 2022 – novo študijsko leto za približno 65.130 študentk in študentov na visokošolskem ter 10.000 na višjem strokovnem izobraževanju - sprejem brucev in bruck Univerze v Ljubljani na Kongresnem trgu -  //FOTO: Luka Cjuha

Gregor Majdič, rektor Univerze v Ljubljani:

»Verjamem, da smo z ekipo in vsemi sodelavci v preteklem obdobju naredili pomembne premike na Univerzi v Ljubljani na številnih področjih. Ali uveljavljene spremembe kot pozitivne doživlja tudi večina zaposlenih, pa bodo pokazale volitve.«

Majdič po vnovičen mandat

Trenutni rektor Univerze v Ljubljani dr. Gregor Majdič je že konec januarja na novinarski konferenci napovedal vnovično kandidaturo, saj, kot pravi sam, želi nadaljevati začeto delo. Želi si, če bo dobil ponovni mandat, nadaljevati in utrjevati spremembe v smeri zagotavljanja mednarodne odličnosti in prepoznavnosti ter nadaljevati investicijske projekte. »Verjamem, da smo z ekipo in vsemi sodelavci v preteklem obdobju naredili pomembne premike na Univerzi v Ljubljani na številnih področjih. Številne od teh zahtevnih sprememb pa so še v fazi uveljavljanja, zato sem se odločil, da kandidiram za še en mandat, da te spremembe, ki po mojem mnenju in mnenju moje ekipe delajo našo univerzo odličnejšo ter mednarodno bolj prepoznavno, resnično utrdimo,« je povedal. »Ali uveljavljene spremembe kot pozitivne doživlja tudi večina zaposlenih, pa bodo pokazale volitve.« Univerza v Ljubljani je imela doslej 45 rektorjev, le Jožetu Mencingerju pa je uspelo mandat ponoviti ter UL voditi sedem let.

rektor Univerze v Ljubljani Gregor Majdič, - 15.12.2023 – gradbišče - nova Veterinarska fakulteta Univeze v Ljubljani, Cesta v Mestni log med 47 in 51a - položitev temeljnega kamna za novo Veterinarsko fakulteto UL, //FOTO: Nik Erik Neubauer

Gregor Majdič, rektor Univerze v Ljubljani:

»Verjamem, da smo z ekipo in vsemi sodelavci v preteklem obdobju naredili pomembne premike na Univerzi v Ljubljani na številnih področjih. Ali uveljavljene spremembe kot pozitivne doživlja tudi večina zaposlenih, pa bodo pokazale volitve.«

Kdo ima volilno pravico

Volilno pravico za volitve rektorja imajo tri skupine volilcev, in sicer: visokošolski učitelji, znanstveni delavci in visokošolski ter raziskovalni sodelavci, ki so zaposleni na univerzi vsaj za polovični delovni čas, razen učiteljev kliničnih predmetov, ki morajo biti zaposleni vsaj v obsegu 25 odstotkov polnega delovnega časa; študentje ter strokovno-administrativni in tehnični delavci. Skupine volilcev imajo različne uteži pri seštevanju glasov, pri čemer imata skupini študentov in strokovnih delavcev vsaka po 20 odstotkov glasov.

Priporočamo