Venec k Prešernovemu spomeniku v Ljubljani bo dopoldne položila predsednica republike Nataša Pirc Musar, prav tako bosta venec k spomeniku položili ministrica za kulturo Asta Vrečko in predsednica upravnega odbora Prešernovega sklada Zdenka Badovinac.

Združenje dramskih umetnikov Slovenije vabi na 39. tradicionalni recital Prešernove poezije ob slovenskem kulturnem prazniku. Člani združenja, igralke in igralci iz vseh slovenskih poklicnih gledaliških hiš in samostojni ustvarjalci na področju kulture, bodo točno opoldne kulturni praznik s poezijo počastili na ljubljanskem Prešernovem trgu, novogoriškem Bevkovem trgu in mariborskem Grajskem trgu.

V Kranju bo potekal tradicionalni Prešernov smenj, osrednja prireditev ob kulturnem prazniku pa bo ob 13. uri v Vrbi, Prešernovem rojstnem kraju.

Golob: Prešernova Zdravljica ostaja večna spodbuda k strpnosti in sožitju

Predsednik vlade Robert Golob je v poslanici ob slovenskem kulturnem prazniku zapisal, da je Slovenija ena redkih držav na svetu, ki je kulturi namenila državni praznik. Tako Prešernova Zdravljica kot Evropska prestolnica kulture, ki se danes začenja v Novi Gorici in Gorici, zasledujeta ideje strpnosti, sožitja, miru in sodelovanja, meni Golob.

»Danes se spominjamo velikana slovenske poezije, Franceta Prešerna, in s tem praznujemo temeljne vrednote, ki so nas skozi zgodovino oblikovale - in nas povezujejo tudi danes. Prešernova dela so odraz identitete slovenskega naroda in njegovega mesta v evropski kulturi. Njegova Zdravljica, ki odmeva kot himna miru in povezovanja med narodi, ostaja večna spodbuda k strpnosti in sožitju,« je zapisal Golob.

Najvišja priznanja v slovenski umetnosti so podelil na predvečer praznika na državni proslavi v Cankarjevem domu. Prešernovi nagradi za življenjsko delo sta prejela kiparka Dragica Čadež ter gledališki režiser in performer Dragan Živadinov. Skladove nagrade, ki jih podeljujejo za vrhunsko ustvarjalnost zadnjih treh let, pa so prejeli vizualna umetnica Nika Autor, oblikovalski kolektiv Grupa Ee, glasbenik Tomaž Grom, pisateljica Nataša Kramberger, gledališka režiserka Nina Rajić Kranjac in oblikovalec zvoka Julij Zornik.

Slovenski filmski center (SFC) in Baza slovenskih filmov (BSF) že peto leto zapored s filmsko projekcijo obeležujeta Prešernov dan. Na spletni strani BSF so tako še do 9. februarja do polnoči na voljo filmi letošnjih dobitnikov nagrade Prešernovega sklada Nike Autor in Julija Zornika.

Slovenskega kulturnega praznika se s prireditvami spominjajo tudi zamejski Slovenci v vseh štirih sosednjih državah, Avstriji, Hrvaški, Italiji in na Madžarskem, ter po svetu.

Kranj se je vrnil v Prešernove čase

Gorenjska prestolnica se je na današnji slovenski kulturni praznik znova preoblekla v podobo iz 19. stoletja, ko je v Kranju živel pesnik France Prešeren. 22. Prešernov smenj obiskovalce vabi v Kranj s sejemskim utripom in bogatim kulturnim dogajanjem. Vrata so na stežaj odprli številni hrami kulture.

Priporočamo