Povabljenci so te dni v nabiralnike prejeli vabila za osrednjo državno proslavo ob dnevu državnosti, ki bo 24. junija ob 21.15 na Trgu republike. Ob tem pa je marsikoga zbodlo v oči, da sta na vabilu navedena dva govornika, čeprav je po dosedanji praksi zbrane praviloma nagovoril en sam. Poleg predsednice republike bo tokrat govoril tudi premier Janez Janša, kar je odločitev koordinacijskega odbora za državne proslave, na čelo katerega je nedavno Janševa vlada imenovala Jelka Kacina. V luči te odločitve je prišlo do trenja med uradom predsednice in pojasnili predstavnikov vlade.
Kacin je v zvezi s to odločitvijo na današnji tiskovni konferenci dejal: »Prav je, da institucije med seboj sodelujejo. Mislim, da si ogromna večina slovenskega prebivalstva želi, da bi ob taki priložnosti predstavniki najvišjih institucij nastopili skupaj, da bi dali prava sporočila o tem, da skupaj zmoremo več, bolje in hitreje.« Zaostanek je treba po njegovih besedah nadomestiti in upajo, »da bo ta slovesnost, ki bo povezovala vse, k temu prispevala svoj opazni delež«. Ob tem, ko Kacin uradno govori o sodelovanju med politikami različnih barv, pa vlada, ki jo predstavlja, o tej spremembi glede govornikov ni vnaprej obvestila urada predsednice.
Prerekanje glede zapisnika
Ob tem Kacin trdi, da so odločitev o dveh govornikih v odboru sprejeli soglasno. Ni res, medtem pravijo v uradu predsednice republike, kjer so pojasnili, da je njihova predstavnica v koordinacijskem odboru predlagala, da se ohrani dosedanja praksa enega govornika. Po navedbah urada je ob tem tudi prosila, da se to njeno stališče natančno zabeleži v zapisnik seje odbora. »Ni pa naša predstavnica glasovala proti sklepu, saj ni želela, da bi bil njen glas proti morebiti zmotno in manipulativno interpretiran, da predsednica republike na državni proslavi ne želi biti slavnostna govornica,« so pojasnili v uradu. Po Kacinovih besedah pa je predstavnica predsednice zaprosila, da v zapisnik eksplicitno zapišejo, da urad predsednice dvema govornikoma ne nasprotuje, ne ve pa, »kaj se je dogajalo na Erjavčevi«.
Tudi v. d. direktorja vladnega urada za komuniciranje Sebastjan Jeretič je v zvezi s tem na tiskovni konferenci povedal, da je bila odločitev o dveh govornikih sprejeta v imenu preseganja polarizacije v slovenski družbi: »Ne glede na vse razlike med nami moramo živeti skupaj in zato se moramo naučiti, kako doreči to našo medsebojnost. Zato smo na koordinacijskem odboru brez glasu proti odločili, da se ta želja po preseganju razlik in doseganju enotnosti pokaže tudi tako, da imamo tokrat na proslavi dva govorca, predsednico republike in predsednika vlade, s čimer želimo pokazati, da smo pluralna družba, a eno ljudstvo in ena država.«
Proslava v izvedbi dueta Pirkovič-Končar
Scenarij za proslavo je pripravil Igor Pirkovič, režijo pa podpisuje Roman Končar. »Proslava ima svoj naboj v srčnosti, med katero po mojem mnenju sodi domoljubje,« je dejal Končar in sklenil, da bo proslava »srčna in polna ljubezni«. Pri izvedbi bodo sodelovali Simfonični orkester in Mešani pevski zbor Crescendo ter Otroški pevski zbor Osnovne šole Alojzija Šuštarja. Glasbeni program bo prežet z domoljubno vsebino, recitali pa bodo obudili misli in besede velikanov slovenske književnosti, med njimi Srečka Kosovela, Ivana Cankarja, Dragotina Ketteja, Antona Aškerca, Lili Novy in Josipa Stritarja.
Prizorišče naj bi poleg ešalonov policije in Slovenske vojske tokrat prvič preletela letala za gašenje požarov. Kacin je še povedal, da bodo ob tokratni obletnici na ljubljanskem gradu prvič izobesili tudi narodno zastavo. »Z nami bodo vsi tisti preživeli, ki so pred 35 leti na vrhu Triglava razvili to zastavo,« je dejal. Iz mestne uprave so glede tega sporočili: »Prejeli smo prošnjo generalnega sekretariata vlade za postavitev slovenske narodne zastave na stolpu ljubljanskega gradu, s čimer smo soglašali. Sporočili smo jim, da lahko, če je to potrebno, za čas proslave snamejo ljubljansko zastavo, slovenska zastava pa mora ostati izobešena glede na to, da gre za državni praznik.«