Dopolnilno zdravstveno zavarovanje se je januarja letos spremenilo v obvezni zdravstveni prispevek, ki je s 35 evri enak za vse. Trenutna enotna premija je krivična, saj ne upošteva premoženjskega stanja državljanov in tako bolj prizadene tiste z nižjimi dohodki, pri čemer je koalicija obljubila, da bo do leta 2025 uvedla drugačen, solidarnejši sistem zavarovanja. Najrevnejši, ki dohodnine sploh ne plačujejo, so tako edini, ki se jim razpoložljivi dohodek tudi dejansko zmanjša za celotni znesek prispevka. Zagovornik načela enakosti je glede tega poslance že lani poleti pozval, naj obvezni zdravstveni prispevek oblikujejo progresivno, glede na dohodek zavezancev. V koaliciji ob tem pravijo, da bodo prispevek vsi zavarovanci v enakem znesku plačevali vsaj še do vključno februarja prihodnje leto.

Premožnejši še naprej na boljšem

Kako poteka iskanje rešitev v praksi? Počasi. Prejšnji mesec smo poročali o tem, kako smo z ministrstva za zdravje oktobra prejeli praktično enake odgovore o tem, kako daleč so spremembe, kot pred tem julija, ko smo prvič preverjali status realizacije vladne obljube. Ministrstvo za zdravje je tudi v nedavnem odgovoru na poslansko vprašanje Mihe Kordiša v zvezi s preoblikovanjem obveznega zdravstvenega prispevka (OZP) odgovorilo, da so predlogi različnih višin obveznega zdravstvenega prispevka še naprej v medresorskem in koalicijskem usklajevanju. In dodali: »Na ministrstvu si prizadevamo, da bi se OZP preoblikoval v pravičnejšo in progresivnejšo obliko, pri kateri bi bila višina prispevka odvisna od višine dohodkov posameznika, in bi se sprememba lahko uveljavila s 1. januarjem 2025.«

Na ministrstvu so prav tako ponovili, da je med scenariji, ki jih preučujejo, tudi možnost plačevanja tega prispevka od neto in ne od bruto plače, s čimer bi odpravili trenutno izkazane razlike v dejanskem plačilu tega prispevka po obračunu dohodnine. »Vpliv takih rešitev na zavezance, delodajalce in tudi na organe, ki bi morali sistem administrativno podpreti in izvajati, pa je treba pred uvedbo katere koli rešitve podrobno preučiti,« so še zapisali. O čem je govor? Spomnimo: novi obvezni zdravstveni prispevek, ki je pri 35 evrih enak za vse, šteje za obvezni prispevek za socialno varnost, pri čemer se za ta znesek zmanjša davčna osnova. To pa pomeni, da so najrevnejši, ki dohodnine sploh ne plačujejo, pravzaprav edini, ki se jim razpoložljivi dohodek tudi dejansko zmanjša v celotnem znesku prispevka. Tiste v najvišjem dohodninskem razredu medtem po spremembah po denarnici udari dejansko le za dobrih 17 evrov na mesec.

Prizadevamo si, da bi se obvezni zdravstveni prispevek preoblikoval v pravičnejšo in progresivnejšo obliko, pri kateri bi bila višina prispevka odvisna od višine dohodkov posameznika, in bi se sprememba lahko uveljavila s 1. januarjem 2025.

Ministrstvo za zdravje

Vprašanje politične volje

Zdravstveno ministrstvo pri iskanju možnih rešitev za preoblikovanje OZP sodeluje z ministrstvom za finance. Več naših sogovornikov iz koalicije je potrdilo, da se zadeva ni premaknila že nekaj mesecev in da je nerealno pričakovati, da bi bile spremembe uveljavljene z novim letom, razen če bi zakonodajo spreminjali po nujnem postopku. Dodajmo, da se na ministrstvu za zdravje sicer ta čas prioritetno ukvarjajo z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti. V Levici so nam ob tem povedali, da so pred meseci ob usklajevanju predstavili svoj predlog, po katerem bi tisti z dohodki od minimalne do povprečne plače okvirno še naprej plačevali 35 evrov, nad temi dohodki pa bi se zajem progresivno dvigoval. Odgovora z ministrstva za finance glede tega predloga še niso prejeli.

»Če obstaja koalicijska politična volja za ureditev pravičnejšega plačevanja obveznega zdravstvenega prispevka, lahko zakon namesto ministrstva za zdravje vložijo poslanci sami. Zakon je že napisan, v obravnavi je bil leta 2019 v času vlade Marjana Šarca. Treba bi ga bilo le minimalno posodobiti,« ob tem dogajanje komentira Kordiš, ki je sicer član poslanske skupine Levica, a je bil zaradi internega spora v DZ izključen iz odborov in odtlej nastopa samostojno. Na vprašanje, zakaj po njegovem mnenju koaliciji do danes ni uspelo urediti področja, dodaja: »Lahko le sklepam, da iz podobnih razlogov kot ne bo premoženjskega davka – ščiti se interese premožnejših.« Po naših informacijah naj bi sicer poslanci Levice in Gibanja Svoboda v dogovoru vprašanje preoblikovanja obveznega zdravstvenega prispevka ponovno odprli na naslednjem sestanku koalicije prihodnji teden.

Priporočamo