Starostne omejitve za igrače so določene na podlagi varnostnih dejavnikov in ne inteligence ali zrelosti, zato otrok ne bi smel uporabljati igrač, namenjenih starejšim otrokom, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. 

Med vsemi na trgu Evropske unije odkritimi nevarnimi izdelki so igrače že več let povsem na vrhu seznama. Velik delež igrač, ki so označene za nevarne, prihaja s Kitajske. Vse igrače, ki se prodajajo na evropskem trgu, morajo tudi biti opremljene z znakom CE, ki pa samo po sebi še ni zagotovilo, da so varne. Imeti morajo tudi oznako EN 71, ki pomeni, da so bile testirane in ustrezajo evropskim standardom za varnost igrač. Igrače iz tkanin morajo imeti še oznako, da so ognjevarne ali negorljive. 

Kot tvegano darilo so se po rezultatih primerjalnih ocenjevanj izdelkov, ki jih objavlja Zveza potrošnikov Slovenije, izkazala ličila, namenjena otrokom. Prav nobeno od ocenjenih ličil ni imelo takšne sestave, ki bi jo lahko ocenili kot otrokom prijazno.

Bodite pozorni:

  • Najbolj nevarni so majhni deli igrač, ki predstavljajo tveganje za zadušitev.
  • Nevarne so predolge vrvice in elastike, v katere se lahko otrok zaplete in se zaduši. 
  • Nekatere igrače spuščajo zvoke, katerih glasnost lahko običajno preverite že v trgovini. Če se vam zdi glasna, je zagotovo preglasna tudi za otroka. 
  • Posebna pozornost je nujna pri magnetih in igračah, ki vsebujejo gumbne baterije. Če so slabo pritrjeni in jih otrok zaužije, lahko ogrozijo življenje.  
  • Skrita nevarnost v igračah so kemikalije, s katerimi otroci prihajajo v stik prek kože, sline ali celo z zaužitjem. 
Priporočamo