Najstarejši upravičenec s statusom zavarovanca v Bosni in Hercegovini je gospa, rojena leta 1928 na območju Republike Srbske, so potrdili na tamkajšnjem Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje

In kako je s tem pri nas? Malone enako: ''Po podatkih za konec oktobra 2024 je najstarejša oseba, ki je pokojninsko in invalidsko zavarovana, stara 96 let. Ima sorazmerni del pokojnine, to štejemo pod delno pokojnino, in del vdovske pokojnine,'' so nam pojasnili na Zpizu. Oseba je zavarovana kot zasebnik, kar pomeni, da ima najverjetneje status samostojnega podjetnika. Ni sicer nujno, da hodi v službo, možno je namreč, da na ta način denimo posluje z oddajanjem nepremičnin.

Na Zpizu še opozarjajo, da tako zavarovana oseba, ki je sicer izpolnila pogoje za upokojitev, ni več upokojenec: ''Če oseba po tem, ko izpolni pogoj za pridobitev pravice, odloži uveljavitev pravice do starostne pokojnine, ni upokojena, ampak je še vedno zavarovanec oz. zavarovanka.''

V Bosni so se mediji na primeru 97-letne ''zavarovanke'' razpisali o tem, da število upokojencev, ki so zaradi nizkih pokojnin primorani iskati dodatni zaslužek, strmo narašča.

Narašča pa tudi v Sloveniji, ne sicer tako brutalno. Če sta pred dvema letoma, oktobra 2022, del pokojnine prejemala 17.402 zavarovanca, kar pomeni, da so ti že izpolnili pogoje za upokojitev, vendar so še vedno polno delovno aktivni, je bilo takšnih oktobra letos 21.334. To pomeni rast za 22,5 odstotka ali kar dobro petino.

Poleg teh je tudi 5447 zavarovancev, ki so že izpolnili pogoje za upokojitev, pa še vedno delajo za manj kot polni delovni čas, od dve do sedem ur na dan, in prejemajo delno pokojnino. Pred dvema letoma jih je bilo 4318 ali tisoč oziroma spet približno petino manj. Od teh 5447 je 577 takih, ki delajo najmanj štiri ure na dan, preostalih 4870 dela najmanj dve uri na dan. 

Preberite tudi:

Priporočamo