Pomembno je, da za svojo varnost poskrbite tudi po poplavah. Zbrali smo nekatera navodila Uprave RS za zaščito in reševanje ter Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Pred varnim začetkom črpanja vode in čiščenja je treba odklopiti električno napeljavo, če tega še niste storili pred zalitjem vode. Če je prišlo do izpada elektrike, za razsvetljavo uporabite baterijsko svetilko ali svetilne palice. Poskrbite za varnost pred udarom električnega toka in požarno varnost. Ne uporabljajte vžigalic, sveč in odprtega ognja, saj zaradi uhajanja plina in hlapenja razlitih vnetljivih tekočin lahko nastane eksplozija ali požar.

Previdno pri ravnanju z elektriko

O pretrganju telefonske, električne, vodovodne ali plinske napeljave oziroma o poškodbah na njih obvestite pristojne službe. Pred ponovnim priklopom naj bodo električne naprave dobro presušene. Električno napeljavo in naprave, ki so bile poplavljene, naj pregleda strokovnjak. Če pride do razlitja vnetljivih tekočin, o tem obvestite pristojne službe.

Tudi same stavbe so lahko poškodovane. Nevarni so lahko izpodjedeni temelji, razpoke in podobno. Predvsem pri stavbah, ki so bile večkrat poplavljene, je smiselno oceniti trdnost materialov v nosilnem zidovju in stropnih konstrukcijah. Nujno je poškodbe stavbe, opreme in predmetov fotografirati za prijavo škodnega primera.

Tla in stene teh prostorov očistite s čisto vodo in jih nato razkužite. Sredstva za razkuževanje lahko kupite v lekarnah in trgovinah oziroma specializiranih trgovinah. Razkužene prostore je treba prezračiti. Upoštevati je treba, da je voda, ki je poplavila območja in prostore, onesnažena, zato se ob odpravljanju posledic nesreč ustrezno oblecite oziroma zaščitite in se po delu temeljito umijte. Ob poškodbah kože je treba preveriti, kdaj so bili poškodovanci nazadnje cepljeni proti tetanusu, in obnoviti zaščito, če je treba. Po potrebi uporabljajte zaščitno masko, saj se lahko nekatere bolezni na človeka prenesejo z vdihavanjem zraka.

Prekuhavanje vode

Nikakor ne smete uživati hrane, ki je bila v stiku s poplavno vodo. Prav tako za uživanje niso primerni pridelki s poplavljenih vrtov in njiv. Ob poškodbah vodovodnega omrežja ne pijte vode, dokler ni sporočeno, da je neoporečna, predvsem pa ne pijte vode iz vodnjakov. NIJZ ob izdanem ukrepu prekuhavanja vode navaja, naj se voda iz pipe pred uporabo prekuha v čisti kuhinjski posodi, oprani z detergentom in vodo, oziroma se uporabi vodo iz plastenk. Zaradi večje varnosti se priporoča, da voda vre tri minute in da ostane v isti posodi.

Pred prekuhavanjem odstranite morebitne delce. Prekuhavati je treba vso vodo za pitje, pripravo hrane in umivanje. Dojenčke raje umivajmo s prekuhano vodo. Gospodinjski pomivalni stroji so na splošno varni za uporabo, če voda doseže končno temperaturo izpiranja vsaj 66 stopinj Celzija ali če ima pomivalni stroj vključen cikel razkuževanja.
Živila v originalno zaprti, nepoškodovani pločevinasti ali stekleni embalaži so najverjetneje varna. Če je le mogoče, zunanjost embalaže pred uporabo dodatno očistimo in jo v celoti operemo. Vsa preostala živila, ki so v kakor koli poškodovani embalaži oziroma so prišla v stik s poplavno vodo, so bila izpostavljena kemičnemu onesnaženju (na primer naftni derivati) ali so v njih tujki, obvezno zavržemo. Če hladilniki in zamrzovalniki niso bili poplavljeni in do izpada električne energije ni prišlo, lahko v njih shranjena živila uporabimo. Vsekakor pa spremljajte informacije in dosledno upoštevajte navodila upravljalcev vode, civilne zaščite in drugih institucij. 

Priporočamo