Težko je razumeti, da se ministrstva toliko časa ne zmorejo dogovoriti o nečem tako bistvenem, kot je skrb za zdravje. Zlasti mladostnikov, ki so najbolj dovzetni za nove tobačne izdelke. Prav zaradi dodanih privlačnih arom, torej okusa po vanilji, jagodah, čokoladi, družba nekako neresno jemlje e-cigarete in druge izdelke z nikotinom in jih dojema kot zdravju manj nevarne, kljub temu da vodijo v odvisnost od nikotina. Tako se že v osnovnih šolah na veliko trguje s takšnimi izdelki, ki jih mladi, tudi mladoletni, zlahka dobijo tako na spletu kot drugje.
Starši so v tej bitki enostavno premalo podkovani. Če so tobak lahko pri otroku zavohali že od daleč, je nove izdelke, prekrite z aromami, praktično v šolskih torbah skoraj nemogoče najti. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so vlado že večkrat opozorili na nujno in čimprejšnje sprejetje protitobačne zakonodaje, ki bi to področje vsaj deloma uredila.
A za vsa ta opozorila se na ministrstvu za zdravje ne zmenijo. Ne skrbi jih niti to, da bi jih EU kaznovala, ker niso pravočasno prenesli direktive, saj pravijo, da je za to, da se izognejo kazni, dovolj že, če je postopek v teku. Spretno preigravanje zakonodaje očitno nekomu koristi.
Kdo je tisti, ki najbolj blokira sprejem zakonodaje in zakaj, na ministrstvu ne odgovarjajo. Pa bi morali. Ne zaradi sankcij, pač pa zato, ker gre za človeška življenja. Zaradi bolezni, povzročenih s kajenjem tobaka, vsak teden umre 60 prebivalcev Slovenije. Jih mora še več? x Nedeljski dnevnik