Nacionalni inštitut za javno zdravje je po dveh letih izvajanja predstavil projekt, s katerim so razvili simbol Prava izbira. Ta omogoča gostincem izpostavitev višje kakovosti njihove ponudbe, potrošnikom pa omogoča lažjo prepoznavo in izbiro prehransko ustreznejših obrokov.

Raziskave prehranskih navad odraslih kažejo, da se velik del aktivne populacije in študentov prehranjuje nezdravo in imajo večinoma neredne obroke. Mnogi namreč izbirajo živila z manj ugodno prehransko sestavo. K temu veliko prispeva način življenja, predvsem pa ponudba obrokov, ki so mnogokrat energijsko prebogati in hranilno revni z večjo vsebnostjo maščob, sladkorja in soli. To je eden izmed glavnih vzrokov, da ima kar dve tretjini odrasle populacije že prisotne dejavnike tveganja za nastanek bolezni nezdravega življenjskega sloga. Po podatkih nacionalne prehranske raziskave SI.Menu kar 65 % odraslih redno malica in kar 20 % odraslih redno kosi na delovni dan zunaj doma, kar je posledica sprememb v delovnem času in številnih obveznosti, ki vplivajo na možnosti priprave lastnih obrokov.

Draginja, ki smo ji priča, sicer ni povzročila neenakosti le med potrošniki, saj si določene ranljivejše skupine težje privoščijo praviloma dražje zdrave obroke, ampak tudi med gostinci, saj zaradi dražjih surovin in energentov težje zagotavljajo kakovostno ponudbo. Posledica tega je, da prevladujejo cenovno dostopni, a hranilno slabši obroki. Številni namreč temeljijo na nezdravih, predhodno pripravljenih živilih.

Vodja projekta na NIJZ doc. dr. Matej Gregorič opozarja: »Takšni obroki so sprejemljivi le občasno, nikakor pa ne sodijo v okvir vsakodnevne prehrane. Po takšni prehrani lahko dobimo občutek preobremenjenosti prebavil, utrujenosti, zaspanosti, nezmožnosti koncentracije, kar zagotovo ne prispeva k večji delovni storilnosti, kakovostnemu študiju in zdravju nasploh«. In ob tem dodaja: »Čeprav se da ponekod že z manjšimi strokovnimi usmeritvami pomembno vplivati na izboljšanje ponudbe, bi za večje spremembe gostinci potrebovali tudi podporo države. Odgovornost za zdravje ni samo odgovornost vsakega posameznika, ampak v pretežni meri celotne družbe. V času trenutne draginje bi se zato morali hitro odzvati in odločiti, ali želimo s subvencijami podpreti bolj zdravju koristno ponudbo. To je pomembno, če želimo na dolgi rok imeti zdravo, delovno učinkovito in uspešno družbo«. Različne raziskave so namreč pokazale, da so bile posledice ekonomskih kriz na zdravje manj izrazite v državah, kjer so bili uvedeni številni ukrepi za večjo zaščito zdravja in socialne zaščite na sploh, zato je pomembno, da projekti, kot je simbol Prava izbira, obstajajo.

»Simbol Prava izbira gostincem omogoča izpostavitev višje kakovosti ponujenih obrokov, potrošnikom pa olajša njihovo prepoznavo,« je izpostavila dr. Katja Povhe Jemec z Ministrstva za zdravje. Poudarek je na subvencionirani študentski prehrani, saj država s slednjo zagotavlja študentom možnost rednega prehranjevanja v okviru gostinske ponudbe, vendar pa študentski obroki pogosto ne dosežejo svojega namena, saj so nekakovostni. NIJZ v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje veliko pozornosti namenja kakovosti tovrstne prehrane in ozaveščanju študentov glede izbire zdrave ponudbe, ponudnikom pa pri njenem zagotavljanju omogočajo strokovno podporo. Veliko ponudnikov se je že odločilo za pridobitev simbola Prava izbira, kar je spodbudna novica.

Priporočamo