Troje volitev (parlamentarne, predsedniške, referendumi) in trije prepričljivi porazi so v delu desnega političnega prostora povzročili velik pretres. Na izvršilnem odboru NSi v ponedeljek pozno popoldne so imeli dolgo razpravo o razlogih za neuspehe v supervolilnem letu, nato pa sprejeli sklep, da se je treba političnim veteranom zahvaliti za sodelovanje. Predsednik NSi Matej Tonin je v studiu oddaje 24ur zvečer sklep konkretiziral z izjavo: »Zaradi vseh preteklih izkušenj in dejstev je v NSi dozorelo spoznanje, da bomo rekli političnemu veteranu: dovolj je. Na vprašanje, ali bo NSi še sodelovala v vladah, ki jih bo vodil Janez Janša, je odgovor ne. Če je govor o sodelovanju v vladah, kjer bo poleg SDS, pa je odgovor da.«

NSi ponavlja zgodbo iz leta 2016

Pozicija NSi, da ne bodo več sodelovali v vladah Janeza Janše, lahko pa v vladah SDS, ni nova. Leta 2016 je po letih napetosti med SDS in NSi takratna predsednica Krščanskih demokratov Ljudmila Novak po razpravi v stranki izjavila, da dokler bo Janez Janša na čelu SDS, NSi ne bo sodelovala v vladah, ki jih bo vodil. A je ta zaveza držala do januarja 2018, ko je Novakova po slabem rezultatu na predsedniških volitvah odstopila, stranko pa je prevzel Tonin. S spremembo na vrhu stranke je prišlo tudi do zasuka na relaciji med NSi in Janezom Janšo. NSi najprej ni vstopila v levosredinsko koalicijo, ki jo je vodil Marjan Šarec, nato pa je leta 2020 vstopila v vlado Janeza Janše in s tem kršila enega od svojih sklepov, ki jih je sprejela pred šestimi leti. Na to dejstvo je danes spomnil tudi Janez Janša, ko je na družabnih omrežjih zapisal, da so takšne politične viže iz stranke NSi poslušali že pred leti. »To smo nekaj let že poslušali od Ljudmile Novak, ki potem nikoli ni bila postavljena pred to dilemo. Odstavili so jo namreč ravno tisti, ki so ji prej položili te besede v usta. In ustoličili Mateja Tonina, ki se iz te lekcije ni nič naučil,« je dejal Janša. Ljudmila Novak se je na zbadljivke predsednika SDS odzvala z besedami: »Ob očitnem majanju stolčka vstani in pojdi. Slovenija ti bo iskreno hvaležna.«

Predsednike SDS izbirajo
na kongresih

Tonin je odmik od Janše argumentiral z besedami, da je NSi avtonomna stranka, ki lahko samostojno odloča, s kom želi sodelovati in s kom ne. »Na letošnjih volitvah se je izkazalo, da se vse, pri čemer sodeluje Janez Janša posredno ali neposredno, izrodi v odločanje o njem in ne toliko o vsebini. To je za desno sredino na dolgi rok škodljivo,« je dejal Tonin. NSi je s svojimi sklepi očitno načela vprašanje prihodnosti desne sredine in morebitne kadrovske prenove. Po predsedniških volitvah so na desnici začeli polagati velike upe v predsednika sveta SDS Anžeta Logarja, ki je bil sicer poražen, a je s 44 odstotki in več kot 400.000 glasovi podpore dosegel lep rezultat. Kako hitro se bo odvijala refleksija na desnici, pa bo odvisno od stranke SDS in njenih organov. Pri tem je zanimivo, da se Logar po predsedniških volitvah ni več oglašal, zlasti pomenljiv je njegov molk po trojnem porazu na referendumu, kjer je sam zagovarjal stališče SDS. Namesto Logarja je namigovanja o morebitnem nasledstvu komentiral Janez Janša v intervjuju za revijo Demokracija. Iz pogovora lahko izluščimo nekaj zanimivih misli. Prva je ta, da je Janša tisti, ki je svetoval Logarju, naj kandidira s podpisi volilcev, ker da je sam želel kandidirati s podporo SDS in volilcev. Na konkretno vprašanje, ali ga bo Logar nasledil na čelu stranke SDS, pa je Janša odgovoril, da v SDS predsedniki stranke ne določajo svojih naslednikov, ampak da to storijo člani na kongresu. Tako kot prvi predsednik France Tomšič ni določil naslednika Jožeta Pučnika, tudi ta ni določil Janše za naslednika. »Izvoljen sem bil na kongresu, na katerem je proti meni kandidiral Andrej Ocvirk. Jože Pučnik pa me je ves čas podpiral in mi stal ob strani,« je dejal Janša. Torej, novi predsednik SDS bo izvoljen na kongresu, pri tem pa prvak SDS ni pustil nobenega dvoma, kdo bi ga nasledil, ko je o Logarju dejal, da je zrasel in dozorel v SDS, je predsednik sveta SDS, zato lahko doseže vse. »Ob načelnem ravnanju z nabranim političnim kapitalom na predsedniških volitvah je glede na starost in sposobnosti v prihodnosti lahko vse. Ne samo predsednik stranke, ampak tudi predsednik vlade in države,« je odgovoril Janša na dileme o nasledniku. SDS bo imela naslednji kongres leta 2025.

Priporočamo