Tako kot pred dvema tednoma so udeleženci shoda tudi danes napolnili Prešernovo ulico v Celju. Spet so mahali s slovenskimi zastavami, v rokah pa držali transparente, na katerih so protestirali proti ''političnim sodbam." Pozdravit jih je prišel tudi nekdanji notranji minister Aleš Hojs.
Prvak SDS je že na prejšnjem zboru somišljenikov napovedal začetek "upora proti krivosodju,'' protesti pa ''bodo trajali, dokler bo treba.''
Podporniki vztrajajo, da je Janša nedolžen, to so tudi jasno izrazili z napisi, kot so "Krive sodbe uničijo človeka", "Kastelic in Janša nista nič kriva", "Ne slovenskemu krivosodju."
"Trenutna ocena je okoli tisoč udeležencev, imamo nekoga iz ptičje perspektive, ki je tako ocenil," nam je povedal policist, ki je spremljal dogodek.
Za mikrofonom so se zvrstili govorci, ki jim je množica pritrjevala z vzkliki in ragljami, protest pa se je spremenil v predvolilni shod. Tako je bilo razumeti tudi Aleša Primca, ki je zborovanje označil za začetek kampanje: "Na teh volitvah morajo zmagati tisti, ki imajo radi Slovenijo, in ne tisti, ki jo želijo uničevati."
Ena od protestnic Karin Planinšek je prepričana, da ne živimo v demokraciji, in je to prišla povedat v Celje: "Tukaj sem, ker imam dovolj izigravanja. Sploh ne vemo, v kakšni državi živimo. Imamo režim na oblasti; pravim režim, ker to ni demokracija." Ob njenih trditvah je množica začela vzklikati, "Lopovi, lopovi!"
"Prišel sem zaradi Janše, ker ga podpiram. Saj ne vem, za kaj gre, ampak, veste, levičarjev imam pa dost!" se je razburil eden od udeležencev. Ko smo ga vprašali, ali lahko bolje pojasni razloge za svoje nezadovoljstvo, je odvrnil le: "Imam prenizko pokojnino in težko se prebijem skozi mesec." Poskus odgovora na vprašanje, kako bo tak protest pomagal pri tej težavi, so preglasile raglje in vzkliki.
Okoli enih so vsi skupaj dočakali vrhunec dneva, zbrane je namreč nagovoril Janez Janša. Med njegovimi pavzami je vladala tišina. "Lažejo ne zato, ker bi mislili, da jim kdo verjame, ampak zato, da narod ne bi verjel v nič," jim je položil na srce, odgovorili pa so mu s "Smrt komunistom!"
Janša je govoril približno pol ure, požel bučen aplavz, nato pa se je množica hitro razšla.
Prišli so z vseh koncev Slovenije, večinoma z avtobusi. Kot so nam zagotovili, so prevoz plačali sami.
Policisti so se držali bolj ob strani, ni jih bilo veliko. Na vzhodnem delu ulice so bili recimo samo štirje. Tako kot pred dvema tednoma je bil tudi današnji shod po informacijah policije neprijavljen. ''To pomeni, da organizator ni poskrbel za varnostne ukrepe. V skladu z zakonom v takšnih primerih za red skrbimo policisti, ki s pozivanjem in usmerjanjem udeležencev shoda preprečujemo ogrožanje ljudi in premoženja, vzdržujemo javni red in mir ter zagotavljamo varnost cestnega prometa,'' so sporočili s policije.
Več v fotogaleriji:
Na sojenju so zaslišali izvedenko urbanistične stroke
Izvedenka Lidija Dragišič je danes povedala, da se strinja z mnenjem izvedencev gradbene stroke, da gre za zelo zahtevno lokacijo, ki se poleg tega nahaja na zavarovanem območju Triglavskega narodnega parka (TNP), ne more pa zatrditi, da bi se obnove propadajočih objektov bilo povsem nemogoče lotiti.
Ob tem je sicer na vprašanje specializiranega državnega tožilca Boštjana Valenčiča pojasnila, da bi bilo kaj takega mogoče le ob pridobitvi številnih soglasij, vsekakor pa le za namen, kakršnemu so objekti služili v preteklosti, torej kmetijski dejavnosti, nikakor pa turistični.
"Tudi kmetijsko dejavnost v preteklosti bi bilo treba dokazovati," je dodala Dragišič, ki sicer v tem, da bi lahko bil en objekt tudi stanovanjski, ne vidi posebnih težav, saj so v času, iz katerega izvirajo propadajoči objekti, zagotovo nosilci kmetijske dejavnosti tam tudi živeli.
Čeprav bi dodatno težavo predstavljalo dejstvo, da je dostop do zemljišča mogoč le peš preko brvi čez Sočo, tudi v tem ne vidi nepremagljive ovire, saj bi lahko parkirišča ob ureditvi služnosti uporabljali na drugi strani reke.
Na vprašanje tožilca Valenčiča, ali vse omenjene ovire na vrednost nepremičnin vplivajo pozitivno ali negativno, se ni želela opredeliti, saj da to ne sodi v njeno stroko, gotovo pa ima po njenem mnenju večjo vrednost obnovljen objekt, ki predstavlja neko kulturno dediščino, kot pa ruševine.
Janšev zagovornik Franci Matoz je spomnil na besede priče - nekdanjega direktorja Imosa Jožeta Novaka, danes ministra za naravne vire in prostor, ki je govoril o tem, da so razmišljali o kletnih prostorih in dveh etažah, ki bi jih lahko naredili v sklopu obstoječih gabaritov, a se izvedenka do tega ni mogla opredeliti.
Ko jo je tožilec Luka Moljk povprašal o trajanju postopkov pridobivanja vseh soglasij in verjetnosti, da bi bil investitor na koncu uspešen, je Dragišič povedala, da postopki lahko trajajo tudi leto dni, da bi se na koncu izteklo v prid investitorja, pa ni mogla stoodstotno zagotoviti.