Ministrstvo za notranje zadeve ima začasno ministrico Sanjo Ajanović Hovnik že dva meseca, potem ko je sredi decembra lani odstopila Tatjana Bobnar. Predsednik vlade Robert Golob v sredo minuli teden na koalicijskem vrhu ni razkril, kako napreduje iskanje novega ministra, dejal je le, da je časa za iskanje ministrskega kandidata še dovolj, zato je imel v minulih dneh več pogovorov. Od morebitnih kandidatov pričakuje, da bodo pred dokončno odločitvijo predstavili svojo ekipo in načrt dela.

Eno od imen, ki je doslej zakrožilo v javnosti, je bilo ime nekdanjega pravosodnega ministra (in začasno tudi ministra za notranje zadeve) Aleša Zalarja v obdobju vlade Boruta Pahorja (2008–2011). Ta nam je pojasnil, da se je pred več kot desetimi dnevi sestal z Robertom Golobom, nato pa se nista več slišala, zato dvomi, da je med kandidati za ministra. »Občutek imam, da je šlo bolj za informativni pogovor. Premierja so zanimale moje izkušnje in ocene razmer na notranjem ministrstvu, nisva pa prišla tako daleč, da bi mu predstavil svojo vizijo dela na ministrstvu,« pojasnjuje Zalar. Podobno naj bi bilo s strokovnjakom za varnostna vprašanja v policiji Miroslavom Žaberlom, s katerim se je Golob zgolj pogovoril. Pri predsedniku vlade pa se je, kot rečeno, oglasil tudi nekdanji notranji minister v obdobju vlade Marjana Šarca (2018–2020) Boštjan Poklukar.

Za Boštjana Poklukarja se je namreč špekuliralo, da bi lahko bil kandidat z največ možnostmi za vnovični vzpon na to izjemno pomembno funkcijo notranjega ministra. Poleg tega, da ima na svoji strani dejstvo, da je že opravljal to funkcijo, in ga zato ne bi bilo treba dolgo uvajati, govori v njegov prid tudi politično ozadje, saj je Poklukar z zlitjem stranke LMŠ postal tudi član stranke Gibanje Svoboda. Poklukar sicer prihaja iz vojaško-obrambnih struktur. Na ministrstvu za obrambo (Mors) je zaposlen od leta 1991, kjer je dosegel čin višjega štabnega vodnika. Leta 2015 se je zaposlil na Upravi RS za zaščito in reševanje, leta 2017 pa je prevzel vodenje Centra za obveščanje Kranj; velja za strokovnjaka za protokol. Po zaključku funkcije notranjega ministra se je vrnil na Mors, kjer je 24. junija 2022 prevzel vodenje Uprave RS za vojaško dediščino. V zvezi s Poklukarjem je zanimiv tudi podatek, da je bil mentor njegovega magistrskega dela (z naslovom Delovanje sistema varstva pred naravnimi nesrečami in drugimi nesrečami pri obvladovanju migracij) na Fakulteti za državne in evropske študije Damir Črnčec. Črnčec je bil nekoč tesen sodelavec Janeza Janše, saj je v obdobju njegove druge vlade vodil Sovo, nato pa je zamenjal politični tabor in se zbližal z Marjanom Šarcem; trenutno je državni sekretar na Morsu.

Pismo Golobu

Prav možnost vrnitve Boštjana Poklukarja na vrh notranjega ministrstva bi lahko motiviralo 17 organizacij civilne družbe, ki se ukvarjajo z zaščito človekovih pravic, da so sredi minulega tedna naslovile pismo na predsednika vlade Roberta Goloba, v katerem so zapisale, kaj pričakujejo od novega vodstva ministrstva za notranje zadeve. V njem so predsednika vlade pozvale, naj bo pozoren pri izbiri kandidata oziroma kandidatke, ker da je ministrstvo ena od ključnih institucij v državi za zagotavljanje varnosti, pregon kriminalitete ter varovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin. »Nekatere podpisane organizacije imamo s sodelovanjem z ministrico oziroma ministrom za notranje zadeve že dolgoletne izkušnje in te variirajo od zelo dobrih do tistih, ko komunikacije in sodelovanja sploh ni bilo. Odprtost in pripravljenost na konstruktivni in strokovni dialog zato za nas ostaja temeljno pričakovanje, še posebej, če naj se nadaljuje že zastavljeno delo in sodelovanje, ki nakazuje učinkovito uresničevanje predvolilnih zavez,« menijo v skupini sedemnajstih nevladnih organizacij (NVO). Te pričakujejo, da bo novo vodstvo oblikovalo novo strategijo na področju migracij, prenovilo zakon o mednarodni zaščiti in zakon o tujcih, pripravilo zakon o integraciji in zakon, ki bi uredil položaj otrok brez spremstva, uredilo položaj izbrisanih, prenovilo zakon o javnih zbiranjih ter izboljšalo ukrepe na področju nasilja v družini in nasilja nad ženskami. V NVO še zapišejo, da navedena področja dobro poznajo in lahko prispevajo k iskanju dobrih rešitev, »s svojim znanjem in izkušnjami pa smo seveda pripravljeni podpreti novo ministrico oziroma novega ministra.«

Pobude upoštevajo

Za mnenje o tem, kakšnega ministra oziroma ministrico bi bile NVO pripravljene podpreti, smo se obrnili na direktorico Pravno-informacijskega centra Katarino Bervar Sternad, ki je pojasnila, da so dosedanji notranji ministri v glavnem imeli odprta vrata za dialog, drugo vprašanje pa je bilo, ali se je potem tudi zgodilo kaj konkretnega. Boštjan Poklukar sodi v tisto kategorijo ministrov, pravi Bervar-Sternadova, ki so poslušali, ampak dialog ni dal rezultatov. Na konkretno vprašanje, kaj bi odgovorili Golobu, če bi jih povprašal za mnenje o Poklukarju, pa direktorica PIC - Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja Katarina Bervar Sternad odgovarja: »Glede na dosedanje izkušnje, ki jim imamo z njim, predvsem na področju kompetentnosti, in glede na to, na kaj vse opozarjamo v našem pismu, ocenjujemo, da Poklukar ni primeren za ministra za notranje zadeve.« V kabinetu predsednika vlade so pojasnili, da so pobude državljanov dobrodošle, a da se nanje nikoli neposredno ne odzivajo. »Jih pa skrbno preučimo in upoštevamo pri oblikovanju naših politik,« so odgovorili na vprašanje Dnevnika, ali so prejeli pismo NVO in kako ga komentirajo.

Priporočamo