Po mesecih negotovosti je pogajalska skupina pod vodstvom ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik včeraj vendarle predstavila predlog o odpravi plačnih nesorazmerij, ki naj bi pričakovanja sindikatov »postavil na realna tla«. Sindikalni pogajalci so sestanek zapustili z mešanimi občutki. »Pozitivno je, da smo vendarle dočakali vladni predlog, čeprav le v ustni obliki; v pisni naj bi ga nam predložili v kratkem,« je komentiral Jakob Počivavšek, vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja. »Ko ga bomo dobili in preučili, domnevam, da ne bo izpolnil naših pričakovanj.«
Enim štiri dodatne razrede, drugim niti enega
Za odpravo plačnih nesorazmerij, ki jih je novembra 2021 dodatno poglobil dvig plač posameznih poklicnih skupin v zdravstvu, je vlada pripravljena letno nameniti 267 milijonov evrov, je včeraj poročal Večer. Nekateri zaposleni v plačni skupini J bi v skladu s ponudbo napredovali za največ dva plačna razreda, v drugih plačnih skupinah bi plače porasle za največ štiri razrede, kar bi pomenilo za 12 do 16 odstotkov višje bruto plače, odvisno od tega, ali se bo dvig preračunaval pred ali po pretvorbi v novo plačno lestvico.
Pogajalska skupina pod Počivavškovim vodstvom je vladi že pred časom predlagala, naj nesorazmerja odpravi tako, da vsa tista delovna mesta, ki v preteklosti niso doživela dviga, uvrsti za štiri plačne razrede višje. Ministrica je na sestanku trdila, da bi takšna rešitev stala okoli 900 milijonov evrov. V izjavi za medije po pogajanjih je nato dejala, da odprava nesorazmerij ne pomeni dviga plač. »Pomeni, da se izravnajo vse poklicne skupine, vse dejavnosti z zdravstvom in socialnim varstvom,« je povedala.
Sindikalne pogajalce je zanimala tudi vladna ponudba o višini letošnjega regresa za javne uslužbence. Prejeli so odgovor, da vlada uradne odločitve še ni sprejela, neuradno pa namerava vztrajati pri izplačilu enotnega regresa v višini 1203,36 evra. Sindikalni pogajalci bodo vztrajali pri zahtevi, naj bo za najslabše plačane javne uslužbence regres 300 evrov višji. »V nasprotnem primeru bodo tisti z najnižjimi plačami letos prejeli celo nižji regres kot lani, kar bi bilo nesprejemljivo,« je zahtevo utemeljil sindikalni pogajalec. »Mi moramo skrbeti za javnofinančno vzdržnost,« je poudarila ministrica. »Če se začnemo pogovarjati o dvigu regresa, bi pričakovali od sindikatov, da povedo, čemu se potem odpovejo.«
Zanima jih vladna ponudba funkcionarjem
Jutri se bodo nadaljevala ločena pogajanja po posameznih plačnih stebrih. V Dnevniku smo že napovedali, da bo vladno pogajalsko skupino za zdravstvo in socialno varstvo vodil Mirko Stopar, ki je zaposlen na ministrstvu za javno upravo. Njegova sodelavka Nika Bedenik bo glavna vladna pogajalka skupine za raziskovalno dejavnost, izobraževanje in kulturo, Jerneja Pogorevc bo vodila pogajanja o zaposlitvenih skupinah, ki jih nameravajo uvrstiti v steber javnih uslužbencev v drugih javnih zavodih in javnih gospodarskih družbah. Pogajalsko skupino za plačni steber državnih organov, lokalnih skupnosti, javnih agencij in skladov bo vodil državni sekretar na ministrstvu za javno upravo Urban Kodrič.
Med pogajanji bo posebna vladna delovna skupina izračunavala finančne učinke predlogov. Za funkcionarski steber ne bo pogajanj, saj se bo vlada s predstavniki funkcionarjev dogovarjala ločeno. »Vsekakor pričakujemo, da bomo sproti seznanjeni s predlogi vlade, ker je to pomembno zaradi določanja razmerij z drugimi delovnimi mesti,« pravi Počivavšek.