Po besedah Sylvie Groneick današnji dan simbolizira brutalni umor milijonov ljudi, Judov, Sintov in Romov, homoseksualcev, invalidov in vojnih ujetnikov, ki jih je politika "morilskega rasnega fanatizma" razglasila za nevredne življenja. "Ta spomin je za nas moralna dolžnost, kajti nočemo in ne smemo pozabiti, kaj se je zgodilo," je dejala nemška veleposlanica v Ljubljani.

Ljubljana.Akcija ciscenja spotikavcev Stolpersteine - spominskih obelezij za zrtve nacisticnega preganjanja v organizaciji Judovskega kulturnega centra in s sodelovanjem tujih diplomatskih predstavnistev v Sloveniji.Nemska veleposlanica Sylvia Groneick.

"Ta spomin je za nas moralna dolžnost, kajti nočemo in ne  smemo pozabiti, kaj se je zgodilo," je dejala nemška veleposlanica v Ljubljani Sylvia Groneick.

Tudi namestnica britanske veleposlanice v Ljubljani Helen Teasdale je poudarila pomembnost mednarodnega dneva spomina na žrtve holokavsta in povedala, da Združeno kraljestvo letos predseduje Mednarodni zvezi za spomin na holokavst (IHRA). "Spotikavci nas vsak dan, ko hodimo mimo njih, opominjajo na ljudi in družine, ki so pred deportacijo živeli na teh naslovih," je povedala Teasdale.

27.01.2025 - čiščenje spotikavcev Stolpersteine - spominskih obeležij za žrtve nacističnega preganjanja - spotikalciFoto: Luka Cjuha

Na današnji dan pred 80 leti so osvobodili nacistično  koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Foto: Luka Cjuha

Spominske slovesnosti se je udeležil tudi Marko Rakovec, generalni direktor direktorata za mednarodno pravo in zaščito interesov na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve in vodja slovenske delegacije pri IHRA. Rakovec je izrazil zadovoljstvo, da dan osvoboditve Auschwitza obeležujejo skupaj s predstavnicama nemškega in britanskega veleposlaništva.

Ljubljana.Akcija ciscenja spotikavcev Stolpersteine - spominskih obelezij za zrtve nacisticnega preganjanja v organizaciji Judovskega kulturnega centra in s sodelovanjem tujih diplomatskih predstavnistev v Sloveniji.Vodja slovenske delegacije Mednarodne zveze za spomin na holokavst Marko Rakovec.

V nemških koncentracijskih taboriščih je bilo interniranih več kot 60.000 Slovencev," je dejal vodja slovenske delegacije Mednarodne zveze za spomin na holokavst Marko Rakovec.

"Poleg Judov je bilo tam interniranih tudi več kot 2000 slovenskih žrtev. Več kot 1200 se jih ni vrnilo od tam. V ostalih koncentracijskih taboriščih je bilo interniranih več kot 60.000 Slovencev. Več kot 12.000 se jih ni nikoli vrnilo. Prav je, da se spominjamo teh grozot, ki nam služijo kot opomin na to, da se takšna dejanja nikoli več ne bi ponovila," je povedal Rakovec.

Spotikavci pri nas od leta 2017

V Sloveniji so s projektom polaganja spotikavcev in raziskovanjem usod ljubljanskih Judov in judovskih beguncev v času holokavsta, ki so v 30. letih prejšnjega stoletja in še posebej intenzivno po okupaciji leta 1941 pribežali v Ljubljano, začeli leta 2017. Spotikavci so sicer umetniški projekt, s katerim se nemški umetnik Gunter Demnig poklanja žrtvam nacionalsocializma na pločnikih pred njihovim zadnjim svobodnim naslovom.

Priporočamo