Anketiranci vladnim izhodiščem za obdavčitev stanovanjskih nepremičnin večinsko nasprotujejo, saj ocenjujejo, da so predlagane rešitve nepravične, ne strinjajo se z izvzemom vseh rezidenčnih nepremičnin ne glede na vrednost in velikost ter s previsoko davčno stopnjo. Foto: Bojan Velikonja
Obdavčitev nepremičnin: Za 62 odstotkov anketiranih vladna izhodišča nesprejemljiva
Vlada se je priprave davka na stanovanjske nepremičnine lotila na napačen način, izhaja iz naše februarske ankete Vox populi. Da so izhodišča nesprejemljiva, meni kar 62 odstotkov anketiranih. Skoraj izenačen pa je delež anketirancev, ki menijo, da je davek na nepremičnine potreben oziroma nepotreben. Lastništvo nepremičnin na stališča vprašanih nima bistvenega vpliva, pač pa strankarske preference.
Potem ko so izhodišča za uvedbo davka na stanovanjske nepremičnine in razbremenitev dela, ki jih je pripravilo ministrstvo za finance, v javnosti naletela na številne kritične odzive, smo obdavčitvi nepremičnin posvetili tokratni tematski del naše ankete Vox populi.
Preverjali smo, kako vprašani ocenjujejo vladna izhodišča davka na stanovanjske nepremičnine in zakaj menijo, da so bodisi sprejemljiva bodisi nesprejemljiva. Zanimalo nas je tudi njihovo splošno mnenje, ali je tak davek potreben, in to, kakšen davek na nepremičnine bi bil najbolj primeren oziroma kaj bi bilo z njim smiselno obdavčiti.