Milan Kučan je junija 1992 še kot predsednik predsedstva (štelo je pet članov) podelil 21 odlikovanj zlati častni znak svobode, med odlikovanimi pa so bili tudi edvomno zaslužni politiki Lojze Peterle, Igor Bavčar, Janez Janša, Jelko Kacin, France Bučar in Dimitrij Rupel. Po letu dni, 21. junija 1993, pa je omenjena šesterica odlikovanja v znameniti Batini vrečki protestno vrnila predsedniku republike Milanu Kučanu. To so torej storili dobrega pol leta po prvih predsedniških volitvah, v času, ko je že veljala nova slovenska ustava. Šesterica je vrečko z odlikovanji pospremila z javnim pismom, v katerem so zapisali, da gre za akt protesta zaradi domnevne politike razvrednotenja slovenske osamosvojitve.

Odlikovanja v muzeju

Nekdanji predsednik republike Milan Kučan je to epizodo iz polpretekle zgodovine zaključil ob koncu drugega mandata, konec leta 2002, ko je vrnjena odlikovanja, vključno z Batino vrečko, predal Muzeju novejše zgodovine. Direktor muzeja Jože Dežman pojasnjuje, da so se odzvali na pobudo urada predsednika republike, za vrnitev odlikovanj pa so se odločili po temeljiti analizi njihove pravne službe in pravnikov predsednikovega urada. Dežman zagotavlja, da so zgodovinski artefakt vrnili v skladu z zakonom o dediščini in pravilnikom o vodenju inventarne knjige, »imeli pa smo tudi precej zapletene pogovore na ravni muzeja in z ministrstvom za kulturo«. Dežman zagotavlja, da predmeti in sam akt ne bodo izbrisani iz zgodovine. »Odlikovanja v Muzeju novejše zgodovine sicer niso bila razstavljena, smo pa ta primer izdatno dokumentirali in bo ohranjen za zgodovino. Začeli smo zbirati okoliščine podelitve in vrnitve odlikovanj pa tudi dokumente za okoliščine druge podelitve odlikovanj,« pravi Dežman.

Kučan: Pahor bi jih lahko spet odlikoval

Nekdanjega predsednika republike je poteza Boruta Pahorja presenetila »Vračanje odlikovanj ne izbriše dejstva, da so ti ljudje ta odlikovanja vrnili državi. Ne izbriše dejstva, da je šlo takrat za poskus politične destabilizacije države, saj niso priznavali dejstva, da sem bil izvoljen kot prvi predsednik slovenske države po novi ustavi,« vrnitev odlikovanj komentira Milan Kučan. Nekdanji predsednik republike ne dvomi, da je Pahor prebral pismo, s katerim so odlikovanci argumentirali svoje dejanje. »Pahor je imel vse možnosti, da jih ponovno odlikuje za velike zasluge, ki jih nedvomno imajo, če tako meni. Ne razumem pa, zakaj je bilo treba izročiti ravno odlikovanja, ki so se jim odrekli. Lahko bi jim podelil tudi jabolko navdiha in še mnoga druga priznanja, ki jim ima predsednik na voljo. Poleg tega me zanima, ali je tudi njihova argumentacija z vračilom izbrisana – in če je, potem je treba to tudi povedati. Nečesa, kar je podeljeno in vrnjeno, ni mogoče ponovno izročati, razen če se odrečeš razlogom, zaradi katerih si odlikovanja vrnil. Očitno sem bil jaz moteč, ne tisto, kar so napisali v pismu,« pravi Kučan.

Pahor: Po tridesetih letih vse na svojem mestu

Borut Pahor je v izjavi za javnost pojasnil, da se je za vračilo odlikovanj šesterici odločil, ker meni, da je tako prav. V minulih letih se je veliko pogovarjal z ljudmi, ki so dali pečat osamosvojitvi, je dejal Pahor ter pri tem omenil Lojzeta Peterleta, predsednika prve osamosvojitvene vlade, in Igorja Bavčarja, nekdanjega ministra za notranje zadeve. »Iz pogovorov sem razumel, da obstaja želja, da se odlikovanja vrnejo prejemnikom ob pravem času in na primeren način. Ta predlog sem upošteval,« je dejal Pahor. Morda se danes s tem dejanjem kdo ne bo strinjal, je dodal, a zdi se mu »prav, da je po tridesetih letih vse na svojem mestu«. Šesterica prejemnikov (v imenu Franceta Bučarja bo odlikovanje prevzel njegov sin Janez Bučar) je pred slovesno izročitvijo odlikovanj izjavila: »Ob jubileju osamosvojitve smo glede na vse okoliščine nastanka naše države in žrtve, ki so bile zanjo žrtvovane, v dialogu s predsednikom Republike Slovenije izrazili pripravljenost, da sprejmemo vrnjena odlikovanja s spoštovanjem do slovenske države. Zadovoljni smo, da je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor sprejel predlog, da se v tej luči zdaj to zgodi.« 

Priporočamo