V Splošni bolnišnici Celje (SBC), zagotavljajo, da kljub stavki zavzeto in vestno opravljajo svoje delo, kar potrjujejo tudi rezultati opravljenega dela. »V medijih se pojavlja napačna informacija, da v naši bolnišnici stavka 95 odstotkov zdravnikov. To nikakor ne drži in ne vemo, od kod nekaterim ta številka, saj, kolikor vemo, te javnosti ni sporočil niti sindikat Fides. Da to ne drži, pričajo tudi številke o opravljenem delu, saj smo od začetka stavke zabeležili zgolj triodstotni izpad ambulantnih pregledov ter dvajset odstotni izpad operativnih posegov,« pravi direktor bolnišnice Dragan Kovačić.
Tudi za paciente drugih regij
Sicer pa je SBC s sprejetjem uredbe z namenom povečane dostopnosti do zdravstvenih storitev in odprave oziroma skrajševanja čakalnih dob prejela sredstva zdravstvene blagajne tudi za izvajanje programa kardiokirurgije – operacije na odprtem srcu. »Letno bomo lahko opravili 100 tovrstnih posegov, v letošnjem pa 50. Poleg lastnega kardiokirurškega oddelka pa še letos načrtujemo, da bomo ustanovili tudi samostojni oddelek nevrokirurgije, saj v zadnjih letih beležimo 30-odstotno rast operativnih posegov s tega področja. Zato je nujno, da se temu prilagodimo tako prostorsko kot z ustrezno opremo,« pravijo v bolnišnici. V sodobnem svetu predstavljajo kardiovaskularna obolenja tretjino vzrokov za smrtnost: »Zato tega programa ne bomo izvajali zgolj za potrebe naše matične regije, temveč celotno državo, zlasti za sosednje regije: del Dolenjske, Koroške, Posavja in Zasavja. Dejansko število prebivalcev, ki bo gravitiralo na našo bolnišnico za dejavnost kardiokirurgije, je tako okoli 350.000. To hkrati pomeni, da bo poseg potekal v pacientovem domačem okolju, kar olajša tako obiske pacientov kot komunikacijo s svojci, izvajanje posegov v SBC pa bo vplivalo tudi na krajše čakalne dobe in hitrejšo dostopnost do posega,« še dodaja Kovačić.
Edini izvajajo tudi program nevroodulacije
Že več kot dve desetletji je oskrba poškodovancev s poškodbo glave in nekaterih akutnih nevroloških stanj primarna dejavnost nevrokirurgije v SBC, kjer so pred devetimi leti pričeli širiti dejavnost tudi v sodelovanju z nevrokirurgi iz UKC Maribor in uvajati hrbtenično kirurgijo. Pred štirimi leti so se pridružile še druge veje nevrokirurgije, redno od takrat operirajo tudi maligne in benigne tumorje možganov in hrbtenjače. »Danes celostno oskrbimo degenerativne bolezni hrbtenice, edini v Sloveniji pa izvajamo tudi program nevromodulacije za URI Soča, to je vgradnja in menjava intratekalnih črpalk ter stimulatorjev hrbtenjače. Lani smo izvedli že preko 400 velikih posegov. Stopnjuje se tako število oskrbljenih bolnikov kot zahtevnost patologije, hkrati pa zanimanje mladega kadra za nevrokirurško dejavnost ves čas strmo raste. Z ustanovitvijo samostojnega oddelka se tako ne bodo izboljšali le delovni pogoji za trenutne in bodoče zaposlene nevrokirurge ter ostalo zdravstveno osebje, temveč bosta razširitev dejavnosti in investicija v opremo zagotovili tudi večje število varnih tovrstnih posegov, hkrati pa visokokakovostno oskrbo bolnikov z boleznimi, poškodbami ali motnjami živčnega sistema,« še zagotavljajo v SBC.