Pospešeno kadrovanje na vodilnih policijskih položajih se nadaljuje tudi v teh dneh. Kot se je napovedovalo že nekaj časa, je v ponedeljek vodenje novomeške policijske uprave prevzel Igor Juršič, ki se na čelo dolenjskih policistov seli iz službe generalnega direktorja policije. Juršič je kariero začel prav v Novem mestu, že leta 2010 pa se je preselil na notranje ministrstvo, kjer je služboval v inšpektoratu za notranje zadeve. Leta 2021 se je preselil na policijo, in sicer v službo generalnega direktorja policije. Policijo je tedaj vodil Anton Olaj, ki se je na čelo policije zavihtel neposredno iz kabineta notranjega ministra Aleša Hojsa in se nato obdal (tudi) s kadri, ki jih je poznal še iz časa svojega delovanja na novomeški policijski upravi. Kot so zapisali v policiji, se je Juršič v službi generalnega direktorja policije ukvarjal s strateškim načrtovanjem in usmerjanjem policije ter sodelovanjem z drugimi državnimi institucijami. Po menjavi direktorja uprave kriminalistične policije, vodje centra za varovanje in zaščito ter direktorjev koprske, mariborske in novomeške policijske uprave pa vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Senad Jušić načrtuje nove menjave. Kriminalistična policija, ki jo na državni ravni po razrešitvi Davida Antoloviča začasno vodi njegov pomočnik, utegne kmalu dobiti novega direktorja.
Ljubljanski favorit
Po neuradnih informacijah naj bi bil favorit za šefa slovenskih kriminalistov Damjan Petrič, ki trenutno vodi ljubljansko policijsko upravo. Petriča je za direktorja ljubljanske policijske uprave marca lani imenoval Anton Olaj; pred tem je vodil ljubljanske kriminaliste.
Po prav tako še neuradnih informacijah bi Petriča na čelu ljubljanske policijske uprave lahko nasledil Tomislav Omejec, ki na generalni policijski upravi vodi sektor splošne policije. Na tem položaju je že dlje časa, širša javnost pa se ga spomni iz letošnjega aprila, ko je medijem pojasnjeval okoliščine zbiranja informacij pri posameznih kmetih pred kmečkim protestom v prestolnici. V času epidemije je večkrat pojasnjeval tudi policijski nadzor nad upoštevanjem epidemioloških ukrepov in bil aktivno udeležen pri usmerjanju policistov ob varovanju protestov. Septembra 2021 je po enem izmed sredinih protestov, ko je policija uporabila več vrst prisilnih sredstev, tudi solzivec in vodni top, skupaj s tedanjim generalnim direktorjem policije Antonom Olajem pojasnjeval ravnanje policije.
Na generalni policijski upravi načrtovanih kadrovskih potez zaenkrat še ne želijo komentirati. Pojasnili so nam, da je za mesto direktorja ljubljanske policijske uprave razpis še odprt, za direktorja uprave kriminalistične policije pa se je že zaključil, vendar do odločitve o izbiri še ni prišlo.
Poklukar o depolitizaciji
in lovu na čarovnice
Vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Senad Jušić, ki se je skupaj z nekdanjim policijskim šefom Boštjanom Lindavom prijavil na razpis za polni mandat na čelu policije, že zdaj vleče številne kadrovske poteze na vodilnih mestih v policiji, vodstvi policije in notranjega ministrstva pa sta vmes spremenili pogled na tako imenovano depolitizacijo policije, ki naj bi bila vodilo njunega delovanja. Notranji minister Boštjan Poklukar je konec junija na slovesnosti ob dnevu slovenske policije dejal, da »depolitizacija policije ne sme nikoli postati politični lov na čarovnice, ampak samo pravni postopek, v katerem bo to, ali je kdo prekoračil zakonska pooblastila, ugotavljalo specializirano državno tožilstvo in ugotovitve predložilo sodišču«, in tako precej omilil retoriko stranke Gibanje Svoboda.
Ob jesenskem sporu med predsednikom vlade Robertom Golobom in nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar, ki je opozorila na pritiske Golobovega kroga na kadrovanje v policiji, je bilo iz vrst Gibanja Svoboda namreč slišati očitke, da Bobnar in Lindav nista dovolj očistila »Janševega« kadra na policiji. Tisti, ki so bili bližje nekdanjemu vodstvu ministrstva in policije, pa so že tedaj opozarjali, da gre pri teh očitkih le za predstavo za javnost in da je v ozadju zgolj boj določenih krogov iz stranke Gibanje Svoboda za vpliv v policiji.