Borut Jamnik je epicenter določene interesne sfere. Že desetletja velja za enega najbolj vplivnih mož na slovenski politično-gospodarski sceni in ključnega kadrovnika tako v politiki kot v (para)državnem gospodarstvu, četudi ni bil nujno član nadzornih svetov in političnih strank in ni nikoli iskal mandata volilcev. Borut Jamnik je predvsem človek z izjemnim vplivom, ki bistveno presega formalni vpliv sicer pomembnih položajev in funkcij, ki jih je zasedal, in z razvejanim omrežjem (moči) zvez in poznanstev. Že pred dvema desetletjema je spoznal, da je za ohranjanje vpliva potrebno obvladovanje javnega mnenja, ki ga preko prijateljevanja z mnogimi novinarji razmeroma uspešno kalibrira. Tako je vseprisoten, četudi se sam ne izpostavlja. Enigma, čeprav že desetletja na javnih položajih. »Borut Jamnik že vrsto let vodi državo, on je alfa in omega te države,« je pred leti za občinsko glasilo opisal takratni koprski župan Boris Popovič.
»Politični marketing,« na sintagmo, ki se ga je oprijela, danes odgovori Borut Jamnik. »V človeški naravi je personifikacija tistega Drugega zla, personifikacija, ki služi za homogenizacijo in tudi mobilizacijo neke volilne baze,« doda.
Ozka skupinica vplivnežev
»Kdo bo nadzoroval vodenje Petrola,« se je leta 2009 v videu na youtubu vprašal Marko Kryžanowski, tedaj predsednik uprave te naftne družbe. »Bodo to delničarji ali ozka skupinica ljudi, ki želi kreirati politiko in gospodarstvo, predvsem pa želijo biti aktivni v kratkem času in si razdeliti tako imenovani vojni plen in iz tega dobička nato kovati svoje politične in osebne interese?« je govoril v kamero. To skupinico »nekateri povezujejo z društvom Yes, pravijo jim mladi yesovci«, je rekel. Združenje Yes (Young Executives Society – Združenje mladih poslovnežev) je bilo ustanovljeno leta 2004, nekaj mesecev pred parlamentarnimi volitvami, po katerih je Janez Janša sestavil svojo prvo vlado. V njem so se zbrali denimo tedanji predsednik uprave Kapitalske družbe Borut Jamnik, član uprave Nove Ljubljanske banke Matej Narat, član uprave Slovenske odškodninske družbe Tadej Tufek in član uprave Gorenja Žiga Debeljak. Tedaj štiriintridesetletni Jamnik je v tem omrežju poslovne elite zasedal središčni položaj.
Njegov strm karierni vzpon se je začel slaba štiri leta prej z zaposlitvijo v državni Kapitalski družbi (Kad). Potem ko je kratek čas vodil oddelek za informacijsko tehnologijo in analize, je leta 2000 postal član uprave, na čelu katere je bil Jože Lenič. Čeprav Jamnik nikoli ni bil član kakšne politične stranke, ga povezujejo z omrežjem nekdanje LDS (preko tete, nekdanje izolske županje Brede Pečan, pa tudi s SD). Največji karierno-interesni skok mu je uspel v času (koalicijskih) vlad, ki jih je vodila ali v njih sodelovala LDS (oziroma v času njenih interesnih naslednic). Sam pravi, da se druži predvsem s posamezniki socialno-liberalnih pogledov iz leve in desne politične opcije. »Nisem obremenjen s tem,« doda.
Vendarle pa so mu leve politične opcije bolj naklonjene. Upravo Kada je prvič za kratek čas zapustil leta 2003, a se še istega leta vrnil in prvič kot predsednik uprave prevzel vodenje družbe. Hkrati je bil še član nadzornih svetov nekaterih takrat najpomembnejših slovenskih gospodarskih družb, denimo Krke, Luke Koper, Nove Ljubljanske banke, Lesnine in Žita.
Politično ozračje mu v času prve Janševe vlade ni bilo naklonjeno. Ni čakal na politiko, iz uprave Kada je skupaj z drugima dvema članoma odstopil sam, kar so mediji pospremili kot »odstop najvplivnejše uprave«. Podobno kot preostanek »yesovcev« med letoma 2005 in 2008, ko je državo vodila desnosredinska koalicija, ni zasedal najpomembnejših položajev. Zavetje je našel v novogoriškem Hitu, kasneje pa kot »eden izmed najbolj obetavnih menedžerjev mlade generacije v Sloveniji« v Probanki ter se nato v času vlade Boruta Pahorja znova vrnil v Kad in prevzel vodenje družbe (kasneje je med svoje funkcije dodal članstva v nadzornih svetih denimo Telekoma Slovenije in Pivovarne Laško). Kadovo premoženje je bilo tedaj ocenjeno na približno 2,5 milijarde evrov.
Širjenje vpliva in moči
V tem obdobju je Kapitalska družba doživela eno svojih najbolj korenitih preoblikovanj: najprej z ustanovitvijo Posebne družbe za prestrukturiranje (PDP), nekakšne slabe banke, ki je od Kada prevzela težavne naložbe, kasneje pa še z ustanovitvijo Modre zavarovalnice, ki je dobila njegov najbolj dragoceni del – zavarovance. Modra zavarovalnica (v 100-odstotni lasti Kada) je postala največja pokojninska zavarovalnica v Sloveniji, upravljalka treh vzajemnih pokojninskih skladov, v kateri je imelo pokojninska sredstva naložena več kot 268.000 ljudi. Premoženje, ki ga upravlja, je ocenjeno na 2,3 milijarde evrov. Takoj po ustanovitvi je Borut Jamnik postal predsednik uprave zavarovalnice in to ostal naslednjih enajst let, vse do lanskega decembra, ko ga je vlada imenovala v upravo edine še državne banke.
Slovenska izvozna in razvojna banka je pomembna finančna ustanova, prek katere država finančno podpira razvojne projekte in podjetja ter spodbuja izvoz. Jamnikovo imenovanje za predsednika uprave pravzaprav ni presenečenje, navsezadnje sta tako pristojni finančni minister Klemen Boštjančič kot predsednik uprave Slovenskega državnega holdinga Žiga Debeljak človeka iz Jamnikovega interesnega kroga. Tudi predsednik vlade Robert Golob je že kmalu po volitvah razkril karte, rekoč: »Če se bo Borut Jamnik želel pridružiti obnovi države, kot si jo je zamislilo Gibanje Svoboda, in bo javno podprl koalicijske načrte, ne bo naletel na zaprta vrata.«
Prenova države, kot kaže, vključuje tudi preoblikovanje edine še državne banke. »Verjamem, da v preteklosti banka še zdaleč ni izkoristila vseh potencialov in možnosti, ki jih ima,« je v intervjuju za Mladino dejal Boštjančič. »To bomo spremenili. Ne le razvoj banke, ampak tudi razvoj kapitalskih trgov je eden od mojih večjih ciljev,« je pristavil. Vloga in vpliv novoimenovanega predsednika uprave te državne bančne institucije bosta verjetno bistveno presegla vlogo in vpliv njegovega predhodnika. Toda Jamnikova moč in vpliv sta vselej presegala formalni vpliv in odgovornost zaupanih mu položajev.