Poslanci so upoštevali poziv zagovornika načela enakosti Mihe Lobnika, da je treba financiranje institucije zagovornika ohraniti na enaki ravni kot doslej. Lobnikov prvotni predlog letnega financiranja je znašal 1,8 milijona evrov, vlada pa je na pobudo ministrstva za finance v proračunu za leto 2024 predvidela za 220.000 evrov nižji znesek. Lobnik je opozoril, da ob tolikšnem znižanju sredstev ne bo več mogoče zagotavljati varstva pred diskriminacijo. Poslanci SD, Levice in Svobode so danes vložili amandma k proračunu, s katerim 220.000 evrov vračajo v finančni načrt zagovornika za prihodnje leto.

Načelna naklonjenost

Iz poslanske skupine Socialnih demokratov so na naša vprašanja že v četrtek odgovorili, da bodo pri snovanju proračuna upoštevali Lobnikov »utemeljen poziv«. »V poslanski skupini Socialnih demokratov smo pripravili amandma in ga poslali v koalicijsko usklajevanje,« so sporočili. V poslanski skupini Svobode so prav tako zatrdili, da se »v polni meri« zavedajo pomena poslanstva zagovornika načela enakosti v boju zoper diskriminacijo. »Prav tako se zavedamo, da sta avtonomija in učinkovitost zagovornika povezana z ustrezno odmero proračunskih sredstev, ki mu bodo omogočila celovito opravljanje nalog,« so zapisali. »Želje po povečanju sredstev sicer prihajajo tudi od drugih uporabnikov državnega proračuna, odgovornost za skrbno porabo javnih financ pa terja temeljit premislek in racionalno porazdelitev razpoložljivega denarja med vse uporabnike,« so položaj zagovornika postavili v širši kontekst. Iz poslanske skupine NSi so sporočili, da se pri obravnavi državnega financiranja posvečajo »predvsem preprečitvi škode zaradi ustavljanja infrastrukturnih projektov, gradnje domov za starejše in vse večje obremenitve prebivalstva«. Do zagovornikovih finančnih pričakovanj se niso opredeljevali. Iz Levice je prispelo neformalno sporočilo, da bodo Lobnika podprli, od poslanske skupine SDS pa do zaključka pisanja članka odgovorov nismo prejeli.

Evropski kontekst

Lobnik je sicer v preteklih dneh ostre izjave usmeril zlasti v ministrstvo za finance, ki je, kot je sporočil, enostransko znižalo predlagani znesek. Po neuradnih informacijah za druge neodvisne državne institucije vlada ni predvidela znižanja predlaganih sredstev v tolikšnem deležu kot za zagovornika (znižanja so bila v drugih primerih manj intenzivna). »Gre za tako velik poseg v neodvisno delovanje zagovornika, da zaradi tega ne bo več mogel zagotavljati izvajanja zakonskih nalog, kot mu jih nalaga zakon o varstvu pred diskriminacijo,« je poslance opozarjal Lobnik.

Po Lobnikovih besedah Svet Evrope opozarja, da države organom za varstvo pred diskriminacijo ne smejo arbitrarno in nesorazmerno krčiti proračunskih sredstev. O krčenju sredstev, ki ga je odredilo ministrstvo za finance, je Lobnik v četrtek spregovoril tudi z evropsko komisarko za enakost Heleno Dalli in podpredsednikom evropskega parlamenta Marcom Angelom. 

Priporočamo