»Čeprav je popolnoma jasno, da potovanje z letalom povzroča znaten in vedno večji delež izpustov toplogrednih plinov, letalski prevozniki brez omejitev privabljajo potrošnike s 'podnebju prijaznimi' sporočili, kot so 'CO2-kompenzirano' ali 'CO2-nevtralno',« opozarja Ursula Pachl, namestnica generalnega direktorja evropske potrošniške organizacije BEUC. »Pristojne ustanove pozivamo, da se zadeve resno lotijo in odpravijo to prakso 'zelenega zavajanja', ki resno zavaja potrošnike.«

Evropska potrošniška organizacija BEUC in še 23 potrošniških organizacij iz 19 držav – med njimi je tudi slovenska Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) – so nedavno vložile pritožbo pri evropski komisiji in mreži organov za varstvo potrošnikov proti 17 evropskim letalskim družbam zaradi zavajajočih okoljskih trditev. Pri ZPS so v sporočilu za javnost ob tem zapisali, da glede na pravno analizo, ki so jo naročili pri BEUC, zavajajoče okoljske trditve letalskih družb kršijo pravila EU o nepoštenih poslovnih praksah.

Potrošniške organizacije med drugim zahtevajo prepoved trditev, ki pri potrošnikih vzbujajo vtis, da je letenje lahko trajnostno. »To preprosto ni res, saj letenje v nobenem primeru ni trajnostno in, kot ugotavljamo, ne bo niti v bližnji prihodnosti,« so poudarili v ZPS. Po mnenju potrošniških organizacij bi morali organi za varstvo potrošnikov od letalskih družb, ki so potrošnikom na podlagi takšnih zavajajočih trditev predlagale plačilo tako imenovanih »zelenih« pristojbin, zahtevati tudi, da potrošnikom povrnejo vse vplačane zneske.

Zavajanju izpostavljeni tudi slovenski državljani

Potrošniške organizacije so pri letalskih prevoznikih zaznale več zavajajočih praks. Ena od teh so na primer trditve, da lahko plačevanje dodatnih dobropisov »pobota«, »nevtralizira« ali »kompenzira« izpuste CO2, nastale med poletom. Tovrstne trditve so napačne, poudarjajo v ZPS: »Podnebne koristi izravnalnih dejavnosti so zelo negotove, medtem ko je škoda, ki jo povzročijo izpusti CO2 iz letalskega prometa, nesporno dejstvo.« Prav tako letalski prevozniki potrošnike zavajajo, ko jim zaračunavajo več, da bi prispevali k razvoju tako imenovanih »trajnostnih letalskih goriv«, in ko namigujejo, da je letalski prevoz lahko »trajnosten«, »odgovoren« in »zelen«, ugotavljajo organizacije. »Nobena od strategij, ki jih izvaja letalski sektor, trenutno ne more preprečiti izpustov toplogrednih plinov,« so opozorili v ZPS.

Čeprav v Sloveniji nimamo letalske družbe, so slovenski državljani prav tako tarča zelenega zavajanja, ko letijo z letali tujih letalskih družb. Med letalskimi družbami, ki jih potrošniške organizacije pozivajo k prenehanju z zelenim zavajanjem, so denimo Air Dolomiti, Air France, Austrian, Brussels Airlines, Eurowings, KLM, Lufthansa, Ryanair, Wizz Air in še mnoge druge.

Po navedbah ZPS je letalstvo odgovorno za 2,4 odstotka svetovnih izpustov CO2, skupni prispevek letalstva h globalnemu segrevanju, ki ga povzroča človek, pa je ocenjen na štiri odstotke. »V EU so izpusti iz letalstva višji, saj predstavljajo 3,8 odstotka vseh izpustov CO2. Poleg tega letalstvo povzroča tudi znatne izpuste drugih plinov, kot so dušikovi oksidi, žveplov dioksid, saje in vodna para,« so opozorili v ZPS.

Priporočamo