»Pristojna tožilka je 3. avgusta pozvala policijsko postajo Ljubljana Center k dokončni dopolnitvi kazenske ovadbe, ki jo pričakuje v roku dveh mesecev. Po prejemu končnega akta policije bo sprejeta ustrezna državnotožilska odločitev,« so nam na ljubljanskem državnem tožilstvu pojasnili odločitev, da so po prejeti ovadbi zaradi suma kaznivega dejanja kršitve materialnih avtorskih pravic, ki se nanaša na zbirko okoli 150 sumljivih likovnih del v lasti družine Boljkovac, od ljubljanskih kriminalistov še drugič zahtevali dopolnitev ovadbe.

Sporne slike, vključno z domnevnimi deli Pabla Picassa, Vincenta van Gogha, Edgarja Degasa, Henrija Matissa, Edvarda Muncha, Joana Miroja, Marca Chagalla …, bi morale biti del razstave Narodnega muzeja Slovenije, vendar je vodstvo muzeja razstavo tik pred zdajci odpovedalo, saj so se pojavili resni sumi, da gre za ponaredke. Policisti so po približno enem letu preiskovanja maja letos vložili kazensko ovadbo zoper »znano osebo«, tožilstvo pa želi okoliščine očitno dodatno razčistiti, preden odloči o morebitnem pregonu.

Razstavo pravočasno odpovedali

Napovedana zbirka domnevnih ponaredkov je lani poleti strokovno, nato pa tudi širšo javnost razburkala do te mere, da jo je Narodni muzej še pravočasno odpovedal, tedanji direktor muzeja Pavel Car pa je odstopil s funkcije. Car za pripravo razstave sicer ni angažiral nobenega kustosa z znanjem o umetniških delih, temveč zgolj koordinatorja razstave, arheologa Andreja Šemrova, ki vodi numizmatični kabinet in ki se je zaradi sumljivega odkupa močno preplačanih bankovcev od politika Zmaga Jelinčiča Plemenitija v preteklosti že znašel v predkazenskem postopku, vendar do obtožnice nikoli ni prišlo.

Kot smo že poročali, naj bi strokovni pregled likovnih del družine Boljkovac potrdil, da večina slik, ki so jih nameravali razstaviti v Narodnem muzeju, ni pristnih. Med njimi naj bi bila večina očitnih ponaredkov, ki bi lahko nastali celo pod roko istega avtorja.

Dolga pot do sodnega epiloga

Čeprav naj bi šlo za očitne ponaredke, pa bi bilo izid sodnega epiloga, če bo do njega sploh prišlo, nehvaležno napovedovati.

V že omenjenem primeru, ko je Narodni muzej od Jelinčiča za 42 milijonov tedanjih tolarjev (175.000 evrov) odkupil zbirko denarja, ni prišlo niti do obtožnice, čeprav so policisti v preiskavi ugotovili, da je bila zbirka vredna približno petkrat manj. Tožilstvo je ovadbo nazadnje zavrglo zaradi zastaranja pregona.

Tudi kazenski postopek zaradi ponarejenih umetniških del, v katerem sta se pred leti znašla Niko (Slobodan Nikolaj) Boljkovac in soobtoženi tuji državljan Dragan R., se je končal delno z zastaranjem, delno pa z oprostilno sodbo. Tožilstvo je obtožena preganjalo zaradi goljufije, poskusa goljufije in krive izpovedbe, ki so se nanašale na preprodajo domnevnih ponaredkov del priznanih slikarjev. Del očitkov je zastaral, pri drugih problematiziranih poslih pa je bilo kup nejasnih okoliščin, nasprotujočih si trditev in neverodostojnih pričanj na sodišču. 

Priporočamo